Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, ponekod v severovzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
6°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

SREČANJE PEVCEV LJUDSKIH PESMI IN GODCEV ......


A A

SREČANJE PEVCEV LJUDSKIH PESMI IN GODCEV LJUDSKIH VIŽ OBČINE SEVNICA 2014 V ŠENTJANŽU


Ko govorimo o slovenskem pevskem izročilu radi rečemo, da ima vsaka vas svoj glas. A obstaja več od tega. Tudi vsak pevec ima svoj glas, ti pa so navadno združeni v različne sestave bodisi pevskih ali folklornih skupin, v katerih poustvarjajo slovensko pevsko izročilo. Poslanstvo petja ljudskih pesmi in godčevstva poskušamo ohranjati tudi na območni izpostavi Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Sevnica z organizacijo območnih srečanj pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž. Letošnje srečanje smo pripravili minuli petek v Kulturni dvorani v Šentjanžu.


Deli:

 

Na srečanje se je prijavilo kar štirinajst skupin iz občine Sevnica, tako smo bili  priča pravemu »maratonu« v petju ljudskih pesmi in v igranju ljudskih viž.

 

Srečanje je že tretje leto zapovrstjo  strokovno spremljala violinistka, pevka in poznavalka ljudskega glasbenega izročila na slovenskem, gospa Katarina Šetinc, ki je zaznala precejšnje napredovanje v skupinah.

 

Koncert so »odprle« domačinke - Ljudske pevke Solzice, ki jih že 16 let združuje ljubezen do ljudskega petja; v okviru PGD Sevnica je nastopila pevska skupina Florjan, ki deluje 5 leto; Pevska skupina Azalea iz Boštanja, ki pravi, da je peti lepo, živeti pa še lepše, če živiš med ljudmi, ki ljubijo pesem; Pevci folklorne skupine Društva upokojencev Razbor, ki radi skozi pesem predstavljajo naše prednike; iz Krmelja se je predstavila Ženska pevska skupina Lokvanj. Pevke so v tem letu praznovale 10 letnico delovanja; Ljudski pevci z Blance, druži jih lepa pesem in želja po ohranjanju te dediščine; Ljudski pevci z Vrhka pri Tržišču, ki od leta 2008 prepevajo v starinskem večglasju in že vrsto let obujajo običaj »jurja pet«; »zagodla« sta nam godca, ki prihajata iz Folklorne skupine Blaž Jurko Razbor; iz Zabukovja je prišla skupina Rosa. Vse članice izhajajo iz pevskih družin, kjer so se že v otroštvu srečale z ljudskimi pesmimi; nastopila je tudi skupina Ljudski pevci iz Boštanja, ki  je nastala iz Jurjevih pevcev leta 1990, v naslednjem letu bodo praznovali 25 – letnico delovanja; Ljudske pevke s Telč katere pravijo, da je pesem balzam za dušo, zato ji z veseljem prisluhnejo, še raje pa zapojejo; Fantje s Preske. Ljudska pesem jih druži že od malih nog, ko so ob starih kmečkih opravilih in raznih drugih priložnostih s starši prepevali; Ljudske pevke Folklorne skupine DU Razbor. Stare pesmi ohranjajo na način, kot so jih peli včasih. To je triglasje s petjem naprej, čez in basi; večer smo zaključili z domačini s Šentjanškimi Jurjevalci, ki so se na srečanju pevcev ljudskih pesmi predstavili prvič. Pevci že leta, celo noč na predvečer praznika sv. Jurija, obiskujejo domove sovaščanov, prepevajo priložnostno pesem in želijo hišnemu gospodarju vse dobro, posebej še dobro letino.

Koncertu sta prisluhnila tudi oba podžupana, g. Jože Žnidarič in g. Janez Kukec ter predsednik Zveze kulturnih društev Sevnica, g. Jože Novak.

Za sodelovanj se zahvaljujemo Ljudskim pevkam Solzicam, Aktivu Kmečkih žena Budna vas, ki je pripravil dobrote za nastopajoče, Krajevni skupnosti Šentjanž in PGD Šentjanž.

 

 

Katja Pibernik,

koordinatorka JSKD OI Sevnica

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Ostalo
Zdravstveno predavanje: ZD Sevnica
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Vadba Joge v vsakdanjem življenju - nadaljevalna skupina
28.10.2017 | Družabni dogodki
Grajske bučke
30.10.2017 | Kultura
Prireditev ob Dnevu reformacije
30.10.2017 | Kultura
Prireditev ob dnevu reformacije
30.10.2017 | Tečaji in delavnice
Vadba Joge v vsakdanjem življenju - začetna skupina

Bodite prvi pri oddaji mnenja.