Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

pretežno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 28°C
torek, 24.07.2018
17°C | 28°C
sreda, 25.07.2018
15°C | 28°C
četrtek, 26.07.2018
15°C | 29°C
petek, 27.07.2018
15°C | 30°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Grajsko lutkovno gledališče Sevnica gostovalo ......


KULTURA

| |
30.01.2018      11:05
A A

Grajsko lutkovno gledališče Sevnica gostovalo na MadžarskemDeli:

Sevniški lutkarji smo začeli novo lutkarsko  leto pri Porabskih Slovencih na Madžarskem. Tam smo nastopali s svojo lutkovno predstavo Grdi raček H. C. Andersena.  Predstavo smo zaigrali v slovenščini otrokom naših rojakov v Števancih in Seniku v Porabju, kjer imajo slovenske dvojezične osnovne šole.

Zgodba grdega račka govori o drugačnosti in nerazumevanju različnih manjšin v večinskem okolju. Zato je treba vztrajati na svoji poti in verjeti vase, v svoj jaz, se učiti in boriti, dokler ne prideš kljub veliko težji poti do cilja, kjer ti bo končno posijalo sonce – tvoje lastno sonce …

Otroci so se vživeli in uživali v lutkovni predstavi, čeprav verjetno niso razumeli vseh slovenskih besed.  Grdi raček je namreč lutkovna predstava, ki s svojo močno nebesedno komunikacijo, ozračjem in dobro animacijo pove in izrazi vse bistvo Andersenove pravljice o konfliktni problematiki človeških odnosov med našimi in vašimi, velikimi in malimi, belimi in črnimi, bogatimi in revnimi … Vedno aktualno, kot so bile in so razlike med ljudmi čedalje večje … Grdi raček je tudi lutkovna predstava, s katero smo zelo uspešni na večini mednarodnih gledaliških festivalov v tujini, čeprav jo igramo v slovenščini.

Vabilu Mance Perko, generalne sekretarke Bralne značke Slovenije, kot organizatorju tega srečanja se je odzvala tudi znana slovenska pisateljica in kulturna delavka v SV Sloveniji, Karolina Kolmanič. Otrokom je govorila o pomembnosti  branja, lepotah pisane besede in znanja maternega jezika – slovenščine.

Našega srečanja se je udeležila tudi svetovalka za dvojezično šolstvo Valerija Perger in nas v prijetnem pogovoru seznanila s problematiko in življenjem Porabskih Slovencev. 
Polni novih in zanimivih vtisov o življenju naših rojakov na Madžarskem smo se v prijateljskem vzdušju poslovili od naših novih znancev in gostiteljev, z obljubo, da se kmalu spet vidimo. Seveda smo jih povabili v Posavje, našo lepo dolino gradov, uspešnih vinskih zgodb, tradicionalnih salam, posavskih dobrot, prijaznih ljudi … in seveda v Sevnico, rojstno mesto prve dame ZDA, naše Melanije.

                                                                                                                                          Bernard Pungerčič   
Foto: Nevenka Flajs                                                                          
Povezave:kultura,lutke
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
24.07.2018 | Tečaji in delavnice
JOGA v sevniškem grajskem parku
28.07.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica v Tržišču
29.07.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica na Okiču

Bodite prvi pri oddaji mnenja.