Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.04.2018

jasno
Danes bo večinoma jasno, popoldne bo na severu države nastalo nekaj kopaste oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 29, na obali malo nad 20 °C.
9°C | 28°C
ponedeljek, 23.04.2018
10°C | 28°C
torek, 24.04.2018
12°C | 24°C
sreda, 25.04.2018
10°C | 28°C
četrtek, 26.04.2018
11°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 22.4.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
28°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Grajsko lutkovno gledališče Sevnica gostovalo ......


KULTURA

| |
30.01.2018      11:05
A A

Grajsko lutkovno gledališče Sevnica gostovalo na MadžarskemDeli:

Sevniški lutkarji smo začeli novo lutkarsko  leto pri Porabskih Slovencih na Madžarskem. Tam smo nastopali s svojo lutkovno predstavo Grdi raček H. C. Andersena.  Predstavo smo zaigrali v slovenščini otrokom naših rojakov v Števancih in Seniku v Porabju, kjer imajo slovenske dvojezične osnovne šole.

Zgodba grdega račka govori o drugačnosti in nerazumevanju različnih manjšin v večinskem okolju. Zato je treba vztrajati na svoji poti in verjeti vase, v svoj jaz, se učiti in boriti, dokler ne prideš kljub veliko težji poti do cilja, kjer ti bo končno posijalo sonce – tvoje lastno sonce …

Otroci so se vživeli in uživali v lutkovni predstavi, čeprav verjetno niso razumeli vseh slovenskih besed.  Grdi raček je namreč lutkovna predstava, ki s svojo močno nebesedno komunikacijo, ozračjem in dobro animacijo pove in izrazi vse bistvo Andersenove pravljice o konfliktni problematiki človeških odnosov med našimi in vašimi, velikimi in malimi, belimi in črnimi, bogatimi in revnimi … Vedno aktualno, kot so bile in so razlike med ljudmi čedalje večje … Grdi raček je tudi lutkovna predstava, s katero smo zelo uspešni na večini mednarodnih gledaliških festivalov v tujini, čeprav jo igramo v slovenščini.

Vabilu Mance Perko, generalne sekretarke Bralne značke Slovenije, kot organizatorju tega srečanja se je odzvala tudi znana slovenska pisateljica in kulturna delavka v SV Sloveniji, Karolina Kolmanič. Otrokom je govorila o pomembnosti  branja, lepotah pisane besede in znanja maternega jezika – slovenščine.

Našega srečanja se je udeležila tudi svetovalka za dvojezično šolstvo Valerija Perger in nas v prijetnem pogovoru seznanila s problematiko in življenjem Porabskih Slovencev. 
Polni novih in zanimivih vtisov o življenju naših rojakov na Madžarskem smo se v prijateljskem vzdušju poslovili od naših novih znancev in gostiteljev, z obljubo, da se kmalu spet vidimo. Seveda smo jih povabili v Posavje, našo lepo dolino gradov, uspešnih vinskih zgodb, tradicionalnih salam, posavskih dobrot, prijaznih ljudi … in seveda v Sevnico, rojstno mesto prve dame ZDA, naše Melanije.

                                                                                                                                          Bernard Pungerčič   
Foto: Nevenka Flajs                                                                          
Povezave:kultura,lutke
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.04.2018 | Družabni dogodki
Veselo srečanje starejših krajanov na Studencu
24.04.201 | Ostalo
KRVODAJALSKA AKCIJA (od 7. do 13. ure). Pridite, nekdo vam bo hvaležen!
24.04.2018 | Družabni dogodki
DIY Delavnica
24.04.2018 | Tečaji in delavnice
DIY Delavnica
24.04.2018 | Družabni dogodki
Tai chi vadba
25.04.2018 | Ostalo
Pravljična urica in ustvarjalnica
25.04.2018 | Kino
Why So Series?
27.04.201 | Turizem
Tradicionalni pohod po poteh KS Loka
27.04.2018 | Ostalo
Večer Iger / Game Night
28.04.2018 | Kultura
Mednarodni Večer / International Evening
28.04.2018 | Družabni dogodki
International Evening / Mednarodni Večer
28.04.2018 | Družabni dogodki
COCKTAIL VEČER
30.04.2018 | Družabni dogodki
Slovenščina za priseljence

Bodite prvi pri oddaji mnenja.