Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma oblačno. Dopoldne bo v zahodnih krajih pričelo deževati. Popoldne se bo dež na zahodu krepil in širil proti osrednjim krajem. Ob morju bo popoldne zapihal okrepljen jugo, drugod se bo nekoliko okrepil južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 7, drugod od 10 do 16 °C.
4°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 6°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
sreda, 29.11.2017
1°C | 6°C
Opozorila
Sobota, 25.11.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Gledališka igra Celjski grofje


KULTURA

| |
19.02.2014      23:09
A A

Gledališka igra Celjski grofjeDeli:

Igralska skupina društva Trg Sevnica je v tednu pred slovenskim kulturnim praznikom na odrske deske postavila gledališko igro v petih dejanjih o celjski plemiški družini, ki je dosegla v času vladanja Hermana II. zelo močan vpliv.

 

Predstava, ki sta jo po literarni predlogi Bratka Krefta priredila Sinjo Jezernik in Oskar Zoran Zelič, v petih dejanjih skozi govorjeno besedo in v strnjenem času le treh dni prikaže zgodbo o vzponu najbolj znane in najpomembnejše slovenske plemiške rodbine.


Dogajanje na odru je postavljeno v dan pred sojenjem Veroniki Deseniški, ki je obsojena čarovništva, saj naj bi zaradi nje Friderik Celjski umoril svojo prvo ženo Elizabeto Frankopansko. Sledi dan sojenja in nato še dan po sodbi, ko na celjskem gradu priredijo večerno zabavo v čast novega viteza Ulrika, vnuka Hermana Celjskega. Na zabavi zvesti vitez in zavrnjeni snubec lepe Veronike Jošt pl. Helfenberg pove Hermanu, da je Veroniko utopil, pravdač pa se je pokončal sam.

 

V drami Celjski grofi so zaigrali osrednje vloge Emil Stopar kot grof Herman II. Celjski, Jure Renko kot grof Friderik Celjski, Domen Sladič kot grof Ulrik Celjski, Marjanca Pečar kot Veronika Deseniška in Edvard Pfeifer kot ljubosumni vitez pl. Helfenberg. Vlogo radožive kraljice Barbare je upodobila Marjana Štojs, Oskar Zoran Zelič je bil italijanski knez Piccolomini. V vlogo pravdača Nikolaja se je vživel Robert Kaše, strogi sodnik je bil Tone Zgonec.

V stranskih vlogah so nastopili Franci Sotošek kot pater Gregor, gvardijan celjskih minoritov je bil Janez Šibilja, padar oz. zdravilec Franci Gros, pekovski mojster Jože Železnik in trgovec Marjan Perič. Dvorni dami sta bili Marija Jezernik in Meta Pfeifer, vojaka pa Jože Staroveški in Uroš Krejan.

 

Celotni prireditvi, ki je bila predvsem igra besed, so svoje dodali tudi izvirni kostumi nastopajočih. Izdelal jih je Inštitut za svobodo oblačenja Brestanica, kostumografinja je bila Irena Ina Čebular. Celostno grafično podobo in sceno na odru je pripravil Tone Zgonec, ki je v predstavi tudi zaigral. Tehnično ekipo so sestavljali Jože Teraž, Matej Maver in Damjan Popelar. Šepetalka je bila Breda Drenek Sotošek. Predstavo je režiral Sinjo Jezernik, asistent režiserja je bil Oskar Zoran Zelič, ki je bil tudi eden izmed nastopajočih.


Smilja Radi

foto: Rok Petančič

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
27.11.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
28.11.201 | Kultura
Predavanje o starovercih
28.11.2017 | Družabni dogodki
Odprtje posodobljenega odseka ceste Sevnica-Drožanje
28.11.2017 | Kultura
MOJCA POKRAJCULJA - otroška predstava
28.11.2017 | Šport
Vadba Tai chi
01.12.201 | Družabni dogodki
Degustacija na Kmečki tržnice Sevnica
01.12.2017 | Družabni dogodki
Zaključna prireditev z Modrijani
01.12.2017 | Turizem
Vencember: Delavnica adventnih venčkov
02.12.201 | Družabni dogodki
PRIKAZ temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja
02.12.201 | Turizem
mesečni sejem v Sevnici
02.12.201 | Družabni dogodki
Dobrodelna akcija ZBIRAM HRANO, LAHKO PRISPEVAŠ?
02.12.2017 | Družabni dogodki
Miklavževanje v Tržišču
02.12.2017 | Kultura
7. srečanje vokalnih skupin
04.12.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
04.12.2017 | Kultura
Vencember: Predstavitev knjige Marjanke Rebula z naslovom Frizke in freske: resne humoreske
04.12.2017 | Družabni dogodki
Z lučko na grad
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.