Logo MojaObčina.si

Sevnica

DANES
12°C
4°C
JUTRI
10°C
-3°C

10. ArtEko Šentjanž

Tudi nenavadnost trenutnega časa in negotovost nista preprečila realizacije jubilejnega 10. srečanja ustvarjalcev, na sotočju dveh potokov in ob izviru stoletne vode, že 10. ArtEka Šentjanž 2020. V soorganizaciji Turističnega društva Šentjanž in Zavoda MUK Qra iz Sevnice so se v Peklu pri Šentjanžu družili umetniki pod vodstvom Jerce Šantej. V sklopu Rekreacije, zadnji vikend junija, je Felicijanova domačija v Peklu po enem letu spet zaživela v umetniškem duhu. Ekipa organizatorjev je kraj pripravila za sprejem slikarjev. Tako so prvi teden v juliju v naših krajih vsak v svojem slogu ustvarjali: Tina Konec iz Oplotnice, Tatjana Mijatović iz Radencev, Vesna Davidovič iz Dobove, Nena Bedek in Ana Jazbec iz Sevnice, Judith in Tone Zgonec iz Boštanja, Brane Širca iz Ljubljane, Robert Jurak iz Logarovcev, Bram d´Hont po rodu Nizozemec z Goričkega ter Tomaž Pavkovič in Matic Svažič iz Sevnice. Rdeča nit razmišljanja umetnikov je bila Človek kot največji onesnaževalec. Organizatorji dogodka smo ob sodelovanju s turistično vodnico Annemarie Culetto prvi dan bivanja v naših krajih umetnike popeljali po rudarski tematski poti Tk pav, na kateri so odkrivali čar pragozda, živelj barja in se okrepčali s pravo rudarsko malico, ki so jo pripravili v Gostilni Repovž. Polni vtisov so se nato lotili ustvarjanja. Svoja občutja so večinoma izražali na slikarskih platnih, pod rokami Braneta Širce pa so nastali tudi čudoviti žičniki, posebno  železno skulpturo pa je Peklu posvetil Robert Jurak. Celotno dogajanje je na filmski trak skrbno beležil Sevničan Tomaž Pavkovič, ki bo jeseni tudi premierno predstavil film. Ta bo opisoval desetletno dogajanje ArtEko. Da je čopič bolj gladko tekel, smo poskrbeli organizatorji, ki smo umetnike crkljali z domačimi dobrotami. Da je v Peklu tudi zadišalo po okusni domači hrani, so poskrbeli Maja, Cveta, Meta, David in Boštjan. Rok Petančič je dobri hrani dodal še piko na i in pripravil pravo vinsko degustacijo. Petdnevno druženje se je sklenilo z delovno razstavo, na kateri sta sodelujoče pozdravila tudi župan Srečko Ocvirk in predsednik Krajevne skupnosti Šentjanž Boštjan Repovž. Glasbeno sta ga zelo kakovostno nadgradila Andrej Fon s saksofonom in Vladimir Janc s svojim vokalom. Da so ljudje dogodek sprejeli za svojega in se ga vsako leto vedno znova veselijo, je potrdil tudi številčni obisk na sklepni prireditvi. Druženje in klepet ob okusni hrani, ki so jo pripravili člani in članice Turističnega društva Šentjanž in Zavoda MUK Qra, ter dobri vinski kapljici se je zavlekel dolgo v noč. V upanju, da bodo razmere to dopuščale, tudi vas že zdaj vabimo na odprtje razstave del na Repovževi štali v sklopu Šentjanške tržnice zadnjo nedeljo septembra, ko bo premierno predstavljen tudi film Tomaža Pavkoviča.

 

Petra Majcen

Foto: Judith Zgonec

Povezave

www.sentjanz.si

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi