Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem ter deloma na Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno, jutranja megla se bo ponekod zadržala še dopoldne. Proti poldnevu bo začel pihati jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
9°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
10°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
12°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Posek dreves pod Svetim Rokom


GOSPODARSTVO

| |
18.12.2013      10:01
A A

Posek dreves pod Svetim RokomDeli:

Sečnja v gozdu pod Svetim Rokom je v letu 2013 dodobra zaznamovala življenje občanov na Prvomajski ulici v Sevnici. Po eni strani je bil prisoten strah pred padajočim drevjem, po drugi pa je bilo življenje v tem mirnem delu mesta dobršen del leta moteno zaradi številnih dejavnikov, ki spremljajo takšen poseg v gozd. Z upravičeno slabo voljo občanov smo se vsakodnevno soočali tudi zaposleni na Zavodu za gozdove Slovenije, Krajevni enoti Sevnica, ki nam ob celotnem dogajanju tudi ni bilo vseeno. Vsekakor smo občanom dolžni nekaj pojasnil.

Gospodarjenje z gozdovi na levem bregu reke Save v Občini Sevnica poteka na osnovi 10-letnega Gozdnogospodarskega načrta za GE Sevnica. Prejšnjemu se je iztekla veljavnost 31.12.2012. V letu 2011 je Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov (v nadaljevanju SKZG) na ZGS, KE Sevnica, naslovil zahtevo po označitvi dreves za posek in izdajo "Odločbe o odobritvi poseka izbranih dreves" v tistih državnih parcelah, v katerih je bil načrtovani posek še neizkoriščen. Na tem seznamu sta bili tudi državni parceli pod Sv. Rokom, ki sta bili z Odlokom o razglasitvi gozdov s posebnim namenom v mestu Sevnica v letu 2004 uvrščeni med t.i. primestne gozdove. V obeh parcelah je bilo letu 2011 za posek označeno 937 dreves. V mlajšem gozdnem sestoju na parceli 683/31 je šlo za izbiralno redčenje sestoja. Na parceli 682 smo z izborom dreves za posek želeli zagotoviti uspešno naravno obnovo sestojev, saj je bil na večini površine v zastoru starih dreves že razvit kvaliteten naravni podmladek. V delu ob naselju pa smo z označitvijo težkih, visečih in pretežno oslabelih dreves želeli odstraniti potencialno nevarnost, ki so jo ta drevesa ob morebitnem nenadzorovanem padcu predstavljala za stanovanjske objekte v neposredni bližini in njihove prebivalce.

Odločba o odobritvi poseka dreves je bila izdana 3. 10. 2011, izvajalca del pa je SKZG izbral preko javnega razpisa, na katerega se je čakalo nerazumljivo dolgo. Na spletnih straneh SKZG  je bil objavljen 15. 6. 2012, iztekel pa se je 30. 7. 2012. Ko je bila za izvajalca načrtovanih del s strani SKZG izbrana Gozdarska zadruga Slovenj Gradec, je bila že jesen, izteka veljavnosti odločbe in Gozdnogospodarskega načrta za GE Sevnica (31.12.2012) pa sta se hitro bližala. Za nameček je 28. 10. 2012 naše gozdove prizadel snegolom. Med vsemi so bili najbolj prizadeti ravno gozdovi na področju Občine Sevnica. Ko je postalo jasno, da zaradi ujme in težkih vremenskih pogojev dela v roku ne bodo končana, je naša služba v decembru 2012 na prošnjo SKZG izdala sklep o podaljšanju veljavnosti odločbe za 1 leto.

K sanaciji snegoloma in poseku označenih dreves se je pristopilo istočasno. Z deli se je pričelo že v začetku leta 2013, a so bila dela zaradi nemogočih pogojev (sneg, blato, težke spravilne razmere) hitro ustavljena. Sečišče pod Svetim Rokom je ostalo neurejeno, obvisela drevesa pa so ogrožala sprehajalce v gozdu, saj so skozi gozd speljane planinske in sprehajalne poti. SKZG smo pisno opozorili, naj nedokončano sečišče nemudoma uredi. Ker se dela v predpisanem roku niso opravila, smo o tem obvestili gozdarskega inšpektorja, ki je na podlagi ogleda odredil takojšnjo odpravo nepravilnosti. Tudi sicer so dela na sečišču potekala počasi. Del razlogov lahko pripišemo izjemno neugodnim vremenskim razmeram v spomladanskem času, del pa tudi organizacijskim težavam lastnika in izvajalca del, na kar pa naša služba nima vpliva in tudi ne moremo komentirati.

Varnost je narekovala, da se je glavnina del se izvajala v sušnih poletnih mesecih. Težkih in nagnjenih dreves v neposredni bližini stanovanjskih objektov ni bilo mogoče varno podreti brez predhodne navezave na gozdarski traktor, ki na spolzkih in razmočenih gozdnih vlakah ne bi mogel zadržati bremena. Glede na to, da je šlo za primestne gozdove, kjer je potrebno k ureditvi sečišča pristopiti še prav posebej pozorno, je bila s strani ZGS KE Sevnica izdana dodatna odločba, s katero so bile SKZG in izbranemu izvajalcu del predpisane konkretne naloge za vzpostavitev gozdnega reda, obenem pa smo ju ves čas pozivali k  čimprejšnjem dokončanju del. Žal so bile posledice sečnje v neprimernem času tudi večje poškodbe podmladka na pomlajenih površinah, sanaciji le-teh pa bomo posvetili vso pozornost.

Dela so bila zaključena v začetku septembra. Veliko zaslug za dokončanje del gre predvsem izjemni potrpežljivosti tamkajšnjih prebivalcev, ki so odstopili del svojih zemljišč za skladiščenje lesa in dovolili uporabo težke gozdarske mehanizacije praktično pred svojim pragom. Za konec so samoiniciativno veliko pripomogli še h končni ureditvi sečišča, saj jim za izgled gozda, četudi ni v njihovi lasti, ni vseeno. Za vse to smo jim tudi uslužbenci naše krajevne enote ZGS zelo hvaležni. Z naše strani bomo storili vse, da bo gozd pod Svetim Rokom še naprej omogočal vse tisto, zaradi česar je bil uvrščen med primestne gozdove Občine Sevnica v zadovoljstvo prebivalcev Prvomajske ulice in vseh občanov Občine Sevnica.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
20.10.2017 | Družabni dogodki
Potopis: JV Madagaskar: svet, kot je bil nekoč
21.10.2017 | Šport
1. tek za Sevniški pokal
23.10.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
23.10.2017 | Tečaji in delavnice
Vadba Joge v vsakdanjem življenju - začetna skupina
24.10.201 | Ostalo
Zdravstveno predavanje: ZD Sevnica
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Vadba Joge v vsakdanjem življenju - nadaljevalna skupina
19.10.2017 | Ostalo
Potopisno predavanje Palestina malo drugače Majde Ilc Hussein
19.10.2017 | Družabni dogodki
Aromaterapija za dušo in telo
20.10.2017 | Družabni dogodki
Potopis: JV Madagaskar: svet, kot je bil nekoč
21.10.2017 | Šport
1. tek za Sevniški pokal
23.10.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence

Bodite prvi pri oddaji mnenja.