Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

delno oblačno
Zvečer bo zmerno do pretežno oblačno, predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Krepil se bo jugozahodni veter.
13°C | 16°C
torek, 23.09.2018
12°C | 21°C
sreda, 25.09.2018
1°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
0°C | 15°C
petek, 27.09.2018
2°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 18h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
13°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Spominska slovesnost v Podšumberku


DOGODKI, DRUŠTVA

| |
26.07.2016      18:22
A A

Spominska slovesnost v PodšumberkuDeli:

ZB za vrednote NOB Trebnje, Krajevna organizacija Velika Loka je v sodelovanju z ZB za vrednote NOB Novo mesto in Krajevno organizacijo Žužemberk dne 23. 7. 2016 organizirala spominsko slovesnost v počastitev ustanovitve 15. divizije v Velikem Lipovcu in počastitev smrti treh narodnih herojev v Podšumberku. Slovesnosti se je udeležilo 150 udeležencev, ki jih je v Lipovcu pozdravila članica glavnega odbora ZZB za vrednote NOB Slovenije Tilka Bogovič, v Podšumberku pa predsednik ZB za vrednote NOB Trebnje Boštjan Sladič.

Sladič je v govoru  v Podšumberku povedal naslednje:

"Svečanost je namenjena počastitvi spomina na tri padle partizanske poveljnike, Milovana Šaranoviča, Ivana Kavčiča in Predraga Jevtiča- Dragana, ki so tu v nesrečnem slučaju 30. 7. 1943 izgubili življenje.  Ponosni moramo biti na velike borce in slavne povelnike partizanskih enot  in imeti pietetni odnos do imenovanih treh partizanskih narodnih herojev" in v nadaljevanju izpostavil tudi praznovanje 75. obletnice ustanovitve Osvobodilne fronte in 25. obletnico osamosvojitve Slovenije. Pri tem je citiral zapis dr. Ljubice Jelušič, podpredsednice ZZB NOB Slovenije. Napisala je, da je bilo v ZZB Slovenije ob osamosvojitvi jasno poudarjeno dejstvo, da gre za kontinuiteto s partizanskim bojem  za svobodno državo in za pravico narodov do samodločbe, o kateri govori ena izmed točk programa OF. Zato lahko danes ob 25. obletnici slovenske države in ob 75. letnici OF zbrani pod geslom Od osvoboditve do osamosvojitve častimo Republiko Slovenijo kot državo, o kakršni so sanjali številni borci in civilisti, aktivisti, izgnanci in talci druge svetovne vojne. Njihove sanje so donkončno postale resničnost po zaslugi Teritorjalne obrambe, milice, civilne zaščite, narodne zaščite in premnogih državljank in džavljanov na barikadah osamosvojitvene vojne. Svoj govor je zaključil z naslednjimi besedami: 

 

"Sanje o samostojni državi  so se nam uresničile pred 25. leti , vendar pa zaradi strankarskih interesov mnogokrat ostajamo samo pri sanjah. Kljub temu pa, bodimo ponosni na zgodovino in ponosni na svojo domovino. Včasih res ni mogoče taka, kot si želimo, pa vendar je še vedno naša domovina".

 

Slovesnost se je zaključila z druženjem in okusnim golažem ter obljubo, da se naslednje leto zopet vidimo.

 

Boštjan Sladič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZDRUŽENJE BORCEV ZA VREDN? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ZDRUŽENJE BORCEV ZA VREDN
ZDRUŽENJE BORCEV ZA VREDN
Rimska cesta 33
Tel:(07) 304 40 53
Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.09.2018
Danes ni dogodkov.
27.09.2018 | Kultura
Delavniica kaligrafije
27.09.2018 | Kultura
Delavniica kaligrafije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.