Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
9°C | 22°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
7°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
22°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

MePZ DU Šentrupert - kaj nas drži pokonci


KULTURA, DRUŠTVA

| |
20.05.2015      8:15
A A

MePZ DU Šentrupert - kaj nas drži pokonciDeli:

Poleg naše hrbtenice, katero  ima  na srečo vsako naše telo, je za pokončno  držo človeka  potrebno še marsikaj!

Najpomembnejši  je odnos do sebe, nato odnos  do  sočloveka.

Če nekoliko razpredam - je odnos pomemben do naše okolice,  pomemben je odnos do vsega, kar nas obdaja.

Velik pomen  ima odnos do besede in do govora, brez črnih misli in dejanj.

Beseda, še posebno slovenska,  je temelj naših odnosov. Grde besede in grde misli ubijajo človeka. Tega pa nočemo in ne smemo dovoliti. Beseda naj nas poboža. Taka, prijazna naj se objame z melodijo. Ni pomembno – kdaj! Lahko je to včeraj ali pa danes.

To je pravzaprav  ljudska beseda oblečena v melodijo.

Ko se srečamo z njo in jo osvežimo, nato še pesmi povežemo v celoto - dobimo celo program,s katerim se ukvarjajo pevci  Mešanega pevskega zbora  Društva upokojencev Šentrupert.

Do sedaj smo skupaj s pevci  in pevkami zgradili 5. koncert ljudskih pesmi, tokrat z naslovom: ENE  PISANE  PESMI  /sinoči smo na vasi bili/ .

Dejstvo je, da kar na lepem vsi poznajo našo ljudsko pesem. Postavljanje v miselno celoto je nekoliko težje, še težje pa skoraj na  novo  osvajati  pozabljeno  melodijo. Najbolj zanimivo pa je, da je nastop na koncertu obvezno spremljan s pozitivno  tremo. Prisotno je osebno zadovoljstvo. A glej ga šmenta: kasneje zopet nastopi  čas  vaj, vmes  nanese pogovor o  nastopu. Ponavljamo in na svoj način oblikujemo pesmi. Pogovor nanese na koncertni  program, ob katerem ugotavljamo, da nam je vedno znova in znova  všeč  zapeta  pesem.

Ob tednu kulture 2015, kjer je bila naša organizirana odprta vaja smo zapisali:


MePZ DU Šentrupert prijavljamo odprto pevsko vajo ob tednu LJUBITELJSKE KULTURE 2015 in to v nedeljo, 17. maja od 8.15 ure do 10.15 ure v prostorih DU Šentrupert. V program dela prilagamo vedno ljudsko pesem, saj ugutavljamo, da je seznam pesmi še vedno širok. Marsikatero ljudsko  pesem spoznavamo na novo, ker je v dolžini našega življenja šla v pozabo, tako v melodiji kot v besedilu.

Kot upokojenci mešanega pevskega zbora, katerega ustanovitelj in to pred več kot 5. leti, je bil Jože Brcar,radi prepevamo. Pesmi predstavljamo poslušalcem na priložnostnih nastopih, na pevskih revijah ter na tematskih koncertih v občini in izven nje.

Tematski koncerti so posvečeni vsako leto Prešernovemu kulturnemu praznovanju v februarju, kjer sodelujejo: župan občine Rupert Gole, slavnostni govornik  prof. Jože Zupan, recitatorka Tilka Gorenc /tudi pevka v zboru/, JSKD Trebnje in gostje.

Glavni del koncerta nosijo pevke in pevci v povezanem tematskem smislu koncerta z zborovodkinjo, scenaristko in režiserko  Duško Lah Peček.

Torej: hvala vsem sponzorjem in donatorjem!

Dokler bomo peli, bomo mi živeli. Če bi pel v zboru vsak, bi bil človek največji junak, zato pridite, poslušajte, zapojte! Ljubezen do petja nas gradi in pokončno drži! Pesem je naša hrbtenica življenja!

Pred stavbo Društva upokojencev v Šentrupertu smo na dan odprte vaje postavili pano, z vsebino vseh 5. koncertov. Opazili smo, da je ljudi množično zanimalo sporočilo. V živo pa nas je že takoj na začetku vaje obiskal profesor Jože Zupan ter pohvalil naš nastop na medobčinski pevski reviji, z željo po nadaljnjem delu. Prav tako v živo nas je počastila z daljšo prisotnostjo Mojca Femec-JSKD Trebnje, z željo po ohranjanju našega zbora, kateri skrbi za ljudsko pesem.

Poleg tega smo 8. maja nastopili tudi na medobčinski pevski reviji Zveze Društev Upokojencev v Semiču ter poželi velik aplavz.

Duška Peček in Boštjan Sladič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠENTRUPERT? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠENTRUPERT
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠENTRUPERT
ŠENTRUPERT 0044
Tel:

Bodite prvi pri oddaji mnenja.