Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.02.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno, v vzhodni in južni Sloveniji pa zmerno oblačno. Še bo vetrovno. Najnižje jutranje temperature bodo od -9 do -15, v alpskih dolinah do -18, na Goriškem in ob morju okoli -4 °C.
-5°C | 0°C
torek, 27.02.2018
-6°C | 0°C
sreda, 28.02.2018
-8°C | 2°C
četrtek, 01.03.2018
-9°C | 3°C
Opozorila
Nedelja, 25.2.2018 ob 18h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo do noči na torek ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-5°C
0°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Kožni rak ni samo črna lisa – najpogosteje je ......


OBVESTILA, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
16.06.2015      16:03
A A

Kožni rak ni samo črna lisa – najpogosteje je trdovratna ranaMetoda ABCDE opozarja, na katere spremembe pigmentnih znamenj moramo biti pozorni.
Metoda ABCDE opozarja, na katere spremembe pigmentnih znamenj moramo biti pozorni.
Deli:
Vstopamo v poletje, v čas različnih dejavnosti na prostem, kamor nas kar kličejo lepi, s soncem obsijani dnevi. Ob tem, ko nam je na soncu prijetno, pa hitro pozabimo na škodljivost pretiranega izpostavljanja sončnim žarkom, ki poškodujejo kožo, pospešijo njeno staranje in naposled lahko privedejo do nastanka različnih oblik kožnega raka. Prav zato so v teh dneh še posebej aktivni v Društvu ko-RAK.si, saj želijo javnost opozoriti na čedalje pogostejšo pojavnost kožnih rakov, ki so, žal, po pojavnosti na prvem mestu med vsemi raki. Zaradi oblice sonca utegnemo imeti več težav s to vrsto raka, posebej z melanomom katerega pojavnost narašča.

 

Posredovali so nam kratko, a temeljito strokovno-poljudno informacijo o raku kože, ki jo je pripravila članica Društva, dermatologinja Vesna Tlaker Žunter iz Dermatovenerološke klinike, UKC Ljubljana:


"Kožni rak se lahko pokaže v številnih različnih oblikah. Najbolj znan je melanom, “črni” kožni rak, ki običajno nastane kot temna lisa ali bunčica in razmeroma hitro raste, je nepravilne oblike ter številnih barvnih odtenkov. Mnogo pogostejši kot melanom pa je nemelanomski ali “svetli” kožni rak, in sicer kar 10- do 20-krat pogostejši. Njegova pojavnost strmo narašča in izračunali so, da ga bo dobil kar vsak tretji pripadnik generacije, ki je sedaj stara 20 let.


Nemelanomski kožni rak je običajno videti kot rana ali krasta, ki se pojavi brez poškodbe. Takšna sprememba vztrajno raste in je iz meseca v mesec večja. Praviloma ne boli. Večinoma se pojavi na glavi ali trupu, lahko tudi na okončinah. Pogosteje se pojavi na mestih, ki so izpostavljena soncu.


Za zdravljenje kožnega raka imamo na voljo več različnih metod. Največkrat se odločimo za operacijo, včasih tudi za obsevanje ali druge metode. V določenih primerih pridejo v poštev zdravila, ki se vpletajo v pot nastajanja ali širjenja raka. Zdravljenje kar najbolj prilagodimo bolniku in bolezni, zato je prav, da se dermatolog in bolnik temeljito pogovorita o različnih možnostih zdravljenja.


Skupna lastnost vseh vrst kožnega raka je njihova dobra ozdravljivost, če so odkriti zgodaj. Z zaščito pred soncem lahko verjetnost pojava kožnega raka zelo zmanjšamo, ne moremo pa ga v celoti preprečiti. Zato je odločilnega pomena, da svojo kožo redno pregledujemo sami in se posvetujemo z osebnim zdravnikom ali dermatologom, če na koži opazimo sumljivo spremembo."


Za več informacij lahko kontaktirate DRUŠTVO ko-RAK.si, Vipavska cesta 13, Rožna Dolina, 5000 Nova Gorica / T: 05 3331378 / E: info@ko-rak.si / www.ko-rak.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.