Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.07.2018

oblačno
Ponoči se bo dogajanje umirilo. Zjutraj pa se bo na zahodu ponovno zmerno pooblačilo, možna je kakšna ploha ali nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
19°C | 29°C
nedelja, 22.07.2018
18°C | 30°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 32°C
torek, 24.07.2018
16°C | 32°C
sreda, 25.07.2018
17°C | 31°C
Opozorila
Petek, 20.7.2018 ob 18h
Zvečer bodo v notranjosti še nastajale nevihte, možna so krajevna neurja.
19°C
29°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Trikraljevsko koledovanje v Šempeteru


VERSKE

| |
26.12.2016      15:53
A A

Trikraljevsko koledovanje v ŠempeteruDeli:

V ponedeljek, 26. decembra, smo po ulicah Šempetra ponovno lahko srečali mlade kolednike. Današnje koledovanje (iti od hiše do hiše voščiti zdravja, dobro letino … in nabirati darove za razne namene) je nadaljevanje prastarih običajev. To so večinoma počeli moški. Povsod kjer živimo Slovenci ali so nekdaj živeli, poznamo veliko različnih koledniških običajev in z njimi povezanih pesmi. Vsebina je odvisna od dne, ko se je koledovalo (Novo leto, Trije kralji, svečnica …). Koledovanje, ki ga je opisala Cilka Kavčič, danes izvajajo otroci in mladi: "Na Avstrijskem Koroškem je že od leta 1954, namen koledovanja oznanjevanje Jezusovega rojstva, prinašanje blagoslova in nabiranje denarnih darov za potrebe v misijonskih deželah. Zlasti kjer delujejo slovenski misijonarji. S tem namenom se je preko misijonskega središča Slovenije, v času osamosvojitve pričelo tudi pri nas. V Šempetru smo letos koledovali četrtič. Zbralo se je 37 otrok z voditelji. Razdeljeni v 8 skupin so obiskali vsak od 20 do 25 stanovanj. Pred hišo ali stanovanjem so zapeli, se predstavili in poprosili dar za misijone. Koledniki so vsem obiskanim dali nalepko z letnico obiska in zloženko na kateri so prošnje misijonarjev za določen projekt, ki ga želijo z darovi uresničiti. Vsi so kolednike z veseljem sprejeli, jih obdarovali in povabili naj jih obiščejo naslednje leto. Otroci so se veselili petja in igre. Predvsem pa jih je osrečevala zavest da so storili nekaj dobrega za svoje vrstnike po svetu."
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.