Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

jasno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
5°C | 15°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 13°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
torek, 21.11.2017
2°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
15°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Spomladanska akcija cepljenja lisic proti ......


OBVESTILA

| |
23.05.2012      17:17
A A

Spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini


Veterinarska uprava RS bo v maju začela s spomladansko akcijo cepljenja lisic proti steklini. Akcija bo trajala predvidoma do konca junija 2012. Vurs opozarja, da se nastavljenih vab za lisice ne dotikajte in da o tem poučite tudi otroke. Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali v smeti.


Vaba je sestavljena iz zunanjega ovoja in kapsule s cepivom.
Vaba je sestavljena iz zunanjega ovoja in kapsule s cepivom.
Deli:

Steklina je neozdravljiva, brez izjeme smrtna bolezen, ki jo povzroca virus. Virus se izloca s slino in se prenese na ljudi in živali z ugrizom okužene živali ali ce pride slina okužene živali v stik s poškodovano kožo ali sluznico. V Sloveniji se steklina pojavlja predvsem pri lisicah, ki predstavljajo najvecje tveganje za prenos te bolezni na ljudi in domace živali. Steklino uspešno preprecujemo z rednim cepljenjem psov in lisic. 


Cepljenje psov proti steklini je obvezno, za ostale domace živali pa priporocljivo. Cepljenje lisic proti steklini se izvaja v Sloveniji od leta 1988. Od leta 1995 se polaganje vab s cepivom izvaja s pomocjo letal. Cepljenje se izvaja dvakrat letno, v spomladanskem casu v drugi polovici maja in juniju ter jeseni v oktobru in novembru, odvisno od vremenskih razmer.


Polaganje vab se bo izvajalo na celotnem ozemlju Slovenije

Glavni namen akcije je varovanje ljudi pred to izredno nevarno boleznijo, zaradi katere vsako leto po svetu umre več kot 55.000 ljudi, večinoma otrok. S položenimi vabami nameravajo na VURS-u dejavno zaščititi populacijo lisic v slovenskih gozdovih in tako preprečiti širjenje bolezni.


Iz Vursa so sporočili, da se bo polaganje vab izvajalo na celotnem ozemlju Slovenije z višine 300 metrov. Uporabljena bodo naslednja letališča: Letališče Jožeta Pučnika, Portorož, Murska Sobota in Novo mesto; po potrebi bosta vključeni tudi letališči v Celju in Slovenj Gradcu.


VIURS opozarja

  • Ne dotikajte se nastavljenih vab za lisice! O tem poučite tudi otroke!
  • Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali v smeti.
  • Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom. Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto.
  • Če vas ugrizne ali opraska potepuška ali divja žival, obiščite najbližjo antirabično ambulanto!
  • Prepovedano je prosto gibanje psov na javnih mestih!
  • Izogibajte se stikom s potepuškimi in divjimi živalmi!


Ker so vabe namenjene divjim živalim, prosimo lastnike psov, da vodijo svoje ljubljenčke na sprehode privezane. Vaba je za pse neškodljiva in se z njo po zaužitju zagotovi le imunizacija.

Več o sami akciji cepljenja lisic proti steklini in sami bolezni najdete na spletni strani Veterinarske uprave RS www.vurs.gov.si.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.