Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.07.2017

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno, predvsem na severu in vzhodu pa bo občasno več oblačnosti. Tam ni izključena kakšna ploha. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
15°C | 30°C
sobota, 29.07.2017
17°C | 32°C
nedelja, 30.07.2017
18°C | 31°C
ponedeljek, 31.07.2017
18°C | 32°C
torek, 01.08.2017
18°C | 36°C
Opozorila
Petek, 28.7.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

E-transformer – vozilo, kot ga še niste ......


ŠOLSTVO, OBVESTILA, €NERGIJA

| |
27.03.2013      16:57
A A

E-transformer – vozilo, kot ga še niste videli(Foto: Primož Zanoškar)
(Foto: Primož Zanoškar)
Deli:

V Šempetru pri Gorici se bo pri Osnovni šoli Ivana Roba  v petek, 29. marca, ob 10. uri ustavilo posebno vozilo, ki se zadnje čase vozi po  Sloveniji. Gre za multimedijsko vozilo E-transformer, ki je opremljeno z fotovoltaično elektrarno, ki zadošča vsem porabnikom električne energije v vozilu in je nameščena na strehi vozila. Vozilo na izviren in zanimiv način predstavlja ločevanje in ponovno uporabo e-odpadkov. Količine odpadne električne in elektronske opreme namreč kljub manjši prodaji še vedno rastejo. Sicer električna in elektronska oprema sama po sebi ni škodljiva, vendar pa vsebuje komponente, ki so nevarne tako za okolje kot za zdravje ljudi. To namreč niso enoviti odpadki, pač pa so sestavljeni iz različnih delov.  Mnogi vsebujejo redke surovine, drugi za okolje nevarne sestavine. Zato je še posebej pomembno pravilno odlaganje in recikliranje takšne odpadne opreme. Če jih oddamo na ustrezna zbirna mesta, omogočimo ustrezno predelavo ter privarčujemo surovine in energijo.

 

Kot nam je povedala Alenka Gruden Belavič, strokovna sodelavka podjetja Zeos, se v vozilu nahaja prava potujoča razstava – na ogled so sestavni deli velikih in malih gospodinjskih aparatov, mobilnih telefonov, televizorjev in raznovrstne e-oprema. Ti aparati so razstavljeni v obliki »eksplozijskih sestavnic«, od najmanjšega do največjega dela, tako da si lahko vsak obiskovalec ogleda notranjost aparata. Večinoma so vsi ti najmanjši deli primerni za reciklažo.

 

In namen tovrstnega vozila?

 

Ustavlja se predvsem pred šolami in otroke ter ostale mimoidoče osvešča o potrebnosti ločevanja naprav. V notranjosti je namreč na poljuden in zanimiv način predstavljen celoten proces zbiranja in ravnanja z E-odpadki in odpadnimi baterijami. S pomočjo multimedijskih pripomočkov, razstavnih eksponatov pa se lahko obiskovalci pobližje spoznajo s sestavo ter vplivi tovrstnih odpadkov na okolje in zdravje ljudi.


Vozilo se bo pri Osnovni šoli Ivana Roba ustavilo v petek, 29. marca, ob 10. uri in tam ostalo cel dan. Vabljeni k ogledu vozila, ki izobražuje in spodbuja k ločevanju in recikliranju e-odpadkov, kot so električni aparati, mobilni telefoni, baterije, sijalke in podobno.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.