Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
2°C | 12°C
torek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
sreda, 21.11.2017
3°C | 12°C
četrtek, 22.11.2017
5°C | 14°C
petek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Obvestilo OVK o možnostih drugih oblik ......


VOLITVE, LOKALNE SKUPNOSTI, OBČINSKI SVET, OBVESTILA

| |
22.09.2014      13:55
A A

Obvestilo OVK o možnostih drugih oblik glasovanja za lokalne volitve 2014Deli:
Občinska volilna komisija obvešča, da lahko na lokalnih volitvah glasujete tudi po pošti, na domu, s pomočjo druge osebe. Urejena je tudi možnost glasovanja na volišču za invalide.

 

Glasovanje po pošti

 

Po določbi 81. člena Zakona o volitvah v državni zbor lahko osebe, ki so oskrbovanci domov za starejše, ki nimajo stalnega prebivališča v domu ter volivci, ki so na zdravljenju v bolnišnicah ali zdraviliščih glasujejo po pošti.

 

Po pošti lahko glasujejo tudi osebe, ki so na dan glasovanja v zavodu za izvrševanje kazenskih sankcij.

Volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja po pošti, mora najpozneje 10 (deset) dni pred dnem glasovanja, to je do vključno srede, 24. 9. 2014, poslati Volilni komisiji Občine Šempeter-Vrtojba zahtevek za ta način glasovanja. V zahtevku mora navesti svoje osebne podatke ter naslov, na katerega naj mu volilna komisija pošlje volilno gradivo.

 

Po 80. členu Zakona o lokalnih volitvah za lokalne volitve ne veljajo določbe Zakona o volitvah v državni zbor (82. člen), ki se nanašajo na glasovanje po pošti v tujini in glasovanje pri diplomatsko-konzularnih predstavništvih Republike Slovenije. To pomeni, da na lokalnih volitvah volivci, ki so na dan glasovanja v tujini, ker tam stalno ali začasno prebivajo, ne morejo glasovati po pošti ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih.

 

Glasovanje na domu

 

Po določbi 81. člena Zakona o lokalnih volitvah volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu, če to sporočijo občinski volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja, to je do 1. 10. 2014.

 

Volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na domu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do srede, 1. 10. 2014, poslati Volilni komisiji Občine Šempeter-Vrtojba zahtevek za ta način glasovanja. V zahtevku navede svoje osebne podatke. Kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in tudi identifikacijsko številko osebnega dokumenta).


 

Glasovanje na volišču za invalide

 

Po določbi prvega odstavka 79.a člena Zakona o volitvah v državni zbor je vsaka občinska volilna komisija določila v občini najmanj po eno volišče, ki je dostopno invalidom. To pomeni, da v kolikor volišče, na katerem je volivec vpisan v volilni imenik, ni dostopno invalidu (in je doslej moral na primer glasovati pred zgradbo), lahko invalid sporoči, da želi glasovati na posebnem volišču. Še vedno veljajo tudi določbe, da če volivec, zaradi telesne hibe ali zato ker je nepismen, ne bi mogel glasovati tako, kot je določeno v zakonu, lahko pripelje s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti oziroma oddati glasovnico.


Volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na posebnem volišču, dostopnem invalidu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do srede, 1. 10. 2014, sporočiti Volilni komisiji Občine Šempeter-Vrtojba svojo namero. V zahtevku mora navesti svoje osebne podatke. V kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in identifikacijsko številko osebnega dokumenta).


Volilna komisija Občine Šempeter-Vrtojba je v Sklepu o določitvi volišč v Občini Šempeter-Vrtojba za lokalne volitve 2014 določila, katera volišča so dostopna invalidom, to so razen volišča št. 18301001, Šempeter pri Gorici - Gasilski dom, vsa ostala volišča.  

Glasovanje s pomočjo druge osebe

 

Če volivec zaradi telesne hibe ali zato ker je nepismen ne bi mogel glasovati brez pomoči druge osebe, lahko pripelje s seboj na volišče osebo, ki mu pomaga izpolniti oziroma oddati glasovnico.
Priloge:
PDF
obvestilo
30522_obvestilo_drugeoblikeglasovanja.pdf (121,47 KB)
PDF
vloga za glasovanje po pošti
30522_03_obrazec_glasovanje_posta.pdf (62,94 KB)
PDF
Vloga za glasovanje na domu
30522_09_obrazec_glasovanje_doma.pdf (58,04 KB)
PDF
vloga za glasovanje na volišču primernem za invalide
30522_11_glasovanje_posebno_volisce.pdf (51,72 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.