Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.10.2018

jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, popoldne se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala zmerna burja, drugod severovzhodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 15, na Primorskem do 18 °C.
5°C | 18°C
torek, 21.10.2018
12°C | 17°C
sreda, 23.10.2018
6°C | 19°C
četrtek, 24.10.2018
8°C | 21°C
petek, 25.10.2018
6°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
18°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Projekt LightingSolutions za energetsko ......


EVROPSKI PROJEKTI

| |
27.06.2018      15:21
A A

Projekt LightingSolutions za energetsko varčno razsvetljavo, ki bo pozitivno vplivala na zdravje in kvaliteto bivanjaDeli:

Z izumom žarnice se je drastično spremenil življenjski slog. Pretežno zunanje aktivnosti v času naravne svetlobe so zamenjale notranje z umetno osvetlitvijo. Posledice, ki jo ta sprememba predstavlja za zdravje posameznika, postopoma razkrivajo različne raziskave.

Ker je z napredkom tehnologije možno poustvariti sijalke s soncu podobnim spektrom sevanja, se pojavlja vprašanje o morebitnih ugodnih učinkih, ki bi jih uporaba takšnih žarnic v domovih, javnih zavodih ali na delovnih mestih omogočala. Seveda pa je to potrebno uskladiti tudi z ekonomskimi in tehnološkimi zahtevami. Tudi o tem je tekla beseda na mednarodni konferenci z naslovom Za energetsko varčno razsvetljavo ter vpliv svetlobe na zdravje in kvaliteto bivanja, ki jo je Občina Šempeter-Vrtojba pripravila v sredo, 27. junija v prostorih Intra Lighting HQ v Šempetru pri Gorici. Dogodek se je odvil v okviru projekta LightingSolutions – Inovativne rešitve za energetsko učinkovito razsvetljavo javnih stavb.

V prvem delu sta bila predstavljena dva projekta pametne razsvetljave v šolah na Hrvaškem. Prvi predstavljen projekt je bila energetska obnova OŠ Mato Lovrak, ki je bila v sodelovanju z elektroprojektanta H5 d.o.o. izvedena v kraju Nova Gradiška, druga predstavitev pa se bo osredotočila na gradnjo ameriške šole v Zagredu, pri kateri je kot glavni projektant nastopal Arhitektonski studio Sangrad in AVP.  V nadaljevanju je bil predstavljen sistem financiranja v okviru ESCO partnerjev, predstavniki agencije GOLEA pa so predstavili projekt učinkovite rabe energije.

Drugi del je bil namenjen predavanju dr. Katje Malovrh Rebec, kjer so lahko udeleženci spoznali vplive svetlobe na zdravje in kvaliteto bivanja. 
Predavateljica iz Oddelka za gradbeno fiziko Zavoda za gradbeništvo Slovenije je namreč diplomirala iz arhitekture in doktorirala interdisciplinarno iz slikovnih in neslikovnih učinkov svetlob različne spektralne sestave. 

 

Po opravljenem strokovnem izpitu na ZAPS in nekaj letih projektiranja je prešla med raziskovalce, zdaj pa sodeluje v različnih mednarodnih in domačih projektih, predava in veliko piše. Na ZAGu pokriva področja svetlobe, okoljske analize (LCA) in informacijskega modeliranja (BIM), je članica različnih domačih in mednarodnih združenj in odborov, med drugim pa je tudi slovenska predstavnica za področje fotobiologije v Mednarodni komisijo za razsvetljavo CIE.

Na tokratnem predavanju je predavateljica pokazala pomen svetlobe na uporabnike prostorov. Merljivi učinki vplivov svetlobe na zdravje in kvaliteto bivanja so postali vse bolj pomembni pri projektiranju sodobnih objektov in objektov prihodnosti. Tako prehajamo v dobo, ko ne razmišljamo več le o zadovoljevanju vizualnih potreb, temveč svetlobo začenjamo vrednotiti veliko bolj realno in kompleksno.

Spomnimo

Standardni projekt z akronimom LightingSolutions je sofinanciran v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Italia-Slovenija 2014–2020. Skupna vrednost projekta znaša 1.251.573,92 EUR. Vodilni partner (Občina Šempeter-Vrtojba) in projektni partnerji (Občina Tolmin, GOLEA – Goriška lokalna energetska agencija, Nova Gorica, Svet slovenskih organizacij – Confederazione Organizzazioni Slovene, Comune di Doberdò del Lago – Občina Doberdob, Comune di Medea – Občina Medea) prejmejo sofinanciranje v višini do največ 1.123.469,27 EUR, od tega 1.063.837,83 EUR (85 %) iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in 59.631,44 EUR iz italijanskega nacionalnega sofinanciranja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2018
Danes ni dogodkov.
27.10.2018 | Kultura
Jesenska pesem, koncert

Bodite prvi pri oddaji mnenja.