Logo MojaObčina.si
DANES
7°C
-5°C
JUTRI
8°C
3°C
Oceni objavo

Občina uspešna na razpisu Sklada malih projektov za Evropsko prestolnico kulture SPF GO! 2025

Občina Šempeter-Vrtojba je bila skupaj z Občino Romans ob Soči, kot vodilnim partnerjem, uspešna na razpisu Sklada malih projektov za Evropsko prestolnico kulture (SPF GO! 2025) financiranega iz Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027. Na lestvico financiranih projektov se je uvrstilo 27 čezmejnih projektov na temo turizma, hrane in vina, glasbe, gledališča, plesa ter kina, do športa, jezikov, muzejske ponudbe in celo astronomije.

Peti po vrsti med sprejetimi, je projekt omenjenih pobratenih občin Pogled zgodovine ob meji / Lo sguardo della storia sul confine, ki je bil ocenjen z 93,5 točkami. Njegov glavni cilj je ohranjanje in nadgradnja skupne zgodovinske dediščine čezmejnega območja ter s tem razvoj trajnostnih in dostopnih turističnih produktov, ki bodo povečali privlačnost območja in spodbudili njegov gospodarski in socialni razvoj. Čezmejno območje, kjer se bo izvajal projekt, je bilo pogosto prehodno območje ob meji, predmet spora in priča nizu krutih zgodovinskih dogodkov. Glavni izziv omenjenega projekta je tako povezati simbole dveh različnih zgodovinskih obdobij, ki izhajata iz različnega pojmovanja izraza "prehod": na eni strani svobodno osvajanje Langobardov na njihovi pot proti jugu Evrope; na drugi strani pa neprehodna meja med Italijo in Slovenijo, ki je bila še zlasti v času hladne vojne, strogo nadzorovana.


Oglejte si tudi