Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo deloma jasno, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -5, ob morju okoli 6 °C.
0°C | 13°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
7°C | 13°C
petek, 24.11.2017
5°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Delovni obisk evropskih institucij v Bruslju


EVROPSKI PROJEKTI

| |
26.11.2012      14:40
A A

Delovni obisk evropskih institucij v BrusljuDeli:

Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji je v sodelovanju z Skupnostjo in Združenjem občin v Sloveniji v novembru organiziralo izobraževalni seminar v Bruslju, ki so se ga udeležili predstavniki združenj, nekateri župani, direktorji občinskih uprav ter člani Delovne skupine SOS za boljše črpanje EU sredstev. Namen izobraževanja je bil usmerjen v pridobivanje dodatnega znanja ter relevantnih informacij, katere naj bi udeleženci posredovali širši lokalni skupnosti. Izobraževalni sestanki so potekali v Berlaymontu, sedežu Evropske komisije, prostorih Evropskega parlamenta ter na Odboru regij. Udeleženci smo se seznanili o vlogi Evropske komisije v EU. Predstavljen nam je bil Delovni program za leto 2013, s posebnim poudarkom na prihajajočem Evropskem letu državljanov. Delovni program za leto 2013 določa dolgoročno vizijo, kakšna naj bi bila podoba Evropske unije z vidika ključnih področij politike. Glavni cilj in najpomembnejša naloga, ki so jo nalaga bo izhod iz gospodarske krize in ponovna vzpostavitev rasti v EU. V ta namen je Komisija v obravnavo že predložila širok izbor predlogov za krepitev rasti, o katerih sedaj potekajo pogajanja s sozakonadajalci.

Nova finančna perspektiva 2014 – 2020 je bila ena izmed ključnih tem, ki je med udeleženci zbudila veliko zanimanja. Predstavljeno nam je bilo, da se sredstva za kohezijsko in strukturno politiko v naslednjem finančnem okvirju na nivoju Slovenije ne bodo zmanjšala, ostajamo torej še vedno neto prejemniki sredstev, kar je gotovo dobra novica. Novost, ki jo nov finančni okvir prinaša bo razdeljenost Slovenije na dve regiji; vzhodna – manj razvita (BDP nižji od 75%) in zahodna – bolj razvita (BDP višji od 90%), kar bo vplivalo na višino sofinanciranja EU sredstev. Vzhodna regija bo tako kot v sedanjem finančnem okviru sofinancirana od 75 -85%, zahodna regija (ki že sedaj dosega BDP 116%) pa do 75%. Za zahodno regijo se predvideva tako imenovana zaščitna mreža, ki bo omogočala bolj postopen prehod med razvite regije. Vlaganje bo vsekakor manj kohezijsko in bolj strukturno usmerjeno. Poudarek bo na vsebinah, ki bodo dajale največjo dodano vrednost in ustvarjale nova delovna mesta.

V nadaljevanju smo se seznanili z delovanjem Evropskega parlamenta, delovanjem OLAF-a in nekaterimi direktnimi evropskimi razpisi (npr. Evropa za državljane). Veliko zanimanje je spodbudila tematika širjenja programa in območij Natura 2000, s posebnim poudarkom na sožitju zaščite narave in hkratne možnosti razvoja za lokalne skupnosti. Posebno težo pa je imelo srečanje z evropskim komisarjem za okolje dr. Janezom Potočnikom. Predstavil nam je delo direktorata in v obliki konstruktivnega pogovora predstavil novosti, ki se načrtujejo. Poudaril je, da v naslednji finančni perspektivi 2014 – 2020 Slovenija ne bo več dobila nič več sredstev za odlagališča odpadkov ali sanacijo nekdanjih deponij. Spodbujalo se bo samo investicije v razvoj modernih sežigalnic s ciljem povečanja procenta že predhodno ločenih odpadkov. Podprte bodo tudi investicije v zašito vodnih virov ter pridobivanje alternativnih virov energije. Veliko je bilo vprašanj, ki so se nanašala na biotsko raznovrstnost ter tuje agresivne vrste, ki se pojavljajo v naših okoljih. Cilj je spodbuditi kmetovalce, ga upravljajo racionalno in dolgoročno z naravnimi danostmi in ne predvidevamo že ob oddaji subvencij na predrage sanacijske ukrepe. Vsi vodotoki so in bodo velika skupna skrb vseh evropskih držav in ravno zato bodo sanacijska in investicijska sredstva za ta isti namen na razpolago tudi v prihodnjih letih.

Delovni obisk je bil nadvse dragocena izkušnja, ki je vsem udeležencem omogočila podrobnejši vpogled v delovanje Evrope kot veznega člena 27-ih držav članic. Velika zahvala za organizacijo obiska gre Evropski komisiji in njenemu predstavništvu v Ljubljani ter SOS-u. V posebno čast nam je bilo imeti srečanja s tako izredno strokovno podkovanimi sogovorniki ter seveda tudi evropskim komisarjem dr. Janezom Potočnikom. Ta delovni obisk je vsekakor omogočil tudi večjo prepletenost in povezanost vseh udeležencev, kar bo nedvomno lahko pripomoglo k večji učinkovitosti dela v lokalnem okolju.

Anita Manfreda, Občina Šempeter-Vrtojba in Ivana Štrkalj, Mestna občina Koper, članici Delovne skupine Skupnosti občin Slovenije za boljše črpanje EU sredstev
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.