Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, nekaj več sonca bo v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Postopno se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 24 °C.
11°C | 21°C
ponedeljek, 24.09.2018
12°C | 19°C
torek, 25.09.2018
3°C | 16°C
sreda, 26.09.2018
-1°C | 16°C
četrtek, 27.09.2018
2°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 12h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
11°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Bolečine v Hrbtu?


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
24.11.2016      14:18
A A

Bolečine v Hrbtu?Deli:

Obstajaja mnogo kultur, kjer ljudje pri delu veliko sedijo, stojijo oz. so prepognjeni po več ur skupaj pa vendar nimajo težav s hrbtom. V Čadu, na primer, ima težave s hrbtom le 5 % populacije. V čem je torej težava?

 

Naša kultura nam v zadnjih desetletjih daje izkrivljeno podobo in pomanjkljivo znanje o telesni drži. Podoba manekenke na fotografiji nam daje lažen vtis nečesa kar je lepo, saj v resnici njena telesna drža kliče po bolečini v hrbtu. Opazite lahko veliko in umetno ustvarjeno krivino v njenem ledvenem delu hrbtenice (L1). Ravno ta krivina je pogost razlog za bolečine ali celo hernijo diska! Ledveni del hrbtenice in celoten hrbet je namreč anatomsko zasnovan za bolj zravnano obliko, ki je v resnici bolj podobna črki J kot S.

 

Kako preprečiti bolečine po principih Gokhale metode?

 

Podaljšajte hrbtenico! Podaljšanje hrbtenice je dokaj enostavno, vendar morate biti pri tem previdni, da ne ukrivite ledvenega dela hrbta. Globoko vdihnite v hrbet in prsni koš in ob izdihu obdržite novo pridobljeno višino. Z dodatnim vdihom se povišajte še malo in, ko izdihnite obdržite pridobljeno višino. Aktivno podaljšanje hrbta zahteva malo napora, vendar izredno krepi vaše trebušne mišice. 

 

Zasidrajte rebra navzdol! Namesto, da hrbtenico ravnate in “ščitite” s spodvijanjem medenice, ki lahko poškoduje L5-S1 predel hrbta, se raje osredotočite na svoj prsni koš. Spodnji rob reber potisnete rahlo navzdol v linijo s trebuhom. Takšno sidranje reber aktivira in krepi vaše poševne trebušne mišice (m.obliquus) ter zravna in razbremeni ledveno hrbtenico.

 

Vsi se včasih med sedenjem poskušamo držati pokonci, ker se enostavno ne znamo drugače zravnati. V spletni reviji Študent iz dne 28.9.2016 se v 3 namigih za pravilno sedenje skriva natančen odgovor, na vprašanje kako sedeti pokončno, ampak sproščeno! Te zanima? Z dodatnim zaokroženjem z rameni pa bo hrbet kar  “vriskal” od veselja.

 

Napisala: Sabina Blumauer

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Rečica ob Savinji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!