Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.01.2018

pretežno oblačno
-2°C | 4°C
nedelja, 21.01.2018
-1°C | 5°C
ponedeljek, 22.01.2018
-5°C | 3°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-2°C | 10°C
Opozorila
Petek, 19.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
4°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Začeli so s cepljenjem proti sezonski gripi


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
16.10.2014      15:56
A A

Začeli so s cepljenjem proti sezonski gripi


Najučinkovitejša in varna vsakoletna zaščita V Sloveniji je precepljenost proti gripi zelo nizka


Deli:

Začenja se preventivno cepljenje proti sezonski gripi. Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ravne na Koroškem so s cepljenjem pričeli 6. oktobra 2014. Cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, še zlasti bolj ogroženim skupinam: starejšim od 65 let, kroničnim bolnikom in njihovim družinskim članom, majhnim otrokom in njihovim družinskim članom, nosečnicam, ljudem, ki čakajo na sprejeme na bolnišnično zdravljenje ter zdravstvenim in drugim delavcem, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti. Cena cepljenja je 12,00 evrov, za vse kronične bolnike in starejše od 65 let pa je cena cepljenja 7,00 evrov.

 

Gripa predstavlja veliko grožnjo za javno zdravje in ima velik vpliv na obolevnost in umrljivost. Gripa je nevarna zaradi možnosti pojava epidemij in resnih zapletov, kot so virusne in bakterijske pljučnice. »Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z respiratorno simptomatiko in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri  bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših osebah, majhnih otrocih in nosečnicah pa bolezen lahko poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti in višjo smrtnostjo,« je povedala Neda Hudopisk, zdravnica iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje Območne enote Ravne na Koroškem in dodala: »Najučinkoviteje se pred gripo zavarujemo z vsakoletnim cepljenjem, čeprav je pri nekaterih skupinah (starejši, kronični bolniki, imunsko oslabljeni...) uspešnost cepljenja lahko nižja. Cepljenje proti gripi je koristno, saj ščiti pred okužbo in zapleti, ki gripo spremljajo. Pri najbolj ogroženih skupinah zmanjšuje tveganje za smrt zaradi bolezni same ali njenih zapletov.« Cepljenje proti gripi je še zlasti priporočljivo za kronične bolnike, starejše osebe, majhne otroke (od šest mesecev do drugega leta starosti) in nosečnice ter za osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene nevarnosti okužbe ali pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe (zdravstvene delavce in sodelavce ter druge nujne službe).

 

Virusi gripe se stalno spreminjajo, zato se spreminja tudi cepivo, ki je vsako leto pripravljeno tako, da ščiti proti virusom, ki bodo predvidoma krožili v prihajajoči sezoni. »Čeprav cepivo ne prepreči vseh primerov gripe, vseeno predstavlja najboljšo obrambo pred boleznijo. Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev, postopoma upada in je po enem letu lahko že prenizka. Cepiti se je potrebno vsako leto z enim odmerkom cepiva, za otroke mlajše od devet let, ki se prvič cepijo proti gripi, sta potrebna dva odmerka. Uspešnost cepiva je odvisna predvsem od starosti in imunske sposobnosti prejemnika cepiva ter od podobnosti virusov, ki krožijo, s tistimi, ki so v cepivu. Podatki vsakoletnih študij kažejo, da cepivo prepreči gripo pri 50–90 odstotkih zdravih odraslih, mlajših od 65 let, in prepreči hospitalizacijo zaradi pljučnice in gripe pri 30–70 odstotkih cepljenih starejših osebah in kroničnih bolnikih,« ugotavlja Neda Hudopisk, zdravnica iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje Območne enote Ravne na Koroškem, ki opozarja, da se ne smejo cepiti osebe, ki so kdaj imele resno alergično reakcijo na cepivo proti gripi ali katerokoli snov, ki je lahko prisotna v cepivu v sledovih, npr. jajčne beljakovine in osebe, ki prebolevajo akutno bolezen  z visoko telesno temperaturo (nad 38 °C). Prijave neželenih učinkov po cepljenju proti gripi v Sloveniji so redke, če upoštevamo število razdeljenih odmerkov cepiva. V letih od 2007 do 2011 je bilo v Sloveniji razdeljenih od 130.000 do 200.000 odmerkov cepiva proti gripi in v tem obdobju smo letno prejeli od 6 do 23 prijav neželenih učinkov po cepljenju proti gripi. Večinoma je šlo za lokalne reakcije na mestu cepljenja (rdečina, bolečina, oteklina), povišano telesno temperaturo, slabost, utrujenost in glavobol. Vsi ti neželeni učinki so bili blagi in so minili brez posledic.

 

Precepljenost proti gripi v Sloveniji je nizka

Svetovna zdravstvena organizacija gripo prepoznava kot pomemben javnozdravstveni problem, zato je evropskim državam članicam že pred leti postavila cilj - doseči vsaj 75 odstotno precepljenost rizične populacije (starejše osebe in osebe s kroničnimi obolenji). V Sloveniji je precepljenost proti gripi zelo nizka – prejšnjo sezono je bilo pri nas cepljenih okrog 88.000 oseb, od tega 50.600 starejših od 65 let. V primerjavi z drugimi državami EU je precepljenost starejših proti gripi v Sloveniji med najnižjimi. Zato bi bilo v Sloveniji potrebno dodatno spodbuditi cepljenje proti gripi, predvsem rizičnih skupin in zdravstvenih delavcev. S povečanjem precepljenosti pri teh skupinah bi preprečili težje poteke bolezni in številne zaplete, kar bi pomenilo znaten prihranek v zdravstvu.

»Na Koroškem cepimo proti gripi na NIJZ OE Ravne in na drugih cepilnih mestih, npr., pri družinskih zdravnikih. Za cepljenje na NIJZ OE Ravne na Koroškem, se je potrebno predhodno naročiti. Vse, ki so se v preteklosti pri nas (prej ZZV Ravne) že cepili, bomo poklicali po telefonu in se dogovorili glede datuma cepljenja. Tiste, ki bi se cepili prvič, pa prosimo, da pokličejo na telefon 02 87 05 608 ali 02 87 05 612.« je povedala Neda Hudopisk, zdravnica iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje Območne enote Ravne na Koroškem.

Dodatne informacije:

Nacionalni inštitut za javno zdravje, območna enota Ravne na Koroškem

Neda Hudopisk

Telefon: 02 87 05 602

E-pošta: neda.hudopisk@nijz.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2018
Danes ni dogodkov.
25.01.2018 | Družabni dogodki
Oto Pestner
23.01.2018 | Družabni dogodki
Nevidni upravitelj - predavanje iz cikla Pot popolnosti
24.01.2018 | Tečaji in delavnice
»Ekološki način kuhanja in peke« s svetovno priznano kuharico Emilijo Pavlič
25.01.2018 | Družabni dogodki
Oto Pestner

Bodite prvi pri oddaji mnenja.