Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
18°C | 26°C
ponedeljek, 26.06.2017
13°C | 28°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 23°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
18°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

120. obletnica rojstva Blaža Mavrela - ......


DOGODKI

| |
02.02.2016      8:05
A A

120. obletnica rojstva Blaža Mavrela - Človek, v katerem je gozd šumelDeli:

Koroška osrednja knjižnica tudi letošnji slovenski kulturni praznik praznuje delovno, in sicer je letošnjemu motu osrednje slovenske prireditve  v Cankarjevem domu … slep je, kdor se s petjem ukvarja … namenjena 120. obletnica rojstva koroškega bukovnika, Blaža Mavrela. Direktorica KOK, mag. Irena Oder, je v pozdravnem nagovoru poudarila pomen ohranjanja naše kulturne dediščine, še posebej bukovništva, ki ni le pomembno za Koroško, ampak je bukovništvo fenomen v slovenski kulturni tradiciji. Ta projekt je tudi primer odlične prakse, kako so lahko posamezniki in lokalne skupnosti skupaj ustvarjalni, če imajo pred sabo cilj, kot je npr. ohranjanje in predstavljanje koroške kulturne dediščine.

 

V ponedeljek, 1. februarja 2016, dan pred uporabo priložnostnega filatelističnega sklopa in dan pred 120- obletnico Mavrelovega rojstva, je bilo v razstavišču Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika na Ravnah na Koroškem odprtje filatelistično-literarno-arhitekturne razstave o Blažu Mavrelu.

 

Letošnje filatelistično zaznamovanje njegovega rojstva ni prvo tovrstno filatelistično dejanje – prvenec je bil izdan v letu 1996, ob 100-obletnici Mavrelovega rojstva, njegov avtor je bil Jože Keber (izdaja KFD30/1996).

 

Rojstnemu dnevu v čast in zborniku urednice Grete Jukič z naslovom Blaž Mavrel – koroški bukovnik sredi gozdnih samot v poklon sta pri izdaji filatelističnega spomina Pvožlu ob tvorni pomoči Koroške osrednje knjižnice ter Koroškega filatelističnega društva svoje moči in vire združili občini Prevalje in Ravne na Koroškem. Sklop je delo arhitekta Boruta Bončina in je oblikovno vezan na variacije na fotoportrete  Blaža Mavrela, ki se je s knjigo v roki, značilnim klobukom/klafeto na glavi ter skrivnostnim nasmehom neizbrisno zapisal v zgodovinski vizualni spomin ožje in širše laične in strokovne javnosti. Vsebinsko je sklop sestavljen iz dveh priložnostnih poštnih žigov (2. 2. 2016_2390 Ravne na Koroškem in 2. 2. 2016_2391 Prevalje), dotiska na filatelistično kuverto (KFD 136/2016), razglednice/maksimum karte (KFD 137/2016) ter priložnostne osebne poštne znamka (nominala »A«, pokončna lega, zelena obroba).

 

Celotno izdajo so podprli: Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika, Občini Ravne na Koroškem in Prevalje ter Krajevni skupnosti Strojna in Šentanel.

 

O Blažu Mavrelu in o knjigi Blaž Mavrel, koroški bukovnik sredi gozdnih samot, je veliko zanimivega povedala ena od avtoric Greta Jukič. Prisluhnili smo še avtorju filatelističnega sklopa razstave, arhitektu Borutu Bončina. Večer je s petjem Mavrelovih pesmi obogatila Cvetka Kramberger.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017 | Šole in vrtci
Koroški otroški festival
25.06.2017 | Šole in vrtci
Koroški otroški festival

Bodite prvi pri oddaji mnenja.