Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 15.12.2017

oblačno
Danes bo oblačno in v večjem delu Slovenije deževno, sprva bodo vmes krajevne plohe, lahko tudi zagrmi. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ki bo sredi dneva slabel. Temperature bodo od 7 do 13, v severnih krajih okoli 3 °C.
4°C | 8°C
sobota, 16.12.2017
2°C | 5°C
nedelja, 17.12.2017
-4°C | 5°C
ponedeljek, 18.12.2017
-9°C | 2°C
torek, 19.12.2017
-6°C | 7°C
Opozorila
Petek, 15.12.2017 ob 6h
Zjutraj in dopoldne bo pihal okrepljen jugozahodnik, predvsem na severovzhodu ter na Notranjskem bo dosegal hitrost do okoli 70 km/h.
4°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Košnja na Begunjščici


KULTURA, OBČINSKE, OBVESTILA

| |
24.07.2017      9:45
A A

Košnja na Begunjščici


Begunjski kosci in grabljice bodo obudili tradicijo košnje na Begunjščici in z njo povezanih običajev.


Kosci in grabljice na Begunjščici nekoč
Kosci in grabljice na Begunjščici nekoč
Deli:

Pred desetletji je Begunjščica za begunjske kmete pomenila dodaten vir krme za živino, saj je v dolini primanjkovalo pašnikov. Po 2. svetovni vojni je košnja kopišč zamrla, številni običaji in tradicije, povezane s tem vsakoletnim dogodkom, pa skoraj odšle v pozabo. Starodavno tradicijo in znanje o planinski košnji so do neke meri ohranili kosci pri Roblekovem domu, da pa ti običaji košnje, spravljanja sena, postavitve senene kope in z njimi povezanih opravil ne bi odšli v pozabo, jih bodo begunjski kosci in grabljice predstavili v soboto, 5. avgusta 2017, ob 10. uri pri Roblekovem domu na Begunjščici.

Opravilo košnje je slikovito opisal že dr. Jakob Prešern leta 1933 v Planinskem vestniku: »Seno se pokosi s koso na kratkem kosišču, noge pa morajo biti oborožene z derezami. Seno se spravi potem na določen prostor, na malo ravnico, kjer se iz njega z veliko umetnostjo postavi kopa. Ta mora biti napravljena točno po gotovih pravilih glede oblike in gostosti nagromadenega sena, da vzdrži jesensko deževje in prve zimske viharje v svoji zunanjosti in kvaliteti sena. Kopa ima v sredi v zemljo zataknjen visok drog, ki se tudi tukaj imenuje ostrv. Ostrv je podprta od štirih strani z manjšimi drogovi, ki segajo nekako do prve tretjine višine ostrvi. Ti drogovi se imenujejo komarče. Prostor, kjer stoji kopa, pa tudi ona površina, kjer se nakosi seno za kopo, se imenuje kopišče. V kopi čaka seno pozne jeseni ali zime, ko zapade prvi sneg; zdaj se seno poveže s srobotom — dandanes že z žico — v »bremena«, se spravi na vejah do prve poti in prepelje dalje na saneh v dolino. Pri tem delu zaposleni ljudje se imenujejo »vezavci«. Čakati jih je moralo doma dobro kosilo in so včasih zahtevali nadpovprečne dnine.«


Zanimiv etnološki dogodek bo priložnost, da del preteklosti doživimo tudi danes.  

Organizatorja dogodka sta Planinsko društvo Radovljica in Turistično društvo Begunje. 
Priloge:
Neznan tip datoteke
Vabilo
92975_plakat.jpg (120,51 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radovljica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
17.12.2017 | Kultura
Koledva 2017 "Tiho, tiše vsi"
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Beremo s tačkami
22.12.2017 | Tečaji in delavnice
Jogica za dojenčke
22.12.2017 | Tečaji in delavnice
Pravljična jogica za otroke
22.12.2017 | Kultura
Božični koncert in prepevanje božičnih pesmi po Kamni Gorici z MePZ Lipncia
22.12.2017 | Družabni dogodki
25. letnica ansambla Igor in zlati zvoki

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo