Logo MojaObčina.si

Preddvor

DANES
2°C
-2°C
JUTRI
2°C
-1°C
2606

Preddvorski štorkljici sta dobili obročka

Deset dni stari štorkljici v gnezdu na dimniku preddvorske graščine sta danes dobili obročka s številkama. Na njuni nogi ju je namestil Dušan Dimnik, prostovoljec Slovenskega centra za obročkanje ptic, ki deluje v okviru Prirodoslovnega muzeja Slovenije, za dvig do štorkljinega gnezda pa se je dogovoril s kranjskimi poklicnimi gasilci. Ko nas je Klemen Bohinec, operater gasilske košare na gasilski lestvi varno popeljal proti grajski strehi, je mama štorklja odletela, mladiča pa sta se potuhnila v gnezdu, niti glave nista dvignila. »Mlade štorklje je najlaže obročkati na gnezdu, ko še ne letijo. Zadnjič sem poskušal pri nekoliko večji, ki se je ustrašila in skočila na rob gnezda. Odnehal sem, saj bi lahko padla dol,« je povedal Dimnik ter spretno namestil obročka s številkama na stegni puhastih mladičev, ki jima perje na krilih šele začenja poganjati. »Na stegna zato, da se da prebrati številko tudi, ko ptice hodijo po travi ali stojijo v gnezdih. Glavni namen obročkanja ptičev je spremljanje in proučevanje njihovih selitev in načina življenja. Z obročka lahko razberemo starost ptice, datum in mesto obročkanja, kar je pri pticah, ki preletijo tako velike razdalje, izredno zanimivo. Denimo samec iz gnezda v Žabnici je bil obročkan na Slovaškem,« je pojasnil Dušan Dimnik, ki v zadnjih letih skrbi za obročkanje štorkelj na Gorenjskem. »Približno 50 jih je, tale pa je deseti par z mladiči.«

Na pot proti Afriki se štorklje običajno podajo že avgusta, zato skrb za preddvorski naraščaj ni odveč. »Male štorkljice morajo biti stare 55 dni, ko začnejo z učenjem letenja, to pa traja 15 dni. Naši štorkljici bosta za učenje pripravljeni šele 10. septembra,« je opozoril njun zvesti opazovalec Slavko Prezelj, Dušan Dimnik pa je povedal, da se je že dogovoril z zavetiščem v Muti, kjer bosta prezimili, če septembra še ne bosta pripravljeni za let v Afriko.

»Skrbno ju bomo spremljali in ju čuvali,« je ljubiteljskemu strokovnjaku za štorklje obljubila srčna opazovalka preddvorskih štorkelj Mojca Belec. »Ljudje se premalo zavedamo, da štorklje kraju, kjer se izvalijo, prinašajo blaginjo in življenjsko srečo!«

Čuvala ju bosta tudi njuna starša, tako kot pred nekaj dnevi, ko je štorklja v močnem nalivu kar 10 minut stala nad njima, nato pa ju pokrila s perutmi. Tudi obročkanje je ves čas spremljala z varne razdalje, s farovškega dimnika. Ko se je stvar umirila, ko se je lestev z obiskovalci umaknila, je brž poletela k mladičema. In takoj sta ji začela razlagati, kaj se je zgodilo…


Petra Lombar Premru

Foto: Petra Lombar Premru in Slavko Prezelj


V Preddvoru, 25. julija 2019

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi