Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 16.11.2018

pretežno jasno
Ponoči bo na Primorskem in v gorah precej jasno, drugod bo zmerno do pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja.
2°C | 9°C
sobota, 15.11.2018
5°C | 10°C
nedelja, 17.11.2018
0°C | 9°C
ponedeljek, 18.11.2018
-1°C | 7°C
torek, 19.11.2018
1°C | 2°C
Opozorila
Četrtek, 15.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
9°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Preddvor – podobe minulih časov in ljudi, ......


KULTURA, OBČINSKE

| |
13.06.2018      21:33
A A

Preddvor – podobe minulih časov in ljudi, zbornik občine Preddvor


Zbornik Preddvor – podobe minulih časov in ljudi lahko do konca praznovanj v sklopu občinskega praznika, to je do 7.7., kupite po promocijski ceni 5€ v prostorih TICa v Preddvoru.


Deli:

Preddvor – podobe minulih časov in ljudi je naslov novega preddvorskega občinskega zbornika, ki so ga občanom prvič predstavili na Slavnostni akademiji ob letošnjem občinskem prazniku, 1. juniju. Zbornik so uredili Miloš Ekar, dr. Jure Volčjak in dr. Vladimir Žumer, v njem pa je 18 poglavij, katere je spisalo 16 avtorjev: dr. Matjaž Ambrožič, ddr. Mira Delavec Touhami, Andreja Klasinc Škofljanec, dr. Bogdan Kolar, mag. Tone Krampač, dr. Nika Leben, Tomaž Polajnar, dr. Miha Preinfalk, Slavko Prezelj, Tina Pušnik, dr. Miha Šimac, dr. Jure Volčjak, Polona Zalokar, mag. Marjana Žibert, dr.Lilijana Žnidaršič Golec in dr. Vladimir Žumer. Slednji je v uvodnem poglavju strnil kroniko občine Preddvor 1994 – 2017, ki prinaša pregled delovanja in pridobitev občine. Ostali zapisi segajo v starejše čase, predstavljajo zanimivo zgodovino krajev ter znanih in tudi manj znanih ljudi.

"Skoraj 20 let je minilo od izida prvega preddvorskega zbornika z naslovom Preddvor v času in prostoru, od nastanka občine pa le malo več. Čas je torej, da se ozremo na prehojeno pot in na pridobitve, za katere smo se v tem času skupaj trudili, pa tudi, da ponudimo sebi in širnemu svetu nov vpogled v zgodovino našega kraja in ljudi, ki so tu živeli, ustvarjali in delali, ali pa jih je v naše kraje zanesla življenjska pot,« je v uvodni nagovor novega zbornika zapisal župan Miran Zadnikar, ki meni, da novi zbornik ni le izkaznica kraja, pač pa tudi pomemben del v mozaiku krajevne zgodovine. »Prepričan sem, da bo zbornik tako za občane kot za vse, ki bodo želeli o naši občini izvedeti kaj več, predstavljal zanimivo in navdihujoče branje.«

 
Na kratko o vsebini zbornika Preddvor – podobe minulih časov

Poleg že omenjene kronike občine Preddvor zbornik prinaša poglavja o preddvorski župniji ob prvem popisu prebivalstva na Slovenskem leta 1754, o Preddvoru v luči franciscejskega katastra ter o zakladih podatkov v urbarjih graščine Turn od srede 17. do tridesetih let 19. stoletja. Podrobno in nazorno je opisano šolstvo v Preddvoru do leta 1955,  izredno zanimiva zgodovinska dejstva pa so nanizana tudi v poglavju Preddvorska fara v jeku prve svetovne vojne. Slikovito in izčrpno so v zborniku predstavljeni zvonovi v preddvorski župniji, pomemben prispevek k ohranjanju kulturne dediščine pa predstavljata tudi zapisa o gospodarjenju z gozdovi in snarjenju. Zbornik prinaša tudi pogled na gradova Turn in Hrib s spomeniško varstvenega vidika in prispevek o graščini Preddvor, spoznamo pa tudi grajski družini Dinzl pl. Angerburg s Turna in Dolenc s Hriba. Med podobami ljudi iz minulih časov zbornik predstavlja Josipino Urbančič Turnograjsko – Preddvorčanko, ki je živela pred svojim časom, dr. Janeza Arneža in pozabi iztrgane sledi Slovencev po svetu, manj znanega teološkega pisca dr. Franca Knifica ter duhovnika, Stanka Jegliča, katerega se številni Preddvorčani še spomnijo. Domiseln sklep zbornika predstavlja prispevek »Ne delaj, kar pregrešno je«…, ki na osnovi časopisnega in arhivskega gradiva orisuje nekatere kazenske akte, povezane s farani Preddvora, ki so iz različnih vzrokov pristali za zapahi.

Petra Lombar Premru
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.11.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo