Logo MojaObčina.si

Preddvor

DANES
22°C
8°C
JUTRI
21°C
10°C
3545

Energetsko najbolj odmevna občina

OBČINA PREDDVOR je bila super finalistka letošnjega natečaja En. občina, t. j. natečaj za naziv Energetsko najbolj odmevne občine v Sloveniji.

Na sliki župan Miran Zadnikar prejema priznanje iz rok direktorja podjetja Leag d.o.o., g. Antona Pogačnika.

 Z delom in usmerjenostjo v trajnostno prihodnost smo navdušili strokovno komisijo. Zavedamo se, da  URE (učinkovita raba energije) in OVE (obnovljivi viri energije) nista le kratici, ki se v zadnjem času velikokrat uporabljata, ampak sta nujno potrebna za nas in naše potomce.

Občina je zelo učinkovita pri uvajanju novih tehnologij, :

-          Izvedba DOLB Preddvor (ena prvih občin v Sloveniji, ki je postavila ta sistem);

-          Izgradnja pasivnega vrtca Storžek v nizko-energijski izvedbi, ki ima na strehi 100kW sončno elektrarno, ki proizvede 40% več energije, kot jo porabi za celotno obratovanje;

-          Z energetsko sanacijo javnih stavb: OŠ Kokra in Dom krajanov Zgornja Bela in drugimi manjšimi energetskimi ukrepi smo v zadnjih letih za 20% zmanjšali strošek rabe energije v javnih stavbah;

-          Občina Preddvor in Osnovna šola Matija Valjavca Preddvor od leta 2006 kupujeta zeleno električno energijo 100 % proizvedeno v obnovljivih virih hidroelektrarn družbe Gorenjske elektrarne;

-          vzpostavitev nadzornega informacijskega sistema za spremljanje porabe energije v stavbah v lasti občini in OŠ Matija Valjavca Preddvor s samodejnim energetskim knjigovodstvom.

Inovativnost je bila pri nas vedno zelo pomembna, tako v tehničnem kot finančnem smislu, saj smo bili in smo še vedno med vodilnimi občinami pri trajnostnemu razvoju. Naša prednost je, da imamo na tem področju res že dolgoletne izkušnje, lokalne vire predvsem v obliki lesa kot gradbenega materiala in ostankov v obliki lesne biomase. Imamo dobre možnosti za razširitev dejavnosti na področju boljše izrabe lesa kot materiala za gradnjo, izdelke in energetiko.

 

Metka Černe

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi