Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
17°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 28°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
17°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

ČEBELARSKA KARAVANA SE JE ZJUTRAJ USTAVILA V ......


OBČINSKE, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
29.01.2016      11:54
A A

ČEBELARSKA KARAVANA SE JE ZJUTRAJ USTAVILA V PREDDVORU


V sklopu promocije ideje, da bi 20. maj postal svetovni dan čebel, bodo predstavniki Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) danes obiskali nekatera čebelarska društva na Gorenjskem. Obisk so začeli v jutranjih urah v Preddvoru, kjer so predsednika ČZS Boštjana Noča s sodelavci, sprejeli župana občin Preddvor in Jezersko, Miran Zadnikar in Jurij Rebolj ter predsednik Čebelarskega društva Fran Lakmayer Preddvor Jožef Kokl. V Sloveniji deluje 210 čebelarskih društev, polovico od teh so jih predstavniki ČZS že obiskali. Ideji o svetovnem dnevu čebel so naklonjeni po vsem svetu, pričakovati je, da bo septembra 2017 na skupščini OZN v New Yorku tudi uradno razglašen.


Župana občin Jezersko in Preddvor, predsednik ČZS, predsednik ČD Fran Lakmayer Preddvor, ekstremni smučar Davo Karničar in praporščak domačega društva (foto Media butik)
Župana občin Jezersko in Preddvor, predsednik ČZS, predsednik ČD Fran Lakmayer Preddvor, ekstremni smučar Davo Karničar ...
Deli:

Jožef Kokl, predsednik domačega čebelarskega društva, ki poleg preddvorske pokriva še Občino Jezersko in del Šenčurja,  je v uvodu predstavil delo društva, ki nosi ime po velikem vzorniku, piscu in za tiste čase zelo naprednem čebelarju, preddvorskem župniku Franu Lakmayerju. Po njegovi poti danes hodi 46 čebelark in čebelarjev, ki skupaj čebelarijo s 647 čebeljimi družinami. »Na minulem občnem zboru smo si zadali kar nekaj nalog. V februarju bomo  imeli že prvo predavanje, pripravili bomo vsakoletno srečanje pri čebelarski lipi, načrtujemo strokovno ekskurzijo v Pomurje, udeleževali se bomo predavanj, ki jih organizirajo druga društva na Gorenjskem, tako kot vsako leto pa bomo  čebelarji prisotni tudi pri projektu slovenski zajtrk v naši šoli,« je načrte za letošnje leto razkril Jožef Kokl.   Med prvimi župani na Gorenjskem, ki je podpisal skupno podporo projektu, je preddvorski župan Miran Zadnikar, ki je tudi sam nekaj časa čebelaril. »Domači čebelarji so me vzpodbudili z darilom panja. S čebelarjenjem sem se  ukvarjal dve leti, potem pa mi čas tega ni več dopuščal. Sem pa dodobra spoznal njihovo zahtevno delo in ga še toliko bolj spoštujem,« je povedal župan Občine Preddvor Miran Zadnikar. Idejo so konec decembra podprli tudi preddvorski občinski svetniki.  Kadar medi smreka na Jezerskem, imajo tamkajšnji čebelarji kar dobro pašo. »Podpiram jih pri njihovem delu in skupaj z občinskimi svetniki smo naklonjeni ideji o razglasitvi svetovnega dneva medu,« je potrdil župan Občine Jezersko Jurij Rebolj. Srečanja se je udeležil tudi Davo Karničar, ekstremni smučar z Jezerskega, ki je imel željo, da bi čebelaril, a ga je prijatelj prepričal, da ni pravi človek za to. »Rekel mi je, da je pri čebelah tako,  da moraš delati takrat, ko one želijo, ne takrat  ko imaš sam slučajno čas za to,« pravi Karničar.  
Slovenija je najbolj čebelarsko organizirana država na svetu. »Imamo 90 % prostovoljno vključenih v čebelarska društva in zvezo, pohvalimo se lahko s kranjsko čebelo, na 170 šolah delujejo krožki. Upam, da bomo čebelarji in slovensko gospodarstvo izkoristili to priložnost. Stalno poudarjam, da bi morala biti čebela na vseh  turističnih katalogih. Čebela pomeni čisto okolje, zeleni turizem. Smo najbolj čebelarska država na svetu, imamo največ čebelarjev na tisoč prebivalcev, največ panjev na  km2, smo najbolj enakomerno poseljeni s čebelami, nihče nima toliko sortnih medov, kot jih mi znamo pridelati. Imamo pa slabe paše. Slovenski čebelar v izredno slabih pašnih  razmerah pridela povprečno dvajset kilogramov medu na panj.  Gorenjska je najmanj medovita pokrajina pri nas,« je še nizal podatke Boštjan Noč, predsednik ČZS.  Na današnjem urniku ima še obisk čebelarjev v Cerkljah, Šenčurju, Kranju, Naklem, Britofu in Predosljah, Tržiču in Radovljici, ob 18. uri pa bo osrednja prireditev v Čebelarskem razvojno izobraževalnem centru Gorenjske.  

 
Priloge:
Neznan tip datoteke
izjavabostjannocpredsednikczs2.mp3
55577_izjavabostjannocpredsednikczs2.mp3 (1,15 MB)
Neznan tip datoteke
izjavamiranzadnikarzupanobcinepreddvor.mp3
55577_izjavamiranzadnikarzupanobcinepreddvor.mp3 (466,54 KB)
Neznan tip datoteke
izjavajozefkoklpredsednikcdfranlakmayerpreddvor.mp3
55577_izjavajozefkoklpredsednikcdfranlakmayerpreddvor.mp3 (0,98 MB)
Neznan tip datoteke
izjavadavokarnicarekstremnismucar.mp3
55577_izjavadavokarnicarekstremnismucar.mp3 (343,05 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Preddvor? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017
Danes ni dogodkov.
24.06.201 | Šport
Prvenstvo Občine Preddvor v malem nogometu "v spomin Domna Kerna"
24.06.2017 | Družabni dogodki
Sobotna bralna urica
24.06.2017 | Ostalo
Sobotna bralna urica
01.07.201 | Šport
Planinski izlet na Kamniti lovec/Cima del Cacciatore (2071m)
01.07.2017 | Družabni dogodki
Glasbeni večer
02.07.201 | Umetnost
7. mednarodni ex tempore
02.07.2017 | Družabni dogodki
Kulturni dan: Petrov sm´n
02.07.2017 | Kultura
11. MEDNARODNI FOLKLORNI FESTIVAL
24.06.201 | Šport
Prvenstvo Občine Preddvor v malem nogometu "v spomin Domna Kerna"
24.06.2017 | Družabni dogodki
Sobotna bralna urica
24.06.2017 | Ostalo
Sobotna bralna urica
01.07.201 | Šport
Planinski izlet na Kamniti lovec/Cima del Cacciatore (2071m)
01.07.2017 | Družabni dogodki
Glasbeni večer

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo