Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.03.2018

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo večinoma oblačno, nekaj jasnine bo predvsem na severu in zahodu države. Na Primorskem bo pihala zmerna do močna burja, drugje se bo krepil severni do severovzhodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, na Primorskem okoli 3 °C.
-4°C | 5°C
četrtek, 20.03.2018
-3°C | 4°C
petek, 22.03.2018
-7°C | 9°C
sobota, 23.03.2018
-4°C | 9°C
nedelja, 24.03.2018
0°C | 10°C
Opozorila
Torek, 20.3.2018 ob 18h
Najmočnejši sunki burje bodo na izpostavljenih mestih od torka zvečer do četrtka zjutraj nad 100 km/h.
-4°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kulturni večer ob predstavitvi knjige Pod ......


UMETNOST

| |
05.12.2017      15:56
A A

Kulturni večer ob predstavitvi knjige Pod gorami v PreddvoruUstvarjalci knjige Pod gorami: Damjan Janežič, Petra Lombar Premru, Francka Planinc, Anica Arh, ddr. Marija Stanonik in dr. Drago Papler
Ustvarjalci knjige Pod gorami: Damjan Janežič, Petra Lombar Premru, Francka Planinc, Anica Arh, ddr. Marija Stanonik in ...
Deli:

V soboto, 2. decembra 2017, je bila v prostorih preddvorske osnovne šole predstavitev knjige Pod gorami, Folklorne in spominske pripovedi iz krajev pod Dobrčo, Kriško goro, Storžičem in Krvavcem, ki je poleti kot 49. knjiga zbirke Glasovi izšla pri založbi ZRC SAZU (Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti). Prireditev so pripravile in vodile soavtorice knjige, občanke Preddvora Anica Arh, Francka Planinc in Petra Lombar Premru: oblečene v noše, kakršne so v okolici Preddvora nosili v začetku 20. stoletja, so obiskovalce presenetile s poldrugo uro trajajočim programom, v katerem so se prepletale zgodbe, ljudska pesem in skeči. V imenu občine Preddvor, ki je finančno podprla izid knjige, je spregovoril podžupan Janez Brolih: izpostavil je pomen knjige, saj zapisane zgodbe nikoli ne bodo utonile v pozabo. In prav ohranjanje ljudskega izročila je eno od poslanstev pobudnice zbiranja in zapisovanja zgodb, strokovne urednice knjige ter urednice in utemeljiteljice zbirke Glasovi ddr. Marije Stanonik. Kot je povedala častna gostja, je že pred 30 leti iskala soustvarjalce za to knjigo, zapisovalce dragocenih zgodb iz preddvorskega okoliša; njena prvotna želja je bila popisati zgodbe iz vseh slovenskih vasi, kar pa žal ni izvedljivo. Kljub temu je v zbirki izšlo že 50 knjig, z že skoraj 20.000 slovenskimi folklornimi pripovedmi. V knjigi Pod gorami je zbranih 526, v soboto zvečer so jih predstavili 20: pri tem sta se domačinkam pridružila še soavtorja knjige Damijan Janežič in dr. Drago Papler, lovsko povedko je – tako kot pred časom, ko so se zgodbe zbirale - povedal Josip Ekar, dva prizora pa so zaigrali šolarji. Pomemben prispevek k domačemu vzdušju kulturnega večera v do zadnjega sedeža polni učilnici so z ubranim doživetim petjem prispevali tudi pevci Mešanega cerkvenega pevskega zbora Sveti Peter Preddvor ter osnovnošolke Pika, Katja in Tina.
Izid knjige je finančno v veliki meri podprla Občina Preddvor, zato se ji še enkrat iskreno zahvaljujemo.
Petra Lombar Premru
Foto: dr. Drago Papler in  arhiv družine Planinc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.03.2018
Danes ni dogodkov.
23.03.2018 | Kultura
Materinski dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo