Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 17.11.2018

pretežno jasno
Ponoči bo na Primorskem precej jasno, drugod bo delno jasno z občasno nekoliko povečano oblačnostjo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem zmerna burja. Jutranje temperature bodo od -1 do 3, na Primorskem do 6 °C.
0°C | 8°C
nedelja, 18.11.2018
-1°C | 6°C
ponedeljek, 19.11.2018
0°C | 4°C
torek, 20.11.2018
1°C | 3°C
Opozorila
Petek, 16.11.2018 ob 18h
V soboto in v nedeljo bodo najmočnejši sunki burje predvsem v Vipavski dolini lahko presegli hitrost 100 km/h.
0°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predavanje Mojce Štruc o lažnih novicah


KULTURA

| |
11.12.2017      12:14
A A

Predavanje Mojce Štruc o lažnih novicahDeli:

V četrtek, 7. decembra 2017, je v Občinski knjižnici Prebold potekalo predavanje z naslovom Lažne novice: njihov pojav in kako jih prepoznati. O tej aktualni in nadvse pereči tematiki je predavala novinarka Mojca Štruc, poznavalka delovanja medijev v digitalni dobi, sodelavka Zavoda Časoris, ki je namenjen medijskemu opismenjevanju otrok. Prireditve se je udeležil tudi podžupan Občine Prebold Marjan Golavšek.

Ko govorimo o lažnih novicah (angl. fake news), mislimo na lažne, pogosto senzacionalistične informacije, ki se širijo pod krinko novinarskega poročanja. Videti so kot novice, delujejo kot novice, delijo se kot novice, ampak niso novice – so laži. Pripravljene so z namenom podrejanja javnosti za dosego lastnih ciljev oziroma interesov, največkrat finančnih ali političnih. Skrb zbujajoč je podatek, da kar 80 odstotkov uporabnikov spleta ne loči med resničnimi in lažnimi novicami. Večinoma smo prepričani, da je novica verodostojna, če vključuje veliko vsebinskih podrobnosti, fotografijo ali če ima naveden vir informacije. Toda to ni nujno dovolj. Danes obstajajo podjetja, ki se ukvarjajo izključno s pisanjem lažnih novic in imajo način novinarskega dela tako premišljen, da so vsebine, ki jih objavljajo, prepričljive, tudi če so neresnične. Življenje v digitalni dobi prinaša mnoge prednosti. Pa tudi mnoge zanke. Vsakodnevna zasutost z informacijami nas sili v površno spremljanje medijev in povzroča, da poleg prinašalcev kakovostnih in za nas pomembnih informacij kot medije razumemo vse, kar nas informira. Podatki razkrivajo, da kar polovica aktivnih državljanov vse svoje informacije pridobiva na Facebooku. Da bi ohranili lastno zavest, se moramo nujno naučiti ločevati prave od lažnih novic. Kako to storimo, smo izvedeli v predavanju.

V tempu življenja, ko je hitrost vplivnejša od resnice, je težko pričakovati, da bo vsak uporabnik medijev pri vsaki od novic uspešno prepoznal, kaj je resnično in kaj lažno. Zato je še bolj nujno, da ukrepamo kot družba. V luči uvida, kako mediji vplivajo na naše življenje in medsebojne odnose, se moramo truditi za privzgojitev medijske pismenosti posameznika. Za zdaj smo pri tem šibki, kar pa pomeni le, da imamo ogromno možnosti za izboljšanje stanja.

Besedilo: Mojca Štruc
Fotografije: Darko Naraglav
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!