Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.10.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem ob šibki burji do 12 °C.
6°C | 19°C
nedelja, 21.10.2018
8°C | 14°C
ponedeljek, 22.10.2018
3°C | 15°C
torek, 23.10.2018
2°C | 16°C
Opozorila
Petek, 19.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
19°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Gorniška odprava na Aconcaguo, najvišji vrh ......


KULTURA

| |
29.01.2018      8:23
A A

Gorniška odprava na Aconcaguo, najvišji vrh Južne AmerikeDeli:

 V torek, 16. januarja 2017, je v Občinski knjižnici Prebold v sodelovanju s Planinskim društvom Prebold potekalo zanimivo predavanje o gorniški odpravi na Aconcaguo (6962 m), najvišji vrh Južne Amerike. Tja sta nas v sliki, besedi in ob glasbeni podlagi popeljala Danijel Žagar iz Alpinističnega odseka Celje - Matica in Dejan Kuserbanj iz Alpinističnega odseka Kamnik.

 

»Ljudje imamo različne cilje v življenju. Nekomu je cilj priti na Triglav, drugemu pa na najvišji vrh Južne Amerike,« sta gosta začela predavanje. Obiskovalci so spoznali vtise z njune oprave, katere poseben čar je bil tudi ta, da sta vse podrobnosti načrtovala sama, brez turistične agencije. Pot sta začela na letališču v Benetkah, nato sta prispela do Madrida, od tam pa do Santiaga v Čilu in naprej z avtobusom do Argentine.


Ogledala sta si mesto Mendoza v Argentini, opravila prvo »aklimatizacijo« na tisoč metrov visokem vrhu Cerro de la Gloria, nekaj dni pozneje preživela dan v vasi Los Penitentes. In končno – skozi sonce, sneg, veter, prah – vrh Aconcague. Bilo je minus 21 stopinj Celzija. Mraz, jasnina, rahel veter. Občutek zmagoslavja in zadovoljstva obenem … Toda to še ni bilo vse na odpravi. Navdušena sta bila tudi nad Mostom Inkov, kjer so vrelci tople vode. Nekaj dni sta preživela v Mendozi, kjer sta si ogledala muzeje, opazovala in poslušala ulične plesalce in glasbenike. Iz Argentine sta se odpravila v Santiago, ki ju je očaral z mogočnimi zgradbami, urejeno okolico in parki ter javnim prometom. Ustavila sta se še v mestu Valparaiso, ki je znano po pisanih hišah, in v mestu Vina del Mar z najlepšo in najpopularnejšo plažo v državi. »Bilo je lepo, misli pa so že usmerjene k drugim ciljem,« sta sklenila alpinista.

 Besedilo: Danijel Žagar
Fotografije: Darko Naraglav, Ivan Lipičnik, Danijel Žagar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občinska knjižnica Prebold
Občinska knjižnica Prebold
Na bazen 1
Tel:(03) 705 35 40
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2018
Danes ni dogodkov.
26.10.2018 | Kultura
Muzikal - V VASI MOJEGA DEKLETA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.