Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Polzela
DANES
33°C
13°C
JUTRI
33°C
17°C
Oceni objavo

Defiwind 2025: Franjo Ažman uresničil osebni cilj na največji surferski preizkušnji

Na peščeni plaži francoskega Gruissana se je tudi letos, med 23. majem in 1. junijem, zbrala svetovna elita »windsurfanja« na legendarni množični regati Defiwind 2025, ki velja za največje  tovrstno tekmovanje na svetu. Med več kot tisoč udeleženci je bil tudi slovenski predstavnik Franjo Ažman, ki je nastopil s startno številko 1215. Čeprav se ni potegoval za najvišja mesta, je dosegel vse osebne cilje – doživel start na prestižnem dogodku, ostal nepoškodovan in ohranil svojo opremo.

"To sem si želel – začutiti atmosfero starta med več kot tisoč tekmovalci, izogniti se poškodbam in zlomom opreme. To ni tekmovanje za vsakega, a za vsakega ljubitelja surfanja je to doživetje, ki si ga velja zapomniti," pravi Ažman, ki prihaja iz Braslovč.

V ekipi A-Žman team, ki je spremljala Franja, sta bila še Matej Sedej, ki je skrbel za tehnično podporo in opremo, ter Jurij Žohar, ki je poleg snemanja foto in video materiala vsak dan pripravljal zdrave in uravnotežene obroke.

Defiwind vsako leto v Gruissan privabi najboljše profesionalce in navdušene amaterje iz vsega sveta. Med udeleženci so bili tudi:

Nicolas Goyard – večkratni svetovni prvak v foil slalomu, znan po izjemni tehnični dovršenosti in hitrosti v vseh vetrovnih pogojih. Goyard velja za enega najinovativnejših tekmovalcev nove generacije.

Antoine Albeau – živa legenda windsurfanja, več kot 25-kratni svetovni prvak in rekorder po hitrosti na deski. Njegova prisotnost na Defiwindu daje dogodku še poseben prestiž.

Thomas Traversa – mojster velikih valov in zmagovalec svetovnega prvenstva v windsurf wave disciplini. Znamenit po pogumu in eleganci na deskah v najtežjih razmerah.

"Srečati takšne športnike v živo je navdihujoče. To niso samo profesionalci, ampak ikone športa, ki s svojo prisotnostjo ustvarjajo nepozabno vzdušje," je povedal Ažman. Kljub težavam z vetrom – kajtarji in wingerji so imeli odlične razmere teden dni prej, medtem ko so surferji ostali skoraj brez vetra – je dogodek ponudil bogato izkušnjo in vpogled v vrhunski športni svet.

Posebnost dogodka je masovni start, ko več kot tisoč tekmovalcev hkrati zareže v vodo in se poda na dolgotrajno regato, pogosto v izjemno zahtevnih pogojih. Letos pa je narava obrnila hrbet surferjem – močan veter, značilen za regijo Tramontane, je po odličnem tednu za kajtarje in wingerje skoraj povsem izostal v času tekmovanja za surferje.

"Največja umetnost tukaj ni samo surfanje, temveč izbira prave opreme glede na veter. To lahko odloči med uvrstitvijo ali odstopom, sploh ko veter niha ali povsem ponikne, kot se je zgodilo letos," pojasnjuje Ažman. Tekmovanje je tako letos močno zaznamovalo pomanjkanje pogojev – a tudi to je del realnosti tega športa, kjer je človek povsem odvisen od narave.

Ažman ne skriva, da je Defiwind izziv, ki presega zmožnosti povprečnega kontinentalnega surferja: "Za nas, ki ne živimo ob morju, je vsak surferski dan logistični in finančni projekt – v povprečju moramo prevoziti 400 kilometrov za trening. Če bi odraščal ob obali, bi bila seveda tudi moja raven surfanja drugačna."

Slovenci sicer že imajo zgodovinski uspeh na tem tekmovanju – Tine Slabe je pred leti dosegel izjemno tretje mesto, kar je še danes mejnik v slovenskem windsurfanju. Letos so se tekmovanja v Franciji udeležili štirje Slovenci. Ažman priznava, da Defiwind za večino slovenskih surferjev ni optimalno tekmovanje, a dodaja: "Morda se še kdaj vrnem, kajti z letošnjimi izkušnjami bom prihodnjič gotovo bolje pripravljen."

Defiwind 2025 je tako znova potrdil svoj mitski status. Ne samo kot tekmovanje, ampak kot ekstremno doživetje in priložnost za preseganje osebnih meja. Za Franja Ažmana je bila to predvsem potrditev, da je tudi navdušen amater lahko del največjega surferskega spektakla na svetu – in ga zaključi z nasmehom, brez poškodb ter nepoškodovano opremo.

Ekipa se zahvaljuje svojim prijateljem, ki so finančno podprli njihovo pot: Občina Braslovče, Foksler, Foto Levac in sokovi Grčin z domačim jabolčnim sokom.

Bina Plaznik, Foto: Jurij Žohar

Oglejte si tudi