Logo MojaObčina.si

Polzela

DANES
33°C
17°C
JUTRI
34°C
15°C
1037

Polzelanke živijo dlje in imajo višjo izobrazboMarec je mesec žensk. Njim v čast najprej zaznamujemo dan žena, proti koncu meseca še materinski dan. V duhu obeh praznikov smo se v tokratni številki Polzelana odločili, da nekaj pozornosti namenimo našim občankam. Pobrskali smo po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) in o njih izvedeli marsikateri zanimivi podatek.


Leta 2019 je prvič v 160-letni zgodovini, odkar imamo zanesljive podatke o številu prebivalcev na ozemlju Slovenije, število moških preseglo število žensk. V Evropski uniji ni prav veliko držav, kjer je žensk manj kot moških. Poleg Slovenije so to še Luksemburg, Malta in Švedska. A takšen trend ne velja za Občino Polzela (6346 ljudi), kjer je po podatkih statističnega urada lani živelo 158 žensk več kot moških. Še posebno velik razkorak med njimi je bil v najstarejši starostni skupini. 85 let in več je bilo v Občini Polzela starih 153 žensk in le 41 moških. Povprečna starost Polzelank je konec preteklega leta znašala 45 let, medtem ko so bili Polzelani v povprečju stari 42 let. Leta 2019 je umrlo 46 žensk, od tega je bilo 2,2 odstotka mlajših od 65 let. Največ jih je umrlo zaradi srčno-žilnih bolezni.


Z nižjo plačo od državnega povprečja

V naši občini je delovno aktivnih 1239 občank. Med njimi je največ zaposlenih v domači polzelski občini, in sicer kar 235 občank. Sledijo občine Celje, kamor hodi na delo 212 Polzelank, Žalec (203), Velenje (160), Ljubljana (144), Prebold (69), Braslovče (30), Nazarje (22), Šoštanj (16), Maribor (15) in druge. V povprečju so Polzelanke lani prejemale 1030 evrov neto plače, medtem ko je bila lani povprečna neto plača na ravni države po podatkih statističnega urada 1208 evrov. Naše občanke imajo v primerjavi z občani višjo izobrazbo. Delež tistih z osnovnošolsko izobrazbo je približno enak pri obeh spolih (125 žensk in 127 moških). Srednješolsko izobrazbo ima bistveno več Polzelanov (893) kot Polzelank (578). Drugače je v kategoriji višješolska oziroma visokošolska izobrazba, kjer je zabeleženih 580 pripadnic nežnejšega spola in 428 moških. In kako je z registrirano brezposelnostjo? V naši občini je ta med ženskami decembra lani znašala 8,5 odstotka in na ravni države 9,9 odstotka. V primerjavi z moškimi je bila v obeh primerih za približno odstotek nižja.


Največ družin z enim otrokom

Povprečna starost mater ob rojstvu otrok je po drugi svetovni vojni vsako leto višja. Povprečna starost ženske ob rojstvu prvega otroka se je leta 2019 glede na prejšnje leto spet zvišala in je znašala 29,6 leta. Pred tridesetimi leti so bile ženske, ki so rodile prvič, povprečno šest let mlajše. Podatki veljajo tudi za Občino Polzela. Družine v Sloveniji imajo povprečno 1,16 otroka, če upoštevamo samo družine z otroki (take so tri od štirih družin) 1,56 otroka. Na Polzeli je največ družin z enim otrokom (706), sledijo družine z dvema (483), tremi (105) in več kot štirimi otroki (20).

Špela Ožir
Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi