1. 4. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o vlomu v prostore Športne dvorane Polzela, in sicer je neznani storilec pristopil do avtomata za pijače, v katerega je ravno tako vlomil in iz njega odtujil denar. S tem je lastnika objekta in lastnika avtomata oškodoval. O kaznivem dejanju je bila napisana kazenska ovadba na ODT Celje.
1. 4. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o kaznivem dejanju tatvine, ki je bila storjena v prodajalni Tuš na Polzeli. Ugotovljeno je bilo, da je znani storilec, ki je bil pri dejanju zaloten, odtujil potico. Zoper znanega storilca so policisti napisali kazensko ovadbo na ODT Celje, prav tako pa predlog drugemu prekrškovnemu organu, saj je kršil odlok o omejevanju gibanja.
8. 4. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o kaznivem dejanju tatvine, ki je bilo storjeno v prodajalni Mercator na Polzeli. Ugotovljeno je bilo, da je neznani storilec zamotil prodajalko in ji odtujil dva zavoja cigaret ter s kraja dejanja pobegnil. Zoper neznanega storilca so policisti napisali kazensko ovadbo na ODT Celje.
30. 4. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o kaznivem dejanju poškodovanja tuje stvari, ki je bilo izvedeno na območju Športnega parka Nogometnega kluba Polzela na Bregu pri Polzeli. Neznani storilci so na ograji igrišča napravili več lukenj in s tem ograjo uničili. Zoper neznane storilce so policisti napisali kazensko ovadbo na ODT Celje.
Na območju Občine Polzela so se v aprilu zgodile tudi tri prometne nesreče z materialno škodo in udeležbo divjih živali (povoženje divjadi).
1. 4. je bila na PP Žalec prijavljena tudi kršitev javnega reda in miru, ki se je zgodila v naselju Polzela, in sicer sta bila udeležena občana, ki sta se sprla. Kršitelju je bil izdan plačilni nalog zaradi kršitve določil Zakona o varstvu javnega reda in miru.
Policisti PP Žalec smo bili 6. 4. in 17. 4. obveščeni tudi o kršitvah odloka o splošni prepovedi gibanja in zadrževanja na območju Občine Polzela, zoper vse ugotovljene kršitelje pa so bili podani predlogi drugemu prekrškovnemu organu, ki bo izdal odločbo o prekršku.
Drugih varnostno problematičnih dogodkov policisti PP Žalec na območju Občine Polzela nismo obravnavali.
Ker se z lepim vremenom začnejo tudi vožnje z raznimi enoslednimi vozili, predvsem tudi z motornimi kolesi, vam policisti v nadaljevanju posredujemo nekaj informacij.
Motoristi spadajo med bolj ogrožene skupine udeležencev, ki so pogosto žrtve prometnih nesreč. Policisti zato motoristom svetujemo izjemno previdnost in strpnost, prilagoditev hitrosti vožnje razmeram na cesti ter uporabo zaščitne čelade in druge opreme. Varnost motoristov je pomembno povezana z ravnanjem motoristov samih, saj statistični podatki kažejo, da so v več kot polovici prometnih nesreč povzročitelji motoristi: pomembno je, da upoštevajo omejitve hitrosti, poskrbijo za vidnost ter uporabljajo zaščitno opremo in čelado. Prav tako pa osveščamo voznike drugih motornih vozil, avtomobilov, naj se zavedajo ranljivosti motoristov, da so dodatno previdni in se večkrat prepričajo, da ne izsilijo prednosti (zaprejo poti) motoristom, da so uvidevni in pozorni na njih.
Tuje študije kažejo, da motoristi pogosteje vozijo motor zaradi užitka v vožnji, zabave, kot način preživljanja prostega časa v primerjavi z drugimi vozniki (avtomobili, tovorni promet), ampak še vedno se morajo zavedati svoje ranljivosti in zato na motor z glavo, saj nesreča spremlja prepogumne.
Pred začetkom nove sezone motoriste opozarjamo, naj bodo skrajno previdni. Spomladi je asfaltna površina še vedno hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, zato je dodatna previdna vožnja nujna. Poleg tega je zaradi zime na vozišču veliko udarnih jam in veliko peska od zimskega posipa. Vožnjo prilagodite svojim sposobnostim obvladovanja motorja, ki najverjetneje niso na ravni lanske jeseni. Pred daljšo vožnjo zato opravite tudi krajšo osvežitveno kondicijsko vožnjo.
Na pot se odpravite spočiti, pred vsako vožnjo pa preverite stanje svojega jeklenega konjička ali kolesa. Vsi moramo pravočasno predvideti ravnanje drugih udeležencev v cestnem prometu in pričakovati tudi nenavadne okoliščine, v katerih se moramo hitro odzvati. Zaradi morebitnega zaviranja voznika pred vami obdržite ustrezno varnostno razdaljo.
Še posebej svetujemo, da bodite čim bolj vidni, predvsem z nošenjem odsevnih oblačil svetlih barv. Prav tako pa je pomembno, da imajo motoristi vedno prižgane luči. Naj začetek motoristične sezone ne pomeni sproščanja adrenalina, preizkus zmogljivosti motornega kolesa in svojih sposobnosti na cesti, ampak predvsem varno uživanje v vožnji.
Gorazd Trbovšek





