Angelo Košmrlj, ki živi na svojem domu na Polzeli skupaj s sinom Petrom in njegovo družino, so ob visokem jubileju, stotem rojstnem dnevu, dan pred praznikom dneva državnosti obiskali župan Občine Polzela Jože Kužnik, poslanec v DZ Ljubo Žnidar, predsednik ZB za vrednote NOB Žalec Marijan Turičnik, predsednik KBO Franci Žagar in član Jože Germ, predsednik DU Polzela Igor Pungartnik in predsednica KO RK Polzela Olga Hočevar. Angela, ki je praznovala stoti rojstni dan, jih je pričakala vsa vesela in zadovoljna, da so jo obiskali. Skupaj z njo so nazdravili ter se po čestitkah in prijetnem pogovoru o vsakdanjih stvareh in njenem jubileju poglobili v njene spomine na preteklost.
Še vedno je predana vrednotam NOB, zdrava, bistrega duha in prijetna za pogovor.
Akterka narodnoosvobodilnega boja je bila kot mladinska partizanska obveščevalka in kurirka. Vojna ji je vzela štiri brate, eden je umrl kot zajeti partizan v taborišču na Rabu, drugega, ki je bil prav tako na Rabu, so po kapitulaciji Italije ubili, tretji je bil ranjen v brigadi in je umrl, četrti je umrl med vračanjem iz taborišča Dachau. Izguba bratov in medvojno trpljenje sta vplivala na njeno delovanje po vojni, do danes.
Angela se je rodila 20. junija 1921 v Sarskem v Občini Ig pri Ljubljani, v zavedni delavsko-kmečki družini z devetimi otroki, petimi fanti in štirimi dekleti, bila je najmlajša od vseh otrok. Osnovno šolo je končala na Igu in nato ostala doma na kmetiji, kjer je opravljala vsa kmečka in gospodinjska dela. V času narodnoosvobodilnega boja je bila kot mladinka vključena v kurirsko in aktivistično delovanje vse od začetka vojne. Bila je kurirka in obveščevalka na Dolenjskem. Po končani vojni je bila vključena v vse aktivnosti, od pionirskih zadolžitev do mladinskih akcij v svojem kraju. V letu 1948, ko sta se z možem Jožetom preselila v Savinjsko dolino na Polzelo in si zgradila svoj dom, sta bila tudi ustanovitelja organizacije ZB na Polzeli. Tako je pred dvema letoma Angela praznovala 70 let članstva v organizaciji ZB. Ob poverjeništvu je tudi vzorna in natančna skrbnica vseh spominskih obeležij (štirih) na njenem območju. Štiri mandate je bila članica upravnega odbora, od leta 1998 dalje je bila tri mandate tudi članica nadzornega odbora v KO.
Vseskozi je zelo predana širjenju vrednot in spomina na NOB. Za vso to njeno aktivnost je poleg vseh prejšnjih priznanj prejela ob 100-letnici zlato plaketo ZB za vrednote NOB Slovenije.
V partizanih je spoznala svojega izvoljenca Jožeta, ki je bil prav tako kurir. Poročila sta se leta 1944. Dve leti pozneje sta se preselila na Polzelo, kjer je mož dobil službo logarja. Zgradila sta si hišo in toplo gnezdo za svoje tri otroke: Jožeta, Dano in Petra. Poleg skrbi za otroke in gospodinjstvo je Angela delala v Keramični industriji Liboje, od koder je tudi šla v zaslužen pokoj. Že 41 let je vdova, v oporo so ji bili otroci, zdaj pa jo razveseljujejo vnuki in pravnuki. Tudi po upokojitvi je ostala vsestransko aktivna. Nikoli ji ni dolgčas, veliko bere brez očal in počne še marsikaj. Vsakodnevno spremlja politično dogajanje v državi in se ob tem tudi kdaj pošteno razjezi.
Tone Tavčer




