Logo MojaObčina.si

Oplotnica

DANES
20°C
9°C
JUTRI
20°C
12°C
955

Predstavitev Kinološkega društva za reševalne pse Maribor

"REŠEVALCI Z MRZLIMI SMRČKI" iščejo, pomagajo in rešujejo.

Predstavitev Kinološkega društva za reševalne pse Maribor

 

Kinološko društvo za reševalne pse REPS Maribor je bilo ustanovljeno leta 1997. Njegova osnovna dejavnost je šolanje psov v iskalno reševalne namene, to je iskanje pogrešanih oseb v naravi, iskanje zasutih pod ruševinami in snežnimi plazovi ter iskanje ponesrečenih v vodi. Za delo imamo usposobljenih 12 vodnikov z reševalnimi psi. Ustrezno verificirano usposobljenost smo si pridobili pri Kinološki zvezi Slovenije ter pri Zvezi društev in klubov vodnikov reševalnih psov Slovenije, katerih člani smo, posredno pa tudi preko tekmovalne dejavnosti pri mednarodni organizaciji vodnikov reševalnih psov. Tekmovali smo tudi na svetovnih prvenstvih, na katerih je naša vodja programa  dosegla lepe rezultate. Smo tudi soustanovitelji Zveze reševalnih društvenih organizacij Slovenije za mednarodno sodelovanje in zveze NASSAR ter smo člani mednarodne zveze reševalnih psov IRO. Ministrstvo za zdravje nam je leta 2006 podelilo tudi status humanitarne organizacije. Naši vodniki reševalnih psov so teoretično usposobljeni iz znanj: nevarnosti v gorah, teorije iz ruševin, prvi pomoči ponesrečencu, veterinarski prvi pomoči ponesrečeni živali, radijskih zvezah, orientaciji na terenu in reševanje na vrvni tehniki. Osnovna priprava tima (vodnika in psa) zahteva, da sta štirinožec in njegov vodnik navezan eden na drugega in si medsebojno zaupata. Pes mora pri treningu zanesljivo in varno premagovati razne ovire, kot je hoja po lestvi in zibajoči se gredi, skozi tunel, preko gugalnice ipd. Zato pa sta osnovna pogoja tudi poslušnost in vodljivost na daljavo. Velika naravna danost psov sta izreden voh in sluh, ki ga usmerita v želene aktivnosti, ko jih šolamo za iskanje pogrešanih oseb. Za to delo je potrebna tudi reševalna oprema za lažje in težje primere, kot so ustrezna radijska postaja in GPS-si, prikolica za prevoz psov, primerna obleka in obutev, oprtnice in vodila za pse in ostala drobna oprema.  

 

Kinološko društvo REPS deluje pod sloganom: »ISKATI, POMAGATI IN REŠEVATI«.

 

Za občane lokalnih skupnosti se po dogovoru lahko predstavimo na predstavitvah in sodelujemo na raznih prireditvah (Art Kamp v okviru prireditev Lent, na regijskih tekmovanjih CZ, predstavitvah na OŠ, ipd.), kjer bi lahko izvedli sledeče aktivnosti:

v  predstavili reševalne pse in njihove vodnike ter izvedli kratko predavanje o delu društva,

v  organizirali razstavo slik in delovne opreme na temo »REŠEVALCI Z MRZLIMI SMRČKI«,

v  prikazali kratki film na temo iskanja in reševanja,

v  prikazali iskanje in reševanje pogrešanih oseb v naravi, 

ozaveščili občane za uporabo intervencijskega telefona v primeru nesreče ali pogrešanja osebe.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi