Logo MojaObčina.si

Oplotnica

DANES
25°C
10°C
JUTRI
26°C
11°C

SLO - CANIS PREDSTAVLJA PSE VODIČE IN PSE POMOČNIKE V ŽIVLJENJU SENZORNO IN GIBALNO OVIRANIH OSEB

PSI POMOČNIKI IN PSI VODIČI KOT POMOČ GIBALNO IN SENZORNO OVIRANIM OSEBAM

 

S čim se ukvarja društvo SLO-CANIS?

Osnovno poslanstvo Slovenskega združenja inštruktorjev - Centra za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov – CANIS je izšolati pse za pomoč gibalno in senzorno oviranim osebam.

 

Kaka je razlika med psom vodičem in psom pomočnikom?

Glavna razlika je v vlogi, ki jo opravljata in za koga.

Pes vodič je namenjen slepim in slabovidnim osebam in jim predstavlja oči (nakazuje ovire na poti).

Pes pomočnik pa, kot že ime pove, pomaga gibalno oviranim osebam, ki so na invalidskih vozičkih. Predstavlja jim roke (pobiranje stvari, prinašanje, odpiranje, zapiranje,...). Pes pomočnik je namenjen tudi gluhim in naglušnim in jim predstavlja uho (opozarjanje na slišne signale). V veliko pomoč pa je tudi sladkornim bolnikom, epileptikom, saj jih opozarja na mikro spremembe v organizmu. Življenje na bolje pa lahko zelo spremeni tudi avtističnim osebam.

 

Kako so nastali psi pomočniki in psi vodiči?

Iz Aristotelovih zapisov zvemo, da so že v stari Grčiji  poznali pse za vodenje slepih, omenjajo pa se tudi v arabskih pisnih virih iz 13. st. in kasneje. Množično so jih začeli uporabljati po I. svetovni vojni v Nemčiji, saj je zaradi uporabe bojnih strupov veliko število vojakov oslepelo. Prve šole za usposabljanje psov vodičev slepih so nastale v Nemčiji, Angliji, ZDA ter Avstraliji. V Sloveniji se je to začelo leta 1953. Pri nas je približno 7 do 9 % prebivalstva invalidov, kar pomeni, da je vsak dvanajsti državljan invalid. Skoraj vsak peti od njih pa je slep ali slaboviden. Če bi hoteli zapolniti vrzel (v primerjavi z Zvezo psov vodičev v Angliji), bi morali glede na število 3.000 slepih in slabovidnih oseb imeti vsaj 180 psov vodičev. To pomeni, da bi morali v Sloveniji vsako leto zagotoviti vsaj 24 – 30 psov vodičev za slepe in slabovidne osebe in enako število psov pomočnikov za druge vrste oviranosti. Žal ni tako, saj je v Sloveniji le 25 psov vodičev za slepe in 6 psov pomočnikov za gibalno ovirane ljudi (izšolanih od leta 2006 do danes).

 

Kakšen mora biti pes, da postane pomočnik ali vodič?

V SLO-CANIS dajemo velik poudarek testiranju psov, ki gredo v proces šolanja. Pes vodič je potrpežljiv (kadar mu nehote stopite na tačko ali se vanj zaletite, se ne vznemiri, ne popade), je umirjen (počaka na prostoru, doma in na delovnem mestu počiva), prilagodljiv, ne vznemirjajo ga ostali psi, muce, ptiči, hkrati pa je vodljiv (odziva se na povelja pri vodenju, zanesljivo prihaja na odpoklic). V določenih situacijah, ko pes na primer "oceni", da je za slepega določena situacija nevarna, njegovega povelja ne upošteva in sam prevzame pobudo ter uporabi svojo inteligenco ter iznajdljivost. Biti mora popolnoma navezan na človeka in pripravljen na delo z njim. Seveda mora biti v izredni psihični in fizični kondiciji ter zdrav. Popolnost na štirih tačkah. Psov, ki ustrezajo opisu, na svetu ni ravno veliko. Pravzaprav zelo malo in zato so še toliko bolj dragoceni.

 

Kako lahko pridobim psa pomočnika?

Trenutno obstaja velika razlika, kako priti do psa vodiča in kako do psa pomočnika.

Za psa vodiča je potrebno zaprositi na Zdravstveni zavarovalnici. Po izpolnjevanju določenih kriterijev kandidata vpišejo na čakalno listo. Imeti mora določen odstotek izgube vida, primerne bivalne pogoje za psa in ustrezen odnos do živali. Imel naj bi toliko razgibano življenje, da bi mu naj pes vodič znatno olajšal gibanje in vsakodnevne ter občasne opravke, saj lahko s psom dostopa praktično povsod (prevozna sredstva, uradi, trgovine, družabni dogodki, šport…). Zdravstvena zavarovalnica in inštruktor skleneta pogodbo o šolanju psa, kar traja približno 6-8 mesecev.

Pri psih pomočnikih je drugače. Ti so namenjeni vsem ostalim kategorijam  ljudi s posebnimi potrebami: invalidom, gibalno oviranim, gluhim, epileptikom, sladkornim bolnikom… S kandidatom sklenemo interni dogovor in ne zavrnemo nikogar. Problem pa je v financiranju, saj psa pomočnika, kljub sprejetemu zakonu ZIMI (Zakon o izenačevanju možnosti invalidov), še vedno financiramo iz donatorskih in sponzorskih sredstev. Večina ljudi si psa pomočnika namreč ne more privoščiti. Zelo si želimo, da bi se financiranje programa šolanja psov pomočnikov uredilo tako, kot je pri psih vodičih, saj menimo, da ni potrebe po omejevanju stopenj invalidnosti. Vsak si zasluži, da je enakopraven član družbe in če je to možno doseči s psom pomočnikom, mu pri tem z veseljem pomagamo z našimi izkušnjami.

 

Izšolamo tako psa kot tudi kandidata, ki se mora z zanj izbranim psom tudi lepo ujeti, da bosta lahko v prihodnjih letih izgradila zaupljiv in dober odnos. Kmalu po začetku šolanja začnemo vključevati tudi kandidata, da bo prehod z vaditelja, ki je psu izredno pomembna oseba, na novega lastnika čim lažji in nestresen. Sprva so to občasna druženja, vikend obiski, v zadnji tretjini šolanja pa je kandidat tudi aktivno vključen, saj mora poznati ukaze za psa, ravnanje z njim in njegove navade.  

 

Na kak način se s psom lahko še izboljša življenje uporabniku?

Vsak si želi biti aktiven del družbe. Življenjsko samostojnost za določeno vrsto invalidnosti omogočajo tudi psi vodiči in psi pomočniki. Ta se kaže v zmožnosti skrbeti samega zase, pomoči pri hišnih opravilih, odsotnosti osebnega pomočnika, razbremenitve družinskih članov, samostojnem nakupovanju, sprehajanju, potovanju..., vse to s pomočjo psa vodiča in psa pomočnika. Ekonomska samostojnost se kot posledica povečane samozavesti in obvladovanja okolice, ki ni več samo poznavanje domačih štirih sten, kaže v pridobivanju novih znanj in tako večjih možnosti za zaposlitev.

 

Že dolgo je znano, da psi in mačke blažijo stres, zmanjšujejo živčno napetost in tolažijo žalostne, stiki izboljšujejo tudi zdravstveno stanje, predvsem pri otrocih, saj so še posebej dovzetni za dražljaje iz svoje okolice. Čustva in sproščeno počutje pozitivno vplivajo na srce, dihala, krvni pritisk in na mišice. Pomirjujoč odnos do živali spodbuja izločanje adrenalina in drugih stimulativnih hormonov, kar dobro vpliva na srce in mnoge psihofizične težave. Čustvena navezanost na žival se izkazuje z dejanji  in obnašanjem (potrebno je gibanje, govorjenje...). Smeh znižuje krvni pritisk in ljudem pomaga, da se sprostijo in to se zgodi prej v navzočnosti živali kot človeka.

 

Kake so delovne usmeritve društva SLO-CANIS na področju šolanja psov vodičev in pomočnikov?

SLO - CANIS je humanitarno društvo in center za šolanje psov vodičev in psov spremljevalcev. Že osem let pomagamo ljudem s posebnimi potrebami, da pridobijo novo samostojnost in mobilnost, zahvaljujoč njihovim psom pomočnikom. Izšolali in podarili smo jih že dvanajst, sedaj pa šolamo še dva. Izbiramo jih iz vrst pasme labradorec in morajo ustrezati prav posebnim kriterijem.

 

Poleg šolanja in dodeljevanja rehabilitacijskih, terapevtskih psov in psov vodičev pa želi društvo javnosti prikazati delo in način šolanja psov vodičev in pomočnikov ter pozitiven vpliv, ki ga imajo na svoje uporabnike.  

Obiskujemo šole, vrtce, domove za starejše, ustanove za osebe s posebnimi potrebami, kjer se ljudje neizmerno razveselijo stika s toplim kožuščkom, cartanja  in »pogovarjanja« s pasjimi prijatelji.

Redno izvajamo tudi druge programe za ohranitev ali izboljšanje zdravja oseb s posebnimi potrebami in drugih ljudi. Vodimo in organiziramo razne terapevtske skupine - za uporabnike, ki koristijo naš dodatni  program »pet terapij«.

Pričeli smo tudi z aktivnostmi za avtiste, za kar mislimo, da bo v prihodnjih letih tudi v Sloveniji pomembno področje, kjer bodo psi nepogrešljivi.

Pse, društvo in aktivnosti predstavljamo na raznoraznih prireditvah po vsej Sloveniji, s čemer skušamo seznaniti širšo javnost o možnostih, prednostih in ugodnih vplivih, ki jih omogočajo izšolani psi pomočniki svojim uporabnikom.

 

Nadaljevali bomo tudi s standardizacijo kompetenc inštruktorjev, procesov in metod šolanja. Naši inštruktorji imajo namreč licenco EGDMS (Evropski standardi za mobilnost pri psih pomočnikih) in so soavtorji prvih standardizacijskih dokumentov na evropski ravni, ki se dotikajo šolanja psov vodičev in pomočnikov ter inštruktorjev. Na slovenski ravni smo bili vključeni v pripravo tehnične specifikacije na tem področju in pravilnika o psih pomočnikih v skladu z zahtevami zakona ZIMI, s čemer nadaljujemo tudi v prihodnje.

 

Društvo Canis je humanitarna in dobrodelna organizacija, kandidati pridejo do psa brezplačno, vseeno pa je potrebno v psa veliko vložiti. Kdor želi pomagati društvu Canis z donacijo, lahko to storiti tudi s poslanim SMS sporočilom na številko 1919 z besedico »PES« in prispeval bo 1 € za šolanje psov pomočnikov.

 

Veseli smo, da je naše življenje prežeto s pasjimi prijatelji in da lahko po svojih močeh prispevamo k lepšemu in prijaznejšemu življenju tistih, ki so pomoči potrebni.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi