Logo MojaObčina.si

Novo mesto

DANES
19°C
11°C
JUTRI
20°C
9°C
155

Otroci v Sloveniji razkrili, kakšne spremembe si želijo v prihodnosti

Ob današnjem svetovnem dnevu otrok, 20.11.2020, so na pobudo UNICEF-a otroci v Sloveniji razkrili, kakšne spremembe želijo v svetu in kako jih bodo pomagali uresničiti. K sprejemanju zaobljub za boljšo prihodnost vseh, so pozvali tudi odrasle, institucije, podjetja in medije. Otroci se kot nosilci in znanilci sprememb namreč zavedajo, da je odgovornost za svet, ki si ga želijo, tudi na njih, zato je današnji dan potekal pod sloganom vKLJUČITE nas, smo KLJUČ do rešitve. S posebnim sporočilom je otroke podprl tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Na današnji konferenci so otroci poudarili, da se vsaka sprememba začne pri nas samih in da je vsak dan pravi čas za začetek. Sprejeli so svoje zaobljube za spremembe, ki bodo prispevale k boljši prihodnosti za vse. Otroke so podprla tudi številna Otrokom prijazna UNICEF-ova mesta, med njimi Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Postojna, Ptuj, Ruše, Zagorje ob Savi. S svojo udeležbo sodeluje tudi Mestna občina Novo mesto, ki je sprejela zaobljubo za boljšo prihodnost:

V občini ne bo socialno in materialno izključenih otrok, zato financiramo takšne socialne vsebine, ki ljudi povezujejo in pomagajo socialno šibkim ter takšne mladinske projekte in programe, ki mlade učijo solidarnosti in prijateljstva. Zadali smo si, da vsem prebivalcem občine zagotovimo čisto in zdravo okolje, da z ureditvijo novih kolesarskih in pešpoti omogočimo čim bolj kakovostno premoščanje razdalj in spodbujamo trajnostne oblike mobilnosti ter da občanom zagotovimo prijeten in zdrav življenjski prostor, v katerem se počutijo varne.  

 

Otroke je s posebnim nagovorom podprl tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor

Poudaril je, da se moramo vsi truditi, da bi bila naša skupna prihodnost lepa, pravična in vključujoča. »Moji dragi mladi prijatelji, sprejmite moje najboljše želje ob svetovnem dnevu otrokMoja iskrena želja je, da kljub posebnim razmeram, otroci ostanete polni optimizma in ohranite to vašo otroško igrivost«. Sporočil je, da je upošteval njihovo željo za prihodnost po odraščanju v čim bolj varnem okolju, ki so jo na današnji dan pred natanko letom dni izrazili v Predsedniški palači, in prispeval k njenemu uresničevanju. 

 

Med spremembami za boljši svet in zaobljubami zanje so otroci največkrat izpostavili:

  • Otroci si želimo živeti brez nasilja. Zavedamo se, da za svojo varnost lahko veliko naredimo tudi sami. Sprejemamo zaobljubo, da bomo v medsebojnih odnosih bolj strpni in spoštljivi. Hkrati se bomo naučili tudi izogniti pastem, ki na nas prežijo v digitalnem svetu in o tem ozaveščali tudi vrstnike.
  • Zelo nam je pomembno tudi duševno zdravje. Želimo si svet, v katerem ni tabujev in nobenega otroka ni strah poiskati pomoči za svoje težave, saj je to znak moči in ne nemoč. Zato bomo spodbujali pogovor o duševnem zdravju vsepovsod, in si še posebej prizadevali, da se ta pogovor preseli tudi v učilnice.
  • Otroci si želimo živeti v svetu, kjer smo vsi enakopravni. Kjer videz in finančne razmere ne bi več določale statusa v družbi. Želimo si, da bi bolj izhajali iz sebe, se dobro počutili v lastni koži in kot je povedala ena od deklic: »Preprosto sem lahko to, kar sem in počnem to, kar imam rada. Zato bom že danes: oblekla svoj najbolj nori jaz!«
  • Otroci pozivamo voditelje, da se zavzemajo za svet brez vojn, v katerem se konflikti rešujejo mirno, in tako postanejo dober zgled reševanja konfliktov na miren način. Nekateri otroci pa smo se zaobljubili, da se bomo še danes pobotali s tistimi, s katerimi smo skregani.

Celoten video z zaobljubami si lahko ogledate na povezavi.

O pomenu današnjega Svetovnega dneva otrok

Združeni narodi so na današnji dan pred 31. leti sprejeli Konvencijo o otrokovih pravicah, ki predstavlja najpomembnejši dokument za otroke. Ta je prispevala, da je bil v tem času za otroke dosežen izjemen napredek: umrljivost mlajših od 5. let in delež podhranjenih otrok sta se skoraj prepolovila; dostop do čiste pitne vode ima 2,6 milijarde ljudi več, številne nevarne bolezni,  kot je otroška paraliza, so skoraj izkoreninjene in število otrok, ki ne hodijo v osnovno šolo, se je zmanjšalo za skoraj 40 %. A številni izzivi ostajajo ali so se celo poglobiliPandemija koronavirusa je v letošnjem letu ustvarila povsem nove razmere, ki so ranljivosti in stiske otrok še povečale. Po podatkih UNICEF-a naj bi bil 1 od 9 obolelih za novim koronavirusom otrok oziroma mladostnik. Čeprav otroci ne predstavljajo večine med obolelimi, pa ima pandemija najhujše posledice prav zanje. Motnje v osnovni zdravstveni oskrbi, prekinitve cepljenja proti nevarnim otroškim boleznim, porast revščine, prekinitev in celo opuščanje izobraževanja otrok, slabšanje duševnega zdravja mladih, poslabšanje položaja otrok migrantov in povečevanje neenakosti je le nekaj izjemno uničujočih posledic pandemije, ki lahko ob nezadostnem ukrepanju povzročijo trajne posledice za otroke in njihov položaj po vsem svetu, tudi v Sloveniji.  Zato si je za uresničevanje otrokovih pravic potrebno prizadevati vse dni v letu in prav vsak od nas ima možnost prispevati k boljšemu življenju otrok in boljši prihodnosti.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi