Logo MojaObčina.si

Mokronog-Trebelno

DANES
32°C
18°C
JUTRI
25°C
18°C
Deli

Vas skrbi, da se vas je "lotila" demenca?

Vedno več aktivnih, tudi mladih ljudi nas sprašuje, ali gre za začetek demence, ker pogosto pozabljajo in imajo težave s koncentracijo. Za postavljanje diagnoze so usposobljeni zdravniki, to ni naše področje. Če se takšne ali drugačne težave pojavljajo prepogosto, je potrebno obiskati zdravnika, poskrbeti pa je potrebno tudi za svoje zdravje. Ni dovolj samo uravnotežena prehrana, redno jemanje predpisanih zdravil – potreben je tudi počitek in sprostitev.

 

Občasne težave s spominom in koncentracijo niso edini simptom demence, jih je še veliko več. Res pa je, da občasno pozabljivost najprej opazimo tako pri sebi kot pri drugih. Še vedno velja, da demenca niha in da se pri vsakemu lahko pokaže drugače. Če se nečesa, kar ste pozabili, pozneje spomnite, navadno to ni simptom demence, ampak običajna pozabljivost, ki je povezana s tem, da ste bili z mislimi nekje drugje, ko ste zaklepali vhodna vrata, šli v shrambo nekaj iskat in podobno. Poizkusite se zbrati, misliti na to kaj delate in če boste kljub temu še vedno pozabljali, je potrebno iti k zdravniku na pregled.

 

Ljudje z demenco se navadno ne morejo zbrati, urediti svojih misli. Nečesa se ne morejo spomniti, ker njihov spomin ni zabeležil tega, kar so pravkar delali, jedli za zajtrk, da smo jim že večkrat odgovorili na isto vprašanje in podobno.

 

Obstajajo številni testi, s katerimi lahko preizkusite svoje miselne sposobnosti, tudi spodnji vprašalnik.

 

PREIZKUSITE SVOJE MISELNE SPOSOBNOSTI TAKO, DA ODGOVORITE NA NASLEDNJA VPRAŠANJA: 

 1. Kateri dan v tednu je danes? Katerega leta smo? Kateri letni čas je? Kdaj imate rojstni dan? Koliko ste stari?
 2. Zberite se in si zapomnite te tri besede: »DREVO, MIZA, ŽOGA«.
 3. Kdo je naš predsednik države? V katerem mestu živite? Številka vašega telefona?
 4. Kje je najbližja trgovina? Kaj ste jedli za zajtrk? Na katerem naslovu živite?
 5. Narišite uro, ki kaže četrt čez 12. Narišite žival na črko »K«.
 6. Ponovite tiste tri besede, ki bi si jih morali zapomniti.
 7. Odštevajte po 5 od 100.
 8. Črkujte besedo »NJIVA«. Črkujte besedo še v obratnem vrstnem redu (nazaj).
 9. Napišite nek stavek, na primer kaj o vremenu.
 10. Preberite naslednji stavek, si ga zapomnite in naredite to kar piše: »Vzemite list papirja v desno roko, prepognite ga na polovico, položite ga na tla.«
 11. Ponovite ta stavek: NOBENIH IN, ČE, AMPAK.

Če nikakor niste mogli odgovoriti na ta vprašanja, potem je čas da, obiščete zdravnika.

  

21.5.2019, Ana Cajnko, društvo RESje

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi