Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Popoldne bo povečini sončno. Najvišje dnevne temperature bodo večinoma od 5 do 10, na Primorskem do 13 °C.
2°C | 13°C
torek, 21.11.2017
2°C | 13°C
sreda, 22.11.2017
5°C | 16°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 15°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Cepljenje psov proti steklini


OBVESTILA

| |
25.03.2012      19:00
A A

Cepljenje psov proti stekliniDeli:

Steklina je nalezljiva virusna bolezen, s katero se lahko okužijo vsi sesalci, tudi ljudje. Potem ko se pojavijo klinični znaki, je steklina vedno smrtna. Na srečo se pred steklino zaščitimo s preventivnim cepljenjem.

Virus stekline se običajno prenese s slino okužene živali, ponavadi ob ugrizu. Virus iz ugrizne rane preko živcev potuje do možganov, kjer povzroča značilne klinične znake, ki se običajno pojavijo v času od 2 do 12 tednov po ugrizu, lahko pa tudi precej kasneje. Živali lahko začnejo virus s slino izločati že 10 dni pred pojavom kliničnih znakov. Klinični znaki stekline se zelo razlikujejo v intenziteti, živali pa skoraj vedno kažejo določene živčne motnje. Prva faza bolezni se imenuje prodromalna, ko se živali spremeni obnašanje, mirni psi lahko postanejo živahni in obratno, divje živali nenadoma izgubijo strah pred ljudmi, živali zavračajo hrano in vodo. Po prvi fazi, ki traja nekje 3 dni, se bolezen lahko kaže v furiozni ali paralitični obliki. Pri furiozni steklini je žival zelo napadalna, grize in praska druge živali in ljudi, pogosto v besu lomi lastne zobe na različnih predmetih. Živali s paralitično steklino so otožne. Paraliza se najprej pokaže na žrelu in žvekalnih mišicah, živali se močno slinijo ter ne morejo požirati. Pri obeh oblikah bolezen napreduje v splošno paralizo in neizogibno smrt.

Edina zaščita pred steklino je cepljenje, ki je za pse obvezno po dopolnjenem 3. mesecu starosti. Cepljenje je potrebno ponoviti vsako leto. Slovenija ima tudi program cepljenja divjih lisic, ki se izvaja z odmetavanjem vab s pomočjo letal. Hrvaška nima podobnega programa, zato se ob meji z južno sosedo občasno pojavlja steklina pri lisicah, ki predstavlja tveganje za domače živali in tudi za ljudi.

Če stekla žival ugrizne človeka, je potrebno čim prej opraviti t. i. postekspozicijsko cepljenje, ki reši človekovo življenje. Še vedno pa razvoj stekline s kliničnimi znaki pri človeku pomeni smrt. Letno zaradi stekline umre 50.000 ljudi, velika večina v revnejših predelih Azije in v Afriki. V Sloveniji mora psa, ki je ugriznil človeka, veterinar preventivno opazovati 1., 5. in 10. dan po ugrizu, čeprav žival ne kaže znakov stekline. O rezultatih pregleda  mora obvestiti veterinarsko inšpekcijo in Zavod za zdravstveno varstvo. V primeru, ko opazovanje živali zaradi pogina ali izgube ni možno, se poškodovano osebo napoti na cepljenje proti steklini.

Aleš Koncilja, dr. vet. med.

Veterinarska ambulanta Rep bo v mesecu marcu in aprilu opravljala redno cepljenje psov proti steklini tudi na domu. Cepljenje v ambulanti pa poteka skozi vse leto, ob delavnikih med 8. in 10. ter 14. in 16. uro, v soboto pa od 7. do 9. ure.

Cena cepljenja psov s pristojbino znaša 31,42 EUR.

Cena označitve (čipiranja) in registracije (izdaja potnega lista − modra knjižica in vnos v centralni register psov) znaša 29,90 EUR.

Za pse, ki so že označeni in registrirani, se plača samo cepljenje s pristojbino: 31,42 EUR.

Ob cepljenju prejmete tabletke proti pasjim glistam in trakulji.

Za cepljenje psov na domu pokličite 051 616 703!

mag. Iztok Rep, dr. vet. med.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!