Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Ponekod po nižinah bo spet nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 4 °C.
-2°C | 11°C
torek, 21.11.2017
1°C | 13°C
sreda, 22.11.2017
6°C | 15°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 15°C
petek, 24.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
11°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

NOVICE iz Komunale Novo mesto d.o.o.


POSLOVNE, OSNOVNA ŠOLA, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
23.11.2015      12:46
A A

NOVICE iz Komunale Novo mesto d.o.o.Šranga
Šranga
Deli:

Komunala Novo mesto d.o.o. je v letošnjem letu izvedla preko dvajset izboljšav na področju poslovanja in področju varovanja okolja. Da so izboljšave res dobre so nam potrdili tudi zunanji presojevalci saj smo v mesecu novembru uspešno prestali zunanjo presojo tako sistem kakovosti kot sistem varovanja okolja. Ohranjanje narave in skrb zanjo s poudarkom na njenih najvrednejših delih je osrednje poslanstvo našega podjetja. Trudimo se, da bi to razmišljanje osvojili tudi vsi, ki nam zaupajo in v čim večji meri skupaj skrbeli za okolje.

Naj v  tokratni novici izpostavimo le dva ekološko usmerjena projekta KEMSO in »Sušenje blata«. Želimo pa vas seznaniti, da že v mesecu decembru s strani Komunale Novo mesto prejmete "novo preglednejšo obliko računa".

 1.       KAJ JE KEMSO?

KEMSO je kartonska embalaža za mleko, sokove in ostala tekoča živila.

Iz česa je sestavljen KEMSO, da v njem tekoča živila ostanejo na varnem, da jih brez težav prevažamo s kamioni iz tovarn do trgovin in v domači hladilnik ...

… in da je za nas zanimiv kot vir surovine za nove izdelke?

KEMSO najbolj pogosto sestavljajo tri vrste materialov:

• karton (75 %):

-          omogoča obliko in trdnost,

-          proizvajajo ga iz lesne kaše, ki je pridobljena iz predelanega lesa,

-          les za KEMS pridobivajo iz gozdov, s katerimi se gospodari odgovorno in so certificirani v skladu znajvišjimi standardi,

polietilen (plastična masa) (20 %):

-          varuje embalažo in izdelek v njej pred vlago

-          povezuje različne plasti v embalaži,

-          polietilen je plastična masa, ki jo proizvajamo iz nafte,

• aluminij (5 %):

-          zelo tanka folija,

-          varuje izdelek pred svetlobo, mikroorganizmi (npr. škodljivimi bakterijami) in zrakom.                              

Ključna surovina KEMSO je torej celuloza. Iz narave jo dobimo s sekanjem dreves in predelavo lesa.V KEMSO je veliko celuloze, ki jo lahko z ustrezno predelavo pridobimo za ponovno uporabo in na ta način ohranjamo gozdove.

Kaj je ZAPIRANJE SNOVNIH TOKOV ali KROŽNO GOSPODARSTVO?

Zapiranje snovnih tokov ali krožno gospodarstvo je eden osnovnih ciljev gospodarnega in učinkovitega ravnanja z odpadki in odpadnimi materiali.

Krožno gospodarstvo ali zapiranje snovnih tokov ima vrsto pozitivnih učinkov:

  • preprečujemo nastajanje odpadkov,
  • manjšamo količine končno odloženih odpadkov in s tem zmanjšujemo obremenitve za okolje,
  • spodbujamo tehnološke izboljšave,
  • spreminjamo potrošniške in proizvodne navade.

Zato je pomembno, da vsak v krogotoku ravnanja z odpadki prispeva svoj delež: podjetja s tem, da razmislijo, ali in kako je mogoče predelati njihove odpadne materiale, gospodinjstva pa z doslednim ločevanjem odpadkov.

Gre za usmerjeno ločevanje, zbiranje in predelovanje KEMSO za pridobivanje surovine za izdelavo novih izdelkov za drugačno uporabo, v našem primeru za higiensko-papirno konfekcijo (papirnati robčki, papirnate brisače in toaletni papir).

Krogotok odpadne KEMSO bomo na novomeškem območju uvedli prvi v Sloveniji!

 

2. SUŠENJE BLATA

Komunala Novo mesto se med drugim ukvarja z izvajanjem gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda. Dejavnost odvajanja in čiščenja odpadnih voda se zaključi na Centralni čistini napravi Novo mesto. Zmogljivost naprave je 55000 populacijskih enot (PE). Pri čiščenju odpadnih vod nastaja v procesu biološkega čiščenja odpadno blato, ki vsebuje velik delež vode. Odpadno blato z vsebnostjo 1,2 -1,5 % suhe snovi se najprej obdela v procesu dehidracije, kjer se blato  zgosti na 22 % suhe snovi. S postopkom sušenja blata se poveča delež suhe snovi na 90%, kar bistveno zmanjša količino odpadka. Trenutno se izvaja poskusni zagon sušenja blata, ki se izvaja na tračni sušilnici z vročim zrakom temperature 85 - 90°C. Toploto, potrebno za segrevanje vode v izmenjevalcih, se pridobiva s sežigom zemeljskega plina v toplotni postaji, ki proizvaja električno energijo. Odpadni zrak iz sušenja blata se očisti na dvostopenjskem pralniku zraka s pomočjo kemikalij in aktivnega oglja.

 

3. NOVA OBLIKA RAČUNA

V Komunali Novo mesto d.o.o. smo v želji, da uporabnik prejme preglednejšo informacijo o tem, katere storitve plačuje, pripravili nekoliko drugačno, novo obliko računa. Račun vsebuje vse podatke o količini in ceni storitev, ki so uporabniku zaračunane. Storitve so prikazane v stolpcih za posamezno vrsto in v barvnem tisku. Skupen znesek za plačilo je v grafičnem prikazu in z barvnim tiskom prikazan uporabniku tako, da je razvidno, koliko od skupnega zneska za plačilo je namenjenega Komunali Novo mesto d.o.o. in koliko drugim ( CeROD-u d.o.o., občini in državi), katerih storitve so zaračunane na položnici.

Računa uporabniki ne bodo prejemali v kuvertah, temveč v obliki zgibanke. Račun v spremenjeni obliki bodo uporabniki prejeli v mesecu decembru 2015, za obračunane komunalne storitve za mesec november 2015.

Komunala Novo mesto d.o.o. omogoča tudi prejemanje računa v elektronski obliki in sicer na vaš e-naslov ali  vaš na transakcijski račun pri banki. Obrazci za ureditev plačevanja preko e-računa so na voljo na naši spletni strani https://www.komunala-nm.si.

Vabimo vas, da si poenostavite  poslovanje in si  uredite plačevanje obveznosti preko e-računa.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KOMUNALA NOVO MESTO D.O.O., Mirna Peč? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!