Logo MojaObčina.si

Mengeš

DANES
31°C
18°C
JUTRI
33°C
19°C
Deli
4831

Iz Mengša do Himalaje

V petek, 19.januarja, nas je rojak Tone Škarja popeljal v sliki in besedi iz Mengša v Himalajo. V projekciji slik na platno Jurčka v Mengeški koči, je zajel svojo bogato gorniško pot.
Že v rani mladosti je spoznaval vršace Kamniških Alp, ki jih je pozneje v družbi Petra Lavriča, Petra Sitarja, Mihe Habjana, predvsem pa s Pavletom Šimencem preplezal po dolgem in počez. To je bila odskočna deska za Himalajo, kjer je bil 21-krat, od tega 17-krat vodja odprav. Kot vodja je dosegel največji uspeh z odpravo na Mt. Everest, ki je po prvenstveni smeri zahodnega grebena osvojila vrh. Zato je dobil Bloudkovo nagrado. Je tudi prejemnik zlatega priznanja občine Mengeš. Dolga leta je vodil Gorsko reševalno službo Kamnik in bil tudi načelnik komisije za odprave v tuja gorstva pri PZS. Opravil je več kot tisoč vzponov, od katerih je kar nekaj prvenstvenih. V 75. letu starosti je še s sinom Metodom preplezal pozimi zahtevno Teranovo smer v Dolgem hrbtu. Nabito poln Jurček mu je upravičeno zaploskal za nedavni 81. rojstni dan in za uspehe, ki jih je dosegel v gorah in s tem Slovenijo uvrstil v sam vrh himalaizma.

Besedilo in foto: Miroslav Šušteršič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi