Logo MojaObčina.si
DANES
15°C
6°C
JUTRI
15°C
9°C

O bontonu na kulturnih prireditvah

Z veseljem sem se v sredini decembra odpravil na božično-novoletni koncert Glasbene šole Domžale, oddelka Mengeš, v Župnijskem domu. V pričakovanju edinstvenega kulturnega dogodka, na katerem se predstavijo mladi glasbeni talenti in na katerega se skupaj z učitelji glasbene vzgoje, mentorji in glasbenimi spremljevalci zelo zavzeto pripravljajo, sem bil izjemno presenečen nad »dodatki« obiskovalcev, ki so popestrili kulturno dogajanje. Ko so se v prvi točki predstavili najmlajši, sem bil naravnost šokiran nad množico mobilnih telefonov v iztegnjenih rokah, ki so bili, kot vse kaže, del vizualne predstave navdušenih staršev. V naslednji točki je program popestril očka, ki je po (lastnem) scenariju zasedel mesto v prvi vrsti in je kar med igranjem točke oblačil svojega otroka in zapustil prizorišče – zanimiv pristop. Nekaj stolov stran je mamica glasno hvalila svojega otroka iz predhodne točke in živahno popestrila izvedbo takrat nastopajočega otroka na odru. Babica dve vrsti naprej je ravno na prehodu zahtevnega stavka glasno odvila papir od bombona, ki se je »imenitno« vklopil v izvajano melodijo. V spremljevalnem »scenariju« (brez vednosti organizatorja) koncerta ni manjkalo niti mahanja staršev svojim otrokom, šumenja s koncertnimi listi in pogovarjanja med točkami.

Kot dolgoletni mentor otroške folklorne skupine, v kateri sodelujejo otroci od vrtca naprej, lahko iz prve roke zagotovim, da opisani primeri nepoznavanja bontona na kulturnih prireditvah niso otroci. Ko se jim jasno razložijo pravila, jih v veliki meri upoštevajo. So izjeme, kar uredimo z diskretnim izhodom iz dvorane v primernem trenutku (aplavz, pavze med točkami).

Pisanje torej namenjam predvsem odraslim obiskovalcem, saj se je podobna slika (žal) odvijala tudi na koncertu Mengeške godbe le nekaj dni kasneje. Skupaj, prosim, obnovimo osnovne točke obnašanja, bontona na kulturnih prireditvah, ki jih v nadaljevanju povzemam. Da se zamislimo in pomislimo na izvajalce, ki so v nastop vložili veliko ur na vajah doma in v skupini, na avtorje, mentorje in umetniške vodje, ki so morali poleg navdiha oddelati še kopico ur za aranžma in končni izdelek na odru, na organizatorje prireditev, ki so morali urediti vrsto »nevidnih« podrobnosti, kot so program prireditve, koncertni listi, vabila, plakati, prireditveni prostor, scena, ozvočenje, luč. In seveda ne nazadnje na obiskovalce kulturnih prireditev, ki želijo uživati in se prepustiti dogajanju na odru brez množice motečih dejavnikov v dvorani.

Lepo vabljeni na kulturne prireditve v Občini Mengeš v novem letu 2023, program je pester in zanimiv. Kulturna društva in organizatorji prireditev obljubljamo, da se bomo potrudili za kakovostne in raznovrstne vsebine. Obiskovalci pa smo z upoštevanjem nekaj enostavnih pravil lahko vzor ostalim, saj s tem izkazujemo spoštovanje do kulture in kulturnih ustvarjalcev.

Besedilo: Boštjan Svete, predsednik Zveze kulturnih društev Občine Mengeš

Karikatura: Davorin Vukina

 

BONTON NA KULTURNIH PRIREDITVAH

 • se primerno uredimo (ni treba, da smo v slavnostnih oblekah, a trenirka, sončna očala in preširok pulover niso primerni)
 • na predstavo pridemo točno, raje kakšno minuto prej
 • v kulturno ustanovo vstopamo tiho
 • v garderobi odložimo vrhnja oblačila
 • do svojega sedeža se premikamo z obrazom, obrnjenim k ljudem, nikoli jim ne kažemo hrbta (vmes se tiho tudi opravičimo in/ali zahvalimo)
 • pred predstavo izklopimo prenosne telefone in druge naprave, ki oddajajo zvočne ali svetlobne signale
 • če se na prireditvi izvaja himna, ob začetku vstanemo in mirno stojimo, po končani himni se mirno usedemo in ne ploskamo
 • umirjeno spremljamo predstavo (sodelujemo le, če nas k temu povabijo nastopajoči/izvajalci)
 • programski list si ogledamo prej in ne šumimo z njim med predstavo
 • na koncertih klasične glasbe nikoli ne ploskamo med stavki, ampak šele na koncu skladbe
 • v primeru hudega kašlja tiho zapustimo prostor, da ne motimo predstave
 • predstavo si vedno ogledamo do konca
 • ob koncu predstave z aplavzom nagradimo nastopajoče (nastopajoči se navadno trikrat vrnejo na oder, vmes pa ves čas ploskamo)
 • iz dvorane odhajamo mirno in brez prerivanja
 • pozorni smo na red, ki velja ob prevzemu oblačil

 

ČESA MED PREDSTAVO NIKAKOR NE POČNEMO?

 • ne jemo in ne žvečimo
 • ne uporabljamo telefona ter drugih zvočnih in svetlobnih naprav
 • ne fotografiramo in ne snemamo prireditve niti delov predstave; za posnetke se dogovorimo z organizatorjem
 • ne šumimo s papirčki
 • se ne pogovarjamo in ne komentiramo predstave
 • ne mahamo (svojim) nastopajočim
 • četudi smo na glasbeni prireditvi, z nogami in rokami ne tolčemo ritma in ne prepevamo

 • ne spimo, smrkamo ali pretirano kašljamo
 • ne prisvajamo si obeh naslonjal za roke – naše je le desno naslonjalo
 • ne spodobi se, da odidemo iz dvorane, preden se predstava zaključi in se nastopajoči priklonijo
 • pri zaključnem aplavzu ne kričimo ali vzklikamo, temveč ploskamo (vstanemo le, če nas je predstava močno navdušila)

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi