Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, zjutraj in dopoldne bo po nižinah tudi nekaj megle ali nizke oblačnosti. Sredi dneva in popoldne bodo nastale posamezne kratkotrajne plohe. Zvečer bo ponekod zapihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 8, na Primorskem do 13 °C.
2°C | 5°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 8°C
torek, 21.11.2017
1°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
6°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Z Dobena na MADAGASKAR IN REUNION


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
31.05.2016      8:19
A A

Z Dobena na MADAGASKAR IN REUNION


Turistično društvo Dobeno je v četrtek 19. maja 2016, v prostorih KT Blaž, organiziralo še eno, zanimivo potopisno predavanje »Po Madagaskarju«. Deželi, ki leži ob vzhodni Afriki, z cca 20 mio prebivalcev, ki se imenujejo Malgaši, večina jih je azijskega izvora. Na otoku od leta 1975, deluje naš rojak, misionar Pedro Opeka, predlagan za prejem »Nobelove nagrade za mir«.


Deli:

Naš sokrajan in svetovni popotnik, Tone Burgar, ki že 35 let potuje po tujih in daljnih deželah, nam je povedal veliko zanimivosti in značilnosti o tej otoški državi, četrtem največjem otoku sveta in pogledih na to deželo, od Afrike ločene 165 mio let, zato je tu 90 % endemičnih živali. Dežela, bogata z živalstvom in rastlinstvom, ki pa je močno ogroženo, saj koruptivna vlada, ki je sama sebi namen (kako žalostno in znano to zveni), dopušča pretirano izkoriščanja gozda, kot tudi ostalih naravnih bogastev, zato je to zelo revna dežela, ljudje pa po Tonetovem pripovedovanju, prijazni in gostoljubni. 

Madagaskar je postal neodvisen šele leta 1960, uradna jezika sta francoščina in malgaščina. Prvi priseljenci so prišli iz Indonezije v 2. stol. n. š., deželo pa so v začetku 16. stol. odkrili Portugalci, med potovanjem v Indijo. Tone pove, da je dežela največja pridelovalka vanilije na svetu, ki so jo tja pripeljali Fracozi v času njihove nadvlade, iz Mehike.

Na 14 dnevnem trekingu po Madagaskarju, so si Tone in druščina ogledali 2 narodna parka: Tsingy de Bemaraha in Andringitra, ter se povzpeli na 2. najvišjo goro na otoku, »Boby peak« (ime je v malgaškem jeziku težko izgovorljivo, zato tudi domačini raje uporabljajo angleško ime). Najvišja gora otoka je zelo težko dostopna.

Ena največjih privlačnosti dežele je njihov kras z značilnimi tsingyji in škrapljami, od 20 – 40 m, mali tsingy in od 75 – 120 m veliki tsingy, globokimi ozkimi kanjoni, ki jih je v stoletjih v apnenec izdolbla voda, dno v večini prekriva značilno rastlinstvo. Tsingy v malgaškem jeziku pomeni »tam kjer ne moreš hoditi bos«. Na Madagaskarju rastejo tudi znana, slikovita drevesa, velikani imenovana baobab, znana je avenija baobabov. Na svoji poti so pohodniki srečevali tudi značilne živalske predstavnike, lemurje – preko 50 vrst jih je in kameleone. Tone še doda, da promet na otoku poteka v glavnem na vodi (reke, morje), cest je malo, pa še te v slabem stanju.

Tretji teden so pohodniki namenili obisku izredno slikovitega, Francoskega otoka Reunion (Francoski Nepal), oddaljenega 1000 km od Madagaskarja proti Avstraliji, velikosti 50 x 60 km, katerega Francozi ne reklamirajo, ker ga imajo najraje zase. Otok je poznan po adrenalinskih športih, na njem pa ni  insektov, tako, da morajo vanilijo opraševati umetno. Glavna značilnost otoka je še delujoči vulkan, 2632 m visoki Piton de Fournaise.

Na Reunionu se je rodil tudi sloviti Francoski pilot 1. svetovne vojne, Roland Garros, po njem se imenuje tudi kompleks teniških igrišč v Parizu, kjer se vsako leto, ravno v tem času, odvija prestižni teniški turnir za grand slam.

Še marsikaj je dodal Burgarjev Tone, ko so ga prisotni, ki so napolnili »malo dvorano« pri »Blažu«, spraševali in prislužil si je spontan aplavz. Slišati je bilo tudi kar nekaj pohval na račun TD, za svoja prizadevanja, saj »četica« vzorno skrbi, da se v kraju vrstijo različni kulturni in družabni dogodki.

 

Besedilo: T. Vidrgar

Foto: T. Burgar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TURISTIČNO DRUŠTVO DOBENO? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 11-2017
Izšla: 17.11.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.11.2017 | Kultura
DAN NOROSTI
25.11.201 | Tečaji in delavnice
ADVENTNO – NOVOLETNA DELAVNICA
25.11.2017 | Šport
Košarkarski turnir trojk
19.11.2017 | Kultura
DAN NOROSTI
22.11.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Kako v zdravo in srečno življenje? Depresija je ozdravljiva!
25.11.201 | Tečaji in delavnice
ADVENTNO – NOVOLETNA DELAVNICA
25.11.2017 | Šport
Košarkarski turnir trojk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo