Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.11.2018

oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji delno jasno, drugod pretežno oblačno. Predvsem na Kočevskem bo občasno naletaval sneg. Pihal bo vzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja, ki bo čez dan nekoliko oslabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 5, na Goriškem in ob morju do 10 °C.
1°C | 6°C
ponedeljek, 19.11.2018
2°C | 3°C
torek, 20.11.2018
3°C | 2°C
sreda, 21.11.2018
2°C | 5°C
četrtek, 22.11.2018
3°C | 7°C
Opozorila
Nedelja, 18.11.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Arheološka razstava "Arheološki dokazi o ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
12.10.2017      8:55
A A

Arheološka razstava "Arheološki dokazi o davni preteklosti, območje Osnovne šole Mengeš" je zanimiv učni pripomoček o naši preteklosti


Otvoritev arheološke razstave »Arheološki dokazi o davni preteklosti, območje Osnovne šole Mengeš« je bila , 15. septembra 2017 v času šolskega odmora. V okviru arheološke razstave so predstavljene arheološke najdbe v času gradnje vzhodnega prizidka Osnovne šole Mengeš ter starejše poselitve prostora Osnovne šole Mengeš in širše. Arheološko razstavo so strokovno opremili v Medobčinskem muzeju Kamnik. Razstavni panoji z dvema vitrinama v katerih je predstavljen izbor najdb iz območja vzhodnega prizidka, so našli svoje mesto v drugem nadstropju prizidka. Potrebna finančna sredstva je zagotovila Občina Mengeš. Kulturni program, ki je bil del otvoritvenega programa so pripravili učenci šole. Janja Železnikar, kustosinja za arheologijo v Medobčinskem muzeju Kamnik, je svojo predstavitev zaključila z besedami: »Območje Gobavce, občine Mengeš, je za svoje izbral že pračlovek in danes ugotavljamo, da je bilo naseljeno skozi celotno zgodovino. Prav gotovo je na tem območju dobra energija, manj je naravnih nesreč in je prijetno za bivanje.«


Ortofoto posnetek najdb v okolici Osnovne šole Mengeš in območja Gobavice
Ortofoto posnetek najdb v okolici Osnovne šole Mengeš in območja Gobavice
Deli:

Na odprtju je Milan Burkeljca, ravnatelj šole povedal: »Arheološka razstava, ki je bila postavljena v tem tednu je nova učilnica, tako za učenje o zgodovini, o našem lokalnem okolju kot za druge predmete, saj prikazuje bogato poseljenost območja v različnih obdobjih zgodovine, različne načine življenja in uporabo zelo različnih, tudi zelo razvitih orodij.« Ravnatelj se je posebej zahvalil predstavnikom Medobčinskega muzeja Kamnik, Janji Železnikar, Rafku Urankarju in Občini Mengeš, županu Francu Jeriču, za edinstven in zanimiv učni pripomoček.

 

Franc Jerič, župan Občine Mengeš, je ob otvoritvi razstave povedal: »Občina Mengeš je z veseljem finančno podprla arheološko razstavo, ki z bogatimi in različnimi vsebinami prikazuje različne načine življenja in poseljenost območja Gobavce v različnih obdobjih. Prepričan sem, da bo razstava zelo pomemben pripomoček pri učenju. Tako zaradi predstavitve generalnega pregleda poseljenosti z razlago posameznih obdobij in najdenih predmetov. Hvala vsem za njihovo delo pri pripravi razstave, posebej Janji Železnikar in Rafku Urankarju.«

 

Janja Železnikar, kustosinja za arheologijo v Medobčinskem muzeju Kamnik, je razstavo predstavila z besedami: »Posebej vesela sem današnje razstave, saj sem na svoji profesionalni poti nekaj časa službovala tudi v Mengšu, ker sem opravila nekaj arheoloških raziskav in skupaj s kolegi spisala Poselitveno podobo Mengša in okolice (od prazgodovine do srednjega veka. Moji predhodniki, dr. Milan Sagadin iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine iz Kranja, so večkrat izpod gradbenih strojev reševali, kar se je rešiti dalo. V 70. letih, ko se je gradila današnja osnovna šola, je bilo uničenih precej objektov zidane naselbine iz 1.-2. stoletja n. št. Med šolo in Harmonijo Mengeš, kjer je bila obrtniška četrt, so svoje umrle pokopavali v 3. in 4. stoletju. Na območju vzhodnega prizidka k šoli pa so arheologi našli ostanke starejše poselitve – iz  5. st. p. n. š. in iz prehoda 1. stoletja pr. v 1. st. po n. št. Gobavica pa skriva v sebi obzidano in zaščiteno naselbino iz starejše želene dobe s številnimi ostanki hiš, glinenih posod, vijčkov, svitkov idr. predmetov, ki jih je za seboj pustil človek. Svoje umrle so gobaviški prebivalci 8.-7. st. pr. n. št. pokopavali na območju za šolo in pred Oranžerijo (tu so bili najdeni grobovi) iz istega časa kot tisti iz območja Puščave.«

Med razstavljenimi predmeti je Janja Železnikar posebej izpostavila restavrirane posode iz 1 st. p. n. št. in dodala, »območje Mengša je arheološko izjemno bogato. Na nas je, da nevidni svet pod zemljo skritih zakladov predstavimo, jih ohranimo in cenimo, zase in za prihodnje rodove. Tudi to je naša dediščina.«

 

Rafko Urankar je ob izkopu območja za gradnjo vzhodnega prizidka pregledal območje in nagovoril otroke: »Mogoče se me spomnite, ko sem hodil po gradbišču en mesec. Navdušen sem nad najdbami, zato smo vam jih želeli predstaviti - kaj je človek v preteklosti počel na tem območju, kjer se danes učite vi. Mengeš je bil že v preteklosti zelo pomembna točka, tu je veliko vode, hrane, raznolika narava, kar zagotavlja dobro življenje. Kot lahko vidite na ortofoto posnetku je bilo tu že naselje pračloveka, našli smo hiše iz 6. st. p. n. š., tu so bili Rimljani – Mengeš je bil zanje zelo pomemben. Hvala vsem za priložnost, ravnatelju, šoli in muzeju, da vam lahko pokažemo, kaj smo našli in kaj se je tukaj dogajalo v preteklosti.«

 

Otvoritev razstave je zaključil Milan Burkeljca, ravnatelj šole z zahvalo vsem za prostovoljno delo, tako predstavnikom Medobčinskega muzeja Kamnik in Osnovni šoli Mengeš kot Občini Mengeš za finančna sredstva ter za priložnost, da širimo znanje o preteklosti območja na katerem smo vsak dan.

Besedilo in foto: Tina Drolc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mengeš!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 11-2018
Izšla: 14.11.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.2018 | Kultura
MADAGASCAR - PUSTOLOVSKI MUZIKAL
21.11.2018 | Tečaji in delavnice
Kako razviti odločnost, neustrašnost in entuziazem
22.11.2018 | Kultura
MENOPAVZA
23.11.2018 | Družabni dogodki
LITERARNI VEČER NA DOBENU
23.11.2018 | Kultura
DAME IZBIRAJO
24.11.2018 | Tečaji in delavnice
Noč z baklami pri tabornikih
24.11.2018 | Kino
Risanke - Kung Fu Panda 3
24.11.2018 | Kultura
DAME IZBIRAJO
25.11.2018 | Šport
Poker turnir
18.11.2018 | Kultura
MADAGASCAR - PUSTOLOVSKI MUZIKAL
21.11.2018 | Tečaji in delavnice
Kako razviti odločnost, neustrašnost in entuziazem
22.11.2018 | Kultura
MENOPAVZA
23.11.2018 | Družabni dogodki
LITERARNI VEČER NA DOBENU
23.11.2018 | Kultura
DAME IZBIRAJO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo