Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
6°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Vandalizem v Topolah


KRONIKA, LOKALNE SKUPNOSTI, ONESNAŽENJA IN NESREČE Z NEVARNIMI SNOVMI

| |
26.09.2016      8:17
A A

Vandalizem v Topolah


Nismo še uspeli urediti vseh misli in slik po uspelem praznovanju vaškega praznika in žegnanja v Topolah, ko je med ljudi udarila novica o vandalizmu na Pleši, ki bdi nadvasjo Topole. Redni jutranji pohodniki so odkrili, da je v času od nedelje do torka zjutraj nekdo poškodoval križ na sprehajalni poti od Topol proti Mlinčkom, prekucnil klop in poškodoval varovalno ograjo pri razgledni točki na Pleši. Križ na boru ob poti je bil postavljen pred mnogimi leti, nekateri pravijo da že pred prvo svetovno vojno. Vaška navada je bila, da se za križ zatakne šopek rož, ko se gre nabirat borovnice, na poti domov pa se zatakne za križ šop borovnic v zahvalo za uspešno in varno nabiranje v gozdu. Ta navada se je prenašala iz roda v rod in je tudi danes zelo živa, saj je za križem vedno zataknjeno sveže cvetje.


Deli:

Pogled na razbite kose križa v človeku zbudi zelo neprijetno občutke. Pojavi se  vprašanje, komu je križ v napoto in kakšni motivi vodijo človeka ali skupino ljudi, da se spravijo na znamenje sredi gozda. Sam Bog ve, kdo so ti ljudje. Lahko gre za enega ali več verskih nestrpnežev, posameznika, opogumljenega z alkoholom in drogo, lahko je bilo nekomu samo »dolgčas«?

Vendar se negativno in vandalsko početje pri tem dogodku ni zaključilo. Na športnem igrišču imamo tudi električno osvetlitev, ki jo uporabljamo ob posameznih dogodkih. Ker uporaba osvetlitve v večernem času ni dovoljena vsem, so nepridipravi vlomili v električno omarico in prižigali luči brez dovoljenja. Nihče ne ve, kdo je vlomil. Na vprašanje kdo je dovolil ali prižgal luči na igrišču, so obiskovalci in igralci odgovorili, da so bila vrata električne omarice pač odprta.

Topole ležijo ob robu večjega hriba, ki je poraščen z gozdom. Skozi gozd je speljana gozdna cesta in nekomu se je zadelo, da je gozd prav primeren prostor, da se pod okriljem noči lahko odloži vse odvečno blago. Tako je nekomu začelo primanjkovati prostora v omarah za obleko in je  vso odvečno obleko odložil v gozdu. Zopet se sprašujem zakaj?

Trenutno zadnje »pogumno« dejanje, pa je poslikava brunarice na športnem igrišču s sprejem. Športniki so poleti na novo zaščitili brunarico pred vremenskimi neprilikami, zopet neznani storilci pa so na njej preizkušali svoje umetniške zmožnosti. Z risanjem čudnih simbolov in genitalij pač ne sodijo v sam vrh umetnosti. Zopet vprašanje, kdo so bili vandali? Ali smo se Topolci komu zamerili, da uničuje naše skupne dobrine? Ali so bili to mladostniki, ki nimajo kaj početi? So bili domačini ali so prišli od drugod?

Veliko vprašanj in malo pravih odgovorov za tako majhno vas, kot so Topole!

Besedilo in foto: Peter Jemec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mengeš!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 10-2017
Izšla: 13.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo