Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.01.2018

pretežno oblačno
1°C | 5°C
nedelja, 21.01.2018
1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-2°C | 5°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 7°C
sreda, 24.01.2018
-2°C | 10°C
Opozorila
Petek, 19.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Romanje v Porabje


VERSKE

| |
17.03.2013      20:19
A A

Romanje v Porabje


V Porabje, ki se nahaja na skrajnem zahodu Madžarske, kjer živi slovenska manjšina smo se tokrat v soboto 9. marca odpravili na naše postno romanje. Romarjem iz župnij Ljubljana Polje, Zadobrova, Kranj Zlato Polje in njihovim duhovnikom smo se pridružili, da bi spoznali življenje naših rojakov na Madžarskem. In kdo bi nam znal bolje razložiti kako živijo Slovenci kakor naša rojakinja Marijana Sukič, ki nam je predstavila duhovni, kulturni in delovni utrip življenja in dela Slovencev na Madžarskem.


Deli:

Dobre cestne povezave do Prekmurja so  zagotovilo, da se do krajev na drugem koncu Slovenije hitro pride. Bistveno drugačna je cestna infrastruktura v Porabju, a smo tudi to v udobnih avtobusih odlično prenesli. Naš prvi postanek je bil, če odštejemo tistega za kavico še na naši strani v največji slovenski vasi na Madžarskem v Zgornjem Seniku. Tu smo si poleg cerkve  sv. Janeza Krstnika ogledali še muzej. V njem  je predstavljeno  življenje in delo duhovnih očetov Slovencev na Madžarskem, kako so živeli in delali v tistih časih , ko so bili še za železno zaveso. Človek sicer dobi občutek, da se življenje bistveno ni spremenilo od tistih časov do danes. Pot nas je preko Spodnjega senika vodila v Monošter ali kakor mu pravijo Šentgotard ali Szentgotthárd. Ta kraj je gospodarsko in kulturno središče Porabja, kjer živi tako madžarsko kakor slovensko prebivalstvo. Slovenci živijo v Porabju še v sedmih vaseh, saj so se v preteklosti vasi združevale in je tako iz dveh nastala ena. Tu smo se najprej napotili v cerkev sv. Gottharda, kjer smo imeli sveto mašo, med katero nam je o pomenu in nastanku samostana in cerkve, ter namenu romanj, spregovoril duhovni pomočnik Ivan Povšnar. Na koncu svete maše smo prisluhnili še razlagi poslikav in posameznih oltarjev, ter si cerkev, ki jo obnavljajo še ogledali. Peš smo se po ulicah Monoštra odpravili  v slovenski hotel Lipa, kjer smo imeli kosilo, po njem pa smo si v dvorani ogledali še film o posameznih starih običajih, ki še živijo med Slovenci v Porabju. Poslovili smo se od prijaznih gostiteljev in se odpeljali še v mesto Jak, kjer stoji najlepša in edina madžarska cerkev v romanskem slogu. Monumentalna opatijska cerkev je bila zgrajena v letih 1214 do 1256 na mestu nekdanje benediktinske opatije. Poleg nje stoji manjša cerkev zelo podobna naši Rotundi in je bila svoj čas farna cerkev. S tem ogledom smo zaključili našo romarsko pot po nam manj poznanem Porabju. In če vas bo pot kdaj zanesla v kraje krvavih vojn med kristjani in Turki, med zanimive ljudi, ki se trudijo ohraniti slovenski jezik in kulturo, si privoščite skok v zgodovino, ki so jo ustvarjali slovenski duhovniki in Slovenci na prostoru med reko Rabo in Goričkim.    
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 10
Izšla: 21.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.201 | Šport
Obisk motorističnega sejma

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo