Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Ponekod po nižinah bo spet nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 4 °C.
-1°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
torek, 21.11.2017
0°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Romanje mežnarjev in mežnaric ljubljanske ......


VERSKE

| |
10.11.2014      20:02
A A

Romanje mežnarjev in mežnaric ljubljanske nadškofije


Kar malce se moramo pohvaliti, da je pri nas v Črnem grabnu še kar nekaj ljudi, ki opravljajo delo mežnarja odnosno mežnarice in tako skrbijo, da je na fari ali podružnici pripravljeno, pospravljeno urejeno in ne vem še kaj vse, za nemoten potek bogoslužja. Vsako leto nas kot nagrado za naše delo na enodnevno romanje popelje škofijski animator Marko Košir . Tokrat nas je popeljal na Gorenjsko v znane in manj znane kraje in cerkve.


Deli:

Slika Marijine podobe na Brezjah letos praznuje častitljivih 200 let od takrat, ko jo je kot zaobljubo narisal  Leopold Layer. In ravno k njej, v njeno svetišče smo tokrat poromali mežnarji in mežnarice ljubljanske nadškofije. A tokrat nas  Marko Košir škofijski animator ni popeljal le na Brezje, ampak smo se najprej srečali z dolgoletnim mežnarjem iz župnije Kranj Drulovka Breg. O delu in utripu v župniji nam je spregovori l župnik Ciril Plešec, ki nam je na koncu zaigral še na orgle, da smo lažje zapeli. Hitro smo prispeli do Brezij, kjer smo se pridružili še romarjem iz Radencev in zlatoporočencema iz Krope. Vse zbrane je prav lepo nagovoril dr. p. Leopold Grčar, ki je v svoj nagovor vnesel delo in pomen vseh prisotnih skupin. Na koncu svete maše smo se zbrali še pri Mariji in tudi tu nam je p. Leopold spregovoril nekaj spodbudnih besed in nam na srce položil zaupanje v Marijo in Jezusa. Sledilo je okrepčilo in po njem smo se odpravili v župnijo Breznica, župnijo v kateri so luč sveta zagledali pesnik  dr. France Prešern, duhovnik in pisatelj Janez Jalen,  jezikoslovec Matija Čop, božji služabnik Anton Vovk, Franc Saleški Finžgar, duhovnik in pisatelj ter ljubljanski knezoškof  dr. Janez Zlatoust Pogačar. Zgodovino cerkva nam je tokrat podajal dr. Matjaž Ambrožič, ki mu  letnice,  predelave, ter dozidave ne delajo težav. In ko smo že na Gorenjskem je prav , da pogledamo še v Jalnovo rojstno hišo, nekdanjo mežnarijo, kjer nam je nešteto zanimivih misli duhovnika in pisatelja povedal v kleni gorenjščini kar njegov pranečak, ki skupaj z ženo skrbi za to znamenito zgradbo. Še skok do Begunj na ogled cerkve  svetega Urha, kjer se po ogledu znebimo predsodkov o gorenjski skoposti, saj smo deležni sicer preproste, a dobrodošle  pogostitve. Rupnikov mozaik  in samo zgodovino mlade, a duhovno žive župnije Kranj Zlato polje nam je predstavil duhovnik  Erik Švigelj. Po ogledu nekaterih zanimivosti cerkve smo se počasi napotili proti beli Ljubljani, kjer je mnoge čakalo še kar nekaj kilometrov do doma. Le še toliko smo imeli časa, da smo si rekli hvala,  ker smo skupaj preživeli lepo soboto in na svidenje prihodnje leto.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 08
Izšla: 19.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo