Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Postno romanje v Ludbreg in Varaždin


VERSKE

| |
13.04.2014      19:06
A A

Postno romanje v Ludbreg in Varaždin


Malce manj poznana romarska pot vsaj za nas Slovence je romarska pot v Ludbreg v hrvaški Podravini, kjer se je leta 1411 zgodil Evharistični čudež. Čudež Svete Kristusove Krvi je po pripovedovanju skozi stoletja in z odredbo papeža Leona X. z bulo leta 1513 doprinesel k velikemu spoštovanju do relikvije nastale v podravskem mestecu. Od takrat pa do danes je minilo že nekaj stoletij, množice romarjev pa še vedno prihajajo na mesto čudeža, kjer se je vino spremenilo v kri zaradi dvoma duhovnika.


Deli:
Po prijetni vožnji z avtobusom po dolenjski avtocesti, ko opazujemo kako pokrajina spreminja barvo in ugotavljamo, da so kar nekaj dni pred nami, kar se tiče rasti v naravi, se preko mejnega prehoda po opravljenih mejnih formalnostih odpravimo proti našemu romarskemu cilju. O tem kje poteka naša  pot in kam smo namenjeni  nam spregovori vodička Mojca in k razlagi povabi tudi Ivana Povšnarja, ki je kar nekaj let služboval v krajih skozi katere nas vodi pot. Na poti se nam pridružijo še romarji iz župnije Ljubljana Polje in Zadobrova sicer že stari znanci naših romanj. Kaj hitro prispemo do našega cilja svetišča  Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu, ali po naše Predragocene Krvi Kristusove, kjer nas sprejme prijazni župnik Josip Đurkan upravitelj svetišča. Še enkrat prisluhnemo razlagi o nastanku čudeža, ki ji tokrat župnik doda še malce novejše zgodovine kraja in svetišča. Med sveto mašo prisluhnemo nagovoru Ivan Povšnerja , ki nam spregovori o sedmih težkih trenutkih na življenjski poti našega Odrešenika Jezusa Kristusa. Po končani sveti maši pa se najprej odpravimo v  ludbreški stari dvorec Batthyanyi, kjer je kapela čudeža, kjer si poleg nje ogledamo še zakladnico sakralnih predmetov, ki so vsi lepo obnovljeni, saj je v prostorih dvorca hrvaški restavratorski center. Kot zanimivost naj zapišem, da so v dvorcu, ki ima popolnoma svojevrstno obliko, sestavljen  je iz sklopa treh samostoječih zgradb, med državljansko vojno hranili številne sakralne umetnine iz vse Hrvaške.  Pot nas vodi še do novega svetišča, ki ga je na zaobljubo zgradil  Hrvatski sabor (hrvaški parlament) od leta 1993 do leta 1996 in je namenjen za velika slavja v mesecu septembru, ko se zbere okoli 80.000 vernikov. Še sprehod skozi lepo urejen kraj in že nas čaka opoldansko okrepčilo v bližnjem hotelu. Po kosilu se odpravimo še v Varaždin na ogled starega mesnega jedra in trnjave Stari grad, ki se je gradila od 13. pa vse do 16. stoletja, njeno obzidje je še lepo vidno in tudi urejeno. V njem spoznavamo zgodovino kraja, kjer številne majhne obrtniške delavnice in trgovinice dajejo svojstven utrip mestu. Svojevrstna znamenitost je tudi pokopališče, ki se nahaja na zahodnem delu mesta že od leta 1773 in je svojevrsten biser vrtne arhitekture. V poznih večernih urah se odpravimo proti domu z številnimi lepimi vtisi o krajih polnimi duhovnosti in o prijaznih ljudeh.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo