Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
7°C | 13°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 7°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Po Pavlovih poteh


VERSKE

| |
14.05.2015      22:36
A A

Po Pavlovih poteh


Če smo bili še pred časom navajeni udarniških akcij med prvomajskimi prazniki, jih sedaj mnogi izkoristijo za številne izlete. Tako smo se romarji iz Brda tudi letos združeni z župnijo Ljubljana Polje odpravili na dolgo pot


Deli:
Pot  po Pavlovih poteh smo skupaj z agencijo Aritours začeli v zgodnjih jutranjih urah sobotnega dne in se že istega dne seznanjali z znamenitostmi Niša. Poleg Čele kule smo si ogledali še arheološki kompleks Mediana in mesto Niš na katerega so imeli nekateri romarji kar lepe spomine. Strniti vtise obiska brez okušati dobrote srbske kuhinje bi bilo težko in tako smo se zvečer spoznali tudi z njihovo kulinariko. Ob tem ne smemo mimo čudovitega mozaika patra Rupnika v cerkvi v kateri smo imeli  sveto mašo. Drugi dan našega romanja smo se preko Makedonije pripeljali do Soluna, drugega največjega grškega mesta, ki se ponaša s številnimi znamenitostmi kot so  Rotunda, trnjava, Galerijev slavolok . V jutru tretjega dne nadaljujemo preko hribovite, a zanimive pokrajine v mesto Kalambake , kjer se nahajajo viseči samostani Meteore. Od nekoč 24 jih je še šest ohranjenih, v petih pa še vedno živijo menihi in redovnice. Kako nastane ikona, slika z versko vsebino izvemo v eni izmed delavnic v bližini samostanov, kjer ikone pišejo in ne rišejo kakor mislimo mi. Termopile so pomemben kraj z termalno vodo in ožina, ki je preprečevala vdor  priti Atenam, prava vrata Aten. Poleg njih si ogledamo še Delfe, antično grško svetišče in prenočišče pod goro Pamas. Razvaline Apolonovega templja, zakladnic, svete poti in štadiona naredijo na obiskovalce nepozaben vtis. Zvečer  prispemo v Atene, ki so v  Pavlovem času veljale za središče antičnega sveta. Toliko zanimivosti, kolikor jih nudijo Atene težko najdemo na enem mestu, tako, da je dan namenjen ogledu mesta kar prekratek. Akropola, Panteon, Kariatide, Erekteion, Propilejein  Areopag , kjer je imel apostol Pavel znameniti govor nam vzamejo veliko časa. A vendar se najde čas tudi za grško kavo, ki je sicer odlična, a tudi draga vsaj  za naše razmere. V četrtek se odpravimo na Peleponez in ugotavljamo, da je Grčija dežela visokih gora in, da imajo lepo urejena smučišča. Še skok v Korint, ki je bil  trgovsko središče stare Grčije in kjer je nekaj časa prebival apostol Pavel , ki je Korinčanom napisal dve pismi. Poleg samega mesta nas navduši še  korintski prekop, ki je bil zgrajen med leti 1881 in 1893 in povezuje Korintski zaliv v Jonskem in Saronski zaliv v Egejskem morju. V dolžino meri 6,3 km, globok je 8 m, širok pa 24,6 m (širina pri dnu znaša 21 m). Žal nam v Epidavrasu, kjer je ohranjeno eno izmed najbolj akustičnih gledališč antične dobe niso pustili nastopati, zato smo si ogledali le še terme in se odpravili proti Mikenam na ogled ruševin Agademove palače s kiklopskim obzidjem, levjimi vrati in kraljevsko grobnico, citadelo in Atrejevo zakladnico. Veliko hitreje, zahvaljujoč se tudi voznikoma in vodički Alenki smo tokrat prehodili, bolje prevozili pot, ki jo je opravil apostol Pavel in tudi pot proti domu je bila veliko bolj udobna in hitra kakor v tistih časih. A vendar smo zahvaljujoč se duhovnemu vodstvu Andreja Sveteta in Janeza Bernota spoznali stopinje, ki nam jih je pusti apostol Pavel in katerim smo sledili na našem romanju. Mirno morje in udobna vožnja z ladjo pa so bili le še pika na i tokratnemu romarskemu potepanju Po Pavlovih poteh.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 08
Izšla: 19.10.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo