Logo MojaObčina.si

Lukovica

DANES
2°C
-3°C
JUTRI
2°C
-4°C
Deli
4773

Oratorij 2017 na Brdu

Za boljšo razlago dela in pomena oratorija se moramo vrniti v leta, ko je deloval Janez Bosko -Don Bosko.  V zbirki Žepna knjižnica Ognjišča je izšla knjiga z naslovom Ukradli ste mi srce, v kateri italijanska salezijanska duhovnika Enzo Bianco in Carlo de Ambrogio na mikaven način predstavita sv. Janeza Boska ali Don Boska, ustanovitelja salezijancev in velikega vzgojitelja mladine. Na koncu te knjige je Don Boskov slovarček in pod geslom 'vzgoja' beremo njegove misli: »Moj vzgojni sistem? Zelo preprost je: pustite mladim vso prostost, da počno stvari, ki so jim najbolj všeč. Pri tem pa morate v njih odkrivati kali njihovih dobrih nagnjenj ter poskrbeti, da se razvijejo. Vsakdo z veseljem dela samo tisto, za kar se čuti sposobnega, zato to upoštevam in moji gojenci delajo vsi od kraja ne le z vnemo, ampak tudi z veseljem.« In tako kakor on so tudi naši animatorji doživeli poleg slabega vremena tudi različna nasprotovanja. Čemu sploh imeti Oratorij in podobno so bile tokrat teme in o tem sta na koncu predstavitvenega dela spregovorila vodja letošnjega oratorija Grega in Jure. Sprehodimo se tokrat po letošnjem oratoriju, kakor so nam ga na zaključni prireditvi prestavili udeleženci oratorija. Kaj vse se je dogajalo na letošnjem oratoriju od nedelje do sobote smo tako izvedeli iz ust udeležencev, ki so tokrat animatorje zaradi slabega glasu pustili na miru in sami pripeljali prireditev do konca. No, čisto do konca ne, kajti nekdo je moral prebrati še zahvale in imena vseh tistih , ki so animatorjem tokrat stali ob strani, kakor vsa leta do sedaj. Zaključek letošnjega oratorija smo  pričeli z sveto mašo , ki jo je daroval Janez Gerčar in pri kateri smo se spomnili naše katehistinje Frančiške Gerčar. V svojem nagovoru nam je tokrat župnik in dekan Janez Gerčar  spregovoril o smislu oratorija  o igri in molitvi. O letošnjem Dotiku nebes, o Mariji, ki je bila letošnja rdeča nit oratorija in predvsem naši molitvi. Molitvi, ki združuje, družinski molitvi, večerni, jutranji in pri kosilu in se ob tem spraševal, kako živa je v naših družinah še molitev. Na oratoriju se  začne dan z molitvijo in ta teden, ki ni bil brez težav ni obogatil samo vas, ampak tudi župnijo in vse okoli vas. Naj vas izkušnja, kako lepo je če nekaj naredimo za sebe in druge povezuje še dolgo, da boste po zgledu Don Boska mlade navduševali za vero v Jezusa in Marijo. Na koncu pred blagoslovom smo prisluhnili še vtisom staršev, ki so povzeli dogajanje na Brdu ob pomoči svojih otrok in zahvalo animatorjem zaključili z besedami the best, ful kul, enkratno, ...  Po blagoslovu smo prisluhnili najprej  najmlajšim  in tako po vrsti vse do birmancev. In smo začeli z jutranjo molitvijo, se podali na kosilo, spoznali kateheze in skritega gosta , šli v živalski vrt in na nebotičnik ter bili pri sveti maši, ki jo je daroval Andrej Svete  pri frančiškanih. Spoznali smo letošnje delavnice in si tako najprej izdelali nakit, posneli  film, se naučili  pritrkovanja, spoznali skavtske veščine, se aktivno športno udejstvovali, kajti  šli smo peš k Šimet, spekli enkraten jabolčni zavitek oziroma štrudelj , izdelali ptičjo hišico za naslednjo zimo in se spoznali z čarobno kroglo. Birmanci so nam predstavili velike igre in priznati moram ni tako enostavno kakor se zdi. Posebno policaj je bil kar zahteven in je  hitro kaznoval za napake in tako so šle točke. Tako so nam na kratko, a pestro in zanimivo predstavili oratorijski teden. Še zahvale vsem tistim , ki so se tudi letos odzvali na klic animatorjev za pomoč in nagrade vsem animatorjem, ki  sta ji podelila Jure in Grega. Uradni del se je zaključil in začel se je zabavnejši del z  plesom in igro za otroke in starše in slednji so bili deležni tudi dobrot oratorijske kuhinje. Odlične sadne kupe in ostale dobrote na bazi nič preveč kalorij in maščob, saj veste dopusti so tu. Še enkrat hvala vsem animatorjem, kar 40 jih je tokrat skrbelo za 120 otrok in vsem, ki so animatorjem stali ob strani tudi v malce neprijetnih trenutkih in jim izrekli besede podpore. Sicer pa poje Tomaž Domicelj: Glavno, da živimo in da lačni nismo več saj po novem, saj po novem, saj po novem letu boljše bo. Upajmo, da res.           

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij