Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Adventno romanje na avstijsko Koroško


TURIZEM

| |
25.12.2015      18:34
A A

Adventno romanje na avstijsko KoroškoDeli:

Tudi tokrat smo se za naše adventno romanje pridružili romarjem iz župnij Ljubljana Polje in Zadobrova, ter se v meglenem in hladnem sobotnem jutru pred tretjo navadno nedeljo podali na pot Koroško. Kar štiri avtobuse smo tokrat napolnili romarji in vsi so imeli isti cilj najprej  mejni prelazu Ljubelj. Pred njim smo se ustavili za kavico v mestu v katerem smo pred leti vsi hodili iskat čevlje in ob pogledu na Deteljico premišljevali kako so se spremenili časi. Pri vožnji ob mestu po gledali klavrno podobo počasi usihajoče tovarne Peko. nato pa si iz avtobusa ogledali še koncentracijsko taborišče Ljubelj, ki  je bilo zgrajeno leta 1943 na obeh straneh ljubeljskega prelaza kot pomožno taborišče koncentracijskega taborišča Mauthausen. Do konca vojne je moralo približno 1800 jetnikov skopati predor skozi Karavanke. Pri tem je okoli 40 ljudi umrlo zaradi trdega dela, ali pa so jih usmrtili.  Prvi večji cilj našega romanja je bil kraj Vetrinj (Viktring), ki je vsem dobro znan po tragičnih dogodkih ob koncu druge svetovne vojne. Po ogledu cerkve in okolice  velikega cistercijanskega samostana iz 14. stoletja v katerem je bival opat Janez Vetrinjski, ki je opisal obred ustoličenja vojvod na Gosposvetskem polju in v katerem je danes med drugim tudi glasbena srednja šola, nas je pot vodila proti glavnemu mestu Avstrijske Koroške, Celovcu. Med vožnjo smo prisluhnili razlagi pomena Vetrinja v zgodovini našega in mnogih drugih narodov, saj je na Vetrinjskem polju  po koncu vojne maja 1945 izoblikovalo tudi begunsko taborišče, kamor so se pred jugoslovansko armado umaknili civilisti in pripadniki kvizlinških enot iz Jugoslavije (četniki, ustaši, hrvaški domobranci in belogardisti). Iz tega taborišča so Britanci v Slovenijo (takrat Jugoslavijo) vrnili pripadnike vojaških formacij, ki so nato večinoma končali kot žrtve povojnih pobojev tudi. Taborišče samo je obstajalo vse do leta 1950. In že smo prispeli v glavno mesto Avstrijske Koroške Celovec.  V stolni cerkvi smo imeli sveto mašo, med katero smo prisluhnili delčku zgodovine in sedanji realnosti oziroma   vzdrževanja stikov z našimi zamejci. Po maši je sledil ogled posameznih zanimivosti kraja, med katere zagotovo sodi  na Novem trgu/Neuer Platz zmaj, kamniti simbol mesta, ki pove zgodbo o ustanovitvi mesta Celovec. Poleg tega najdemo v  Klagenfurtu kakor mu pravijo domačini številne zgradbe ki z svojo arhitekturo kar kličejo k ogledu.  Sicer pa si lahko v nekaj urah ogledamo cel svet le v Minimundus se moramo napotiti. Tisto malo prostega časa smo izkoristili še za ogled zanimivih adventnih stojnic in za okrepčilo, tokrat z toplim čajem in kuhanim vinom. O zgodovini otoka Maria Würth na Vrbskem jezeru smo slišali že veliko, zato smo samo malce obnovili pozabljeno in se predali užitkom ob pogledu na čudoviti cerkvici in kostnico. Beljak drugo največje mesto na tem včasih našem delu Koroške je bila naša naslednja postaja. Lepote mesta smo občutili popolnoma drugače v soju številnih lučk. Ogledu glavne cerkve v mestu je sledil še ogled starega mestnega jedra in številnih stojnic. Žal je že tako, da je vsega lepega enkrat konec in tako smo se morali tudi mi posloviti in pustiti živahen utrip prazničnega časa in oditi proti domu. Še večerja in po njej molitev med vožnjo proti domu, za srečen povratek in za zdrav razum. Delček prazničnega utripa, ki smo ga tokrat doživeli nas je popeljal v čas, ki prihaja zato hvala  gospodu župniku Janezu Bernotu za organizacijo in vodičem za vodstvo po krajih včasih grenkega spomina in o katerih vse premalo vemo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo