Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Sicilija- otok vina, oliv in pomaranč


SOSED SOSEDU

| |
20.05.2014      21:30
A A

Sicilija- otok vina, oliv in pomaranč


Sicilija je s 25.700 kvadratnih kilometrov največji ter s 5,1 milijona prebivalcev najbolj naseljen otok v Sredozemskem morju. Leži približno enako daleč od španske kot od maloazijske obale. Ob vzhodni obali Sicilije, severno od Catanie, leži največji evropski še delujoči ognjenik, Etna, ki je hkrati s 3323 m tudi najvišji vrh otoka. Njegova višina pa se spreminja glede na izbruhe, ki jih je bilo v preteklem letu kar nekaj.


Deli:

Da bi spoznati Sicilijo, njeno umetnost, zgodovino in arheologijo, obenem pa še vse druge znamenitosti si je potrebno vzeti čas. V mesecu maju je odeta v zeleno obleko in ravno zato smo jo skupaj z agencijo Aritours raziskovali in spoznavali tudi mi. Skupina petnajstih popotnikov iz Lukovice se nas je tako podala raziskovat Sicilijo prve dni v maju. Skupaj z drugimi potniki smo se podali na pot  proti Neaplju, kamor smo prispeli v jutranjih urah, kjer smo si ogledali številne zanimivosti najbolj "norega" italijanskega mesta. Grad Castel Nuovo, kraljeva palača, kapelo sv. Januarija in druge znamenitosti mesta  smo si ogledovali peš in iz avtobusa vse do odhoda ladje , ki nas je popeljala v Palermo točneje na Sicilijo. Bogata zgodovina mesta nas je tokrat ponovno navdušila, zato  se povzpnemo še na Monte Pellegrino, kjer se nam odpre čudovit pogled na mesto. Tu si ogledamo še  votlina sv Rozalije zavetnice mesta. Še ogled nekaterih zanimivosti  in že nas pot vodi naprej na ogled mesta  Monreale. Enemu najlepših mest na Siciliji Siracuse smo posvetili cel dan našega raziskovanja. Apolonov tempelj, Rimski amfiteater, Grško gledališče, Dionezijevo uho, kjer se je slišala tudi slovenska pesem in še mnogo drugih zanimivosti je tokrat romalo v našo popotno torbo spominov. Svojevrsten pečat je na nas naredil tudi ogled in obisk svete maše v romarski cerkvi Solzne Marije, cerkve, ki izraža nove prijeme arhitekture na področju sakralne umetnosti. Sredi zelenih gozdov pod vznožjem Etne smo prebili v hotelu Emavs dva čudovita večera od koder smo se povzpeli  na Etno in se podali raziskovat še drugi del otoka.  naša pot na Etno se je začela z avtobusom, kamor smo se povzpeli na zavidljivih 1910 m višine. Naprej pa je potrebno  z gondolo, pa ni šlo tako zlahka, saj zaradi močnega vetra gondola ni vozila in smo se na Etno odpravili z džipi, če vozilom, ki so nas vozila lahko tako pravimo. In vendar nam je uspelo, povzpeli smo se na Etno na njenih 2900 m in pred nami je čudovit pogled na kraterje, bližnjo in daljno okolico in na sam vrh, ki ga sem ter tja prekrivajo meglice. Oster vonj žvepla nam da vedeti, da smo blizu samega kraterja in , ker nikoli ne veš kdaj bo narava rekla svoje, jo kaj hitro mahnemo nazaj v dolino. Pred ogledom mesteca Taormine znanega po starem mestnem jedru si privoščimo še degustacijo vin in drugih dobrot Sicilije na kmetiji ORO d˙Sicilija. Gostiteljem ponudimo tudi naše žganje in deležni smo vzklikov molto bouno(zelo dobro). Pred sprehodom  po Catanii mestu, ki je uvrščen na Unescovo listo kulturne dediščine poznano po zavetnici sv. Agati se  sprehodimo še po Cefalu, prijaznem obmorskem mestecu, ki skriva številne znamenitosti. Na povratku domov se povzpnemo še na Monte Cassino , kjer si ogledamo najstarejšo benediktinsko opatijo in se ustavimo na grobovih več tisoč poljskih vojakov padlih v 2. svetovni vojni, kjer se ponovno zasliši slovenska pesem padlim v spomin. Strniti v nekaj stavkov naše potepanje je nemogoče, a delček tistega lepega, kar smo doživeli na tokratnem popotovanju je pred vami in, če sem vas s tem navdušil za obisk Sicilije le pojdite, nam ni bilo žal.   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo