Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Koledarsko leto 2015 v znamenju angelov


OBČINSKE

| |
31.12.2014      10:30
A A

Koledarsko leto 2015 v znamenju angelov


Zadnja letošnja decembrska številka Rokovnjača je razveselila gospodinjstva v občini Lukovica s prispevki pa tudi s koledarji, ki so jih prejeli občani in občanke. Glede na to, da je bilo leto 2014 v znamenju starih razglednic Lukovice, so na koledarju za leto 2015 upodobljeni angeli iz različnih obdobij in cerkva v naši občini.


Župan občine Lukovica s koledarjem za leto 2015
Župan občine Lukovica s koledarjem za leto 2015
Deli:

Marsikdo se sprašuje zakaj ravno angeli? Župan občine Lukovica Matej Kotnik pravi, da je bilo po volitvah malo časa za pripravo koledarja, vendar pa je bila ideja, da se najde neko temo, ki povezuje celotno območje naše občine. »V mislih smo imeli najprej čebelnjake in kozolce, vendar pa smo ugotovili, da nimamo fotografij, ki bi jih prikazovale v  različnih letnih časih in ne le jeseni ali pozimi, če bi fotografirali v mesecu ali dveh pred novim letom. Beseda je nato nanesla na angele v naših cerkvah, saj slednje obsegajo celotno območje naše občine in naš namen ni, da bi imeli religiozen koledar. Angeli so neka bitja, ki so pravzaprav skupna vsem religijam, po drugi strani pa so angeli višja bitja, ki nimajo samo verske konotacije, temveč so prisotni v različnih stvareh. Veliko ljudi ima angele na različnih stvareh, ali so to Botticellijevi angeli, Rafaelovi, angeli, Čarlijevi angelčki ali pa kateri koli drugi, ki nas obkrožajo. Angeli so sinonim za nekaj lepega, dobrega, nekaj kar te varuje, spremlja in ščiti na tvoji življenjski poti ter prinaša nekaj dobrega. Angeli torej predstavljajo nekaj pozitivnega, zato se nam je zdelo, da so angeli prava stvar za naš koledar. Naslednja stvar, ki je zelo pomembna, je tudi to, da smo odkrili en del s fresk, kipov, naše umetnostne dediščine, kjer lahko ugotavljamo, da so bili ti angeli sočasni s kulturnimi vplivi zahodne civilizacije. Umetnostno slogovno se ti angeli vklapljajo v čas podobnih angelov povsod po Evropi. Nekateri ti izdelki v naših cerkvah dosegajo res visoko umetniško vrednost in pristop svojega časa in smo lahko ponosni na dediščino, ki jo imamo v Črnem Grabnu in je sočasna z ostalim svetom.« S temi angeli na koledarju odkrivamo tudi različnost ustvarjanja v naših krajih, kar prikazuje moč, premožnost ali možnost, ki so jo imeli ljudje v določenih krajih. Zelo zanimivo je, da je nadvse bogata z angeli iz 17. stoletja Cerkev sv. Mohorja in Fortunata V Zideh, kar nakazuje, da je bil tisti konec dokaj premožen v dobi zlatih oltarjev, da so lahko naredili že zelo zgodaj baročno opremo. Tudi šentviška cerkev nakazuje na to, da so si lahko ljudje v 18. stoletju marsikaj privoščili in jo tako okrasili, vendar pa ni bilo tako v vseh cerkvah in krajih po občini. »Ta koledar prikazuje del dediščine naše doline, našega življenja in sem vesel, da je vzbudil pozornost občank in občanov. Verjetno je marsikdo, ki prej ni bil tako pozoren na vse te detajle v cerkvah, ki jih je opazil na koledarju. Cerkev ni le prostor, temveč so bogate z umetnostjo, s človeškim ustvarjanjem in neminljivo podobo naše kulture,« pravi župan.

 

Uporabna vrednost koledarja je tudi v tem, da si lahko ljudje v kvadratke vpisujejo pomembne zabeležke, datume različnih opravkov in ima tudi uporabno vrednost. Namenjen je občanom in občankam, da ga uporabljajo, v njem so zapisani pomembni prazniki, med katerimi je tudi občinski. »Želimo, da koledar vsem ljudem prinese nekaj dobrega ob božično-novoletnih praznikih. Zelo pomembno pa je poudariti pomen, da smo se odločili za lastno produkcijo koledarja, kar nas bogati z umetniško vrednostjo iz naših krajev, po drugi strani pa je to ceneje, da pošljemo vsem občanom ter ljudem, ki pridejo na občino, kot kupovanje že izdelanih koledarjev in dotisk, ki bi jih podarili tistim, ki pridejo na občino,« zaključuje Kotnik.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo