Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Projekt obnova Pungartnikove domačije


LOKALNE SKUPNOSTI, OSTALO

| |
29.06.2015      10:59
A A

Projekt obnova Pungartnikove domačije


Že nekaj let se na sejah Občinskega sveta okoli Pungartnikove domačije sredi Lukovice na veliko krešejo iskre. Zakaj je pravzaprav Pungartnikova domačija pomemben del Lukovice? Z vprašanjem na kateri točki se zdaj nahaja obnovitveni projekt, pa smo se obrnili tudi na gospoda župana.


Deli:

Pungartnikova hiša je del osrednjega – Starega trga v Lukovici. V sedanji podobi iz 19. stoletja, je vključena v register kulturne dediščine kot profana stavbna dediščina. V prostorskem pomenu in identiteti Črnega grabna je Pungartnikova hiša tipična stavba, ki predstavlja nekdanji način gradnje, obenem pa tudi način življenja stanovalcev in dejavnosti tega območja. Žal je Pungartnikova hiša v današnji podobi le še odsev nekdanje mogočne in pomembne stavbe v Lukovici. Zato je njena obnova in ohranitev v javnem interesu, to pa je tudi razlog, da je Občina Lukovica že odkupila celotno stavbo, vključno s pripadajočim funkcionalnim zemljiščem, ki predstavlja del ceste in parkirišča pred objektom ter terasasto zasnovan vrt ob hiši. Zakon o varstvu kulturne dediščine obvezuje lastnika oziroma posestnika kulturne dediščine, da mora z njo ravnati kot dober gospodar.

 

Po strokovni oceni je stavba v slabem stanju, ohranjenost je ocenjena na okoli 60 odstotkov. To pomeni, da je objekt potreben celovite prenove. Smola pri projektu je predvsem v tem, da mora obnova slediti pogojem in smernicam spomeniškega varstva, kar zahteva veliko večji finančni vložek, kot bi bila obnova objekta, ki ni spomeniško zaščiten. Idejna zasnova rekonstrukcije Pungartnikove hiše je bila skrbno pripravljena, saj je občina pri idejnem oblikovanju ves čas sodelovala tudi s predstavnico spomeniškega varstva. Po obnovi bo hiša smotrno uporabljena za delovanje občinskih organov, za izvajanje protokolarnih dogodkov, razstav, srečanj in še nekaterih drugih dejavnosti. Projektantska vizualizacija obnovljene Pungartnikove stavbe izkazuje pomembnost investicije za oživitev središča občine z novim programom tako vsebinsko kot tudi prostorsko.

 

Župan Matej Kotnik je na vprašanje na kateri točki se zdaj nahaja obnovitveni projekt, odgovoril takole: V tem trenutku se končuje projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja obnove Pungartnikove hiše. Le tega smo pokazali občinskemu svetu. Svet je zahteval, da se projekt dokonča, da se bo na podlagi projektnega predračuna odločal o nadaljnji obnovi. Z deli se ne sme pričeti. Svetniki so seznanjeni s pridobitvijo sponzorskih sredstev, da smo lahko prebelili vzhodni v lanskem letu izpraznjen del hiše, ki ga bomo lahko uporabljali za razne dogodke: razstave, srečanja, predavanja in podobno.  Zahodni del zgradbe nad banko je praktično neuporaben in v zelo slabem, nefunkcionalnem stanju.

 

Moje stališče je, da je treba izdelati projekt in pridobiti gradbeno dovoljenje. Tako bomo lahko konkurirali na razpise za pridobitev sredstev, tudi evropskih, ki bodo na voljo. Ko sredstva pridobimo, se bomo lahko odločali ali zmoremo in na kakšen način obnavljati zgradbo, ki je v lasti nas vseh. Razmišljati o smiselnosti  našega početja zdaj, pa je malo prepozno. To bi morali preden smo naredili prvi korak k nakupu objekta. Zdaj je naš in dolžni smo skrbeti zanj. Mislim, da ni nikogaršnja želja, da objekt propada in dela sramoto sredi Lukovice. Vsekakor to ni moj interes.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo